LIGA ŠAMPIONA

Liverpul osvojio Milano na pogon štopera, Dinamo zamalo primio 10 golova u Minhenu

Najveći derbi prve noći i prvog kola Lige šampiona između Milana i Liverpula pripao je engleskom velikanu – 3:1.

Rosoneri su na savršen način otvorili meč. Kristijan Pulišić je u trećem minutu povukao kontru poslije dobre kombinacije sa Alvarom Moratom na sredini terena i sam golom krunisao akciju sa španskim napadačem za erupciju na San Siru.

Međutim, Liverpul je brzo preuzeo inicijativu. Mohamed Salah je u 17. minutu oštro tukao desnom nogom ali je uzdrmao samo prečku.

Spasa odbrani Milana nije bilo u 23. minutu. Trent Aleksander-Arnold je izveo slobodan udarac iz skraćenog kornera i u trepavicu pogodio Ibrahimu Konatea koji je zakucao loptu u gol. Treba istaći da je čuvar mreže Rosonera Majk Menjon očajno reagovao i žargonski rečeno zaplivao.

Ofanziva Redsa se nastavila i poslije izjednačujućem pogotka. Veliku priliku četiri minuta poslije tog gola imao je i Diogo Žota, ali je sa pet metara promašio cijeli gol domaćih. Okvir gola Rosonera tresao se i u 30. minutu. Kodi Gakpo je šutirao, Menjon je odbio pravo na nogu Salaha, a Egipćanin ponovo pogađa prečku od koje lopta pogađa nogu čuvara mreže Milana.

Gotovo na identičan način Liverpul je i drugi put zatresao mrežu Milana. Kostas Cimikas je oštro izveo korner na peterac domaćih, a najviši u skoku bio je Virdžil van Dajk.

Potvrdu trijumfa tim sa Enfilda osigurao je u 67. minutu. Poslije greške Strahinje Pavlovića na sredini terena, brzom kontrom momci Arnea Slota još jednom su zatresli mrežu domaćih. Gakpo je asistirao, a Dominik Soboslai se upisao u strijelce.

U Minhenu se očekivala dominacija Bajerna, ali ovakvu surovost Bajerna nad Dinamom vjerovatno niko nije mogao da zamisli – 9:2. Ujedno ovo je bio i najteži poraz u istoriji Dinama.

Od prvog momenta odbrana šampiona Hrvatske trpjela je ogroman pritisak, a prvi put su popustili u 16. minutu kada je njihovu mrežu zatresao Serž Gnabri, ali je njegov gol poništen zbog ofsajda.

Nije to poremetilo momke Vensana Kompanija. U 19. minutu Hari Kejn je pogodio sa penala i tako postigao 30. gol u Ligi šampiona čime je izjednačio rekord Vejna Runija kao najbolji engleski strijelac u elitnom takmičenju.

Drugi gol domaćih bio je umjetnost. Gnabri je poslao dugu loptu ka Džamalu Musijali koji je grudima odlaže Rafaelu Gereiru, a Portugalac iz prve iz voleja je poklapa i šalje u gornji lijevi ugao gola Ivana Nevistića.

Nisu se zaustavili Bavarci tu. Poslije kratko izvedenog kornera u 38. minutu Džošua Kimih je centrirao, a najviši u skoku je bio Majkl Olize.

Prvih 15 minuta drugog poluvremena bilo je potpuno “ludilo”. Prvo je Dinamo šokirao Njemce. Centaršut sa desne strane Marko Pjaca je elegantno petom spustio loptu Brunu Petkoviću koji je pogodio za 3:1.

Bukvalno već u sljedećoj akciji Modri su smanjili na 3:2. Josip Mišić je savršenim dodavanjem presjekao odbranu domaćih, uposlio Takuju Ogivaru koji šalje loptu kroz noge Svena Urliha.

Veliku priliku za potpuno poravnanje imao je Pjaca, ali je njegov udarac sa desne strane iskosa Urlih uspio nekako da odbrani.

I onda kao da je neko ponovo upalio bavarsku mašinu. Otpor Zagrepčana slomljen je u 58. minutu. Poslije udarca Kimiha sa ivice kaznenog prostora Nevistić je odbio loptu pravo na nogu Kejna koji je tako i zvanično postao najbolji engleski strijelac u istoriji Lige šampiona.

U 60. minutu Kejn je još jednom pogodio, ali je taj gol poništen zbog ofsajda. Međutim, samo par sekundi kasnije i definitivno je bilo 5:2. Kejn je proturio loptu između štopera Dinama, Musijala je odložio za Olizea koji još jednom pogađa.

Tomas Miler je ušao za Bajern u 68. minutu i postao igrač sa najviše nastupa za jedan klub u Ligi šampiona. Iskusnom Njemcu je ovo bila 152 utakmica u elitnom takmičenju. U ovom segmentu prestigao je Ćavija.

Engleski golgeter je het-trik potpisao u 73. minutu. Mišić je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, a Kejn je rutinski realizovao najstrožu kaznu za 6:2. Nije tu bio kraj mukama Dinama. Kevin Teofil-Katrin je nagazio Alfonsa Dejvisa u svom šesnaestercu, a Kejn je još jednom uzeo loptu i po treći put sa bijele tačke (a četvrti put ukupno na ovom meču) savladao Nevistića.

Pretposljednji udarac demoliranom Dinamu zadao je Liroj Sane u 85. minutu. Namjestio se reprezentativac Njemačke sa 16 metara i lijepo plasirao loptu po zemlji. Konačan rezultat u 92. minutu postavio je Leon Gorecka udarcem glavom poslije centaršuta Kimiha.