KOPA AMERIKA

Ludak donio Urusima polufinale nakon 13 godina – preko Brazila

Rošet zavio Militaoa u crno. Foto: Christopher Trim/Cal Sport Media/PIXSELL

Fudbaleri Urugvaja 13 godina nisu igrali u polufinalu Kopa Amerike, ali su rano jutros prekinuli post i to trijumfom nad Brazilom 4:2 nakon izvođenja penala. Nakon 90 minuta fudbala u Nevadi nije bilo golova.

Kariokama nije pomogla ni činjenica da su od 75. minuta igrali sa igračem više nakon isključenja Naitana Nandesa. Osjetilo se ipak odsustvo suspendovanog Vinisijusa Žuniora.

Imali su izabranici selektora Dorivala dovoljno vremena da materijalizuju brojčanu prednost, ali je odbrana Urusa bila čvrsta, disciplinovana i postojana.

U penal seriji, tragičari Brazila bili su Eder Militao, kojem je Serhio Rošet odbranio udarac sa 11 metara, i Daglas Luiz, koji je pogodio stativu.

Golman Brazila Alison Beker uspio je da zaustavi jedan šut Urugvajaca, pročitao je Hoze Mariju Himeneza, međutim nije bio jednako uspješan kod preostalih udaraca rivala.

Tačku na trijumf ekipe koju predvodio legendarni Ludak, Marselo Bjelsa, stavio je Manuel Ugarte.

Urugvaj će u polufinalu igrati protiv Kolumbije, dok drugi polufinalni par čine Argentina i Kanada.

Kafeterosi su petardirali Panamu 5:0 (3:0). Bio je to ujedno jedini meč četvrtfinala na kom nisu izvođeni jedanaesterci.

Kanalerosi su nakon drugog mjesta u grupnoj fazi i pobjede nad domaćinom SAD pokvarili utisak i doživeli jedan od najubjedljivijih poraza poslednjih decenija.

Osvajanje prvog mjesta u grupi ispred Selesaa nagovijestilo je da je Kolumbija ponovo ozbiljna reprezentaciija, a sve viđeno u sudaru sa Panomom ide u prilog takvoj konstataciji. Golovi iz prekida, uigrane akcije, korišćenje resursa na maksimalan način, sve su to odlike igre Kafeterosa ovog ljeta. Otpor Paname slomljen je već u 8. minutu, a gol glavom poslije kornera dao je napadač Krasnodara Džon Kordoba.

Da još nije za staro gvožđe Hames Rodrigez je pokazao ne samo golom sa bijele tačke u 19. minutu, već cjelokupnom partijom.

Najlepši momenat na utakmici viđen je u 41. minutu, kada su Kolumbijci izveli slobodan udarac i nasamarili odbranu Paname. Lopta je stigla do Luisa Dijaza, a napadač Liverpula lobovao je istrčalog Orlanda Moskeru za rješavanje svih pitanja. Odradio je favorit posao u drugom poluvremenu, stigao da se zabavi i pritom spakovao još dva komada. Ričard Rios je odličnim šutem sa oko 20 metara stavio četvorku na semafor, a u poslednjim tenucima utakmice drugi penal za Kolumbiju realizovao je iskusni ofanzivac River Plate, Migel Borha.