LIGA EVROPE

Lukaku spasio Romu, vatromet golova u Istanbulu

Nakon Lige šampiona poslije zimske pauze vratile su se i Liga Evrope i Liga konferencija. U drugom po jačini takmičenju od 18 časova i 45 minuta odigrano je četiri meča.

Na De Kajpu Fejnord je dočekao Romu. Prvu ozbiljnu šansu vidjeli smo u 41. minutu kada je Leandro Paredes bombom uzdrmao prečku domaćina.

Samo pet minuta kasnije uslijedio je šok za De Rosijeve momke. Na centaršuta Hartmana glavom je dobro odreagovao usamljeni Igor Paišao i poslao loptu u mrežu Vučice za erupciju oduševljenja u Roterdamu.

Egal Romi pred revanš u Rimu donio je Romelu Lukaku u 67. minutu. Leonardo Spinacola je precizno ubacio, a gorostas iz Antverpena pogodio je za izjednačenje.

Vrlo uzbudljiv meč u Istanbulu odigrali su Galatasaraj i praška Sparta – 3:2. Turski tim je prije meča bio favorit, ali Česi su vrlo hrabro izašli pred više od 50 hiljada navijača u Istanbulu i umalo izvukli remi pred revanš na svom terenu.

U 19. minutu Kerim Demirbaj je ostao potpuno sam na lijevoj strani iskosa. Šutirao je jako i precizno, ali u ugao golmana Petera Vindala, koji je morao bolje reagovati u ovoj situaciji.

Poslije manje od dva minuta igre u drugom poluvremenu Sparta dolazi do poravnanja. Nakon centaršuta lopta se odbila na desni ivicu šesnaesterca domaćina odakle je iz prve raspalio Anhelo Presijado i savršeno pogodio za 1:1.

Do novog vođstva Galata stiže u 61. minuta poslije pomračenja Ladislava Krejčija. Češki štoper je prvo predao loptu u noge Mauru Ikardiju pred svojim kaznenim prostorom, a potom je lopta od njega završila u mrežu Sparte. Nadu Sparti samo nekoliko sekundi kasnije vraća direktan crveni karton Viktora Nelsona.

Brojčanu nadmoć koriste samo tri minuta nakon što su ostali sa igračem više. Presijado probija po desnoj strani, centrira, a na pravom mjestu glavom bio je Jan Kuhta za novi egal.

Ipak u 80. minutu broj igrača na terenu se poravnao s obzirom da je Spartin Matej Rines zaradio drugi žuti karton, a Mauro Ikardi je slomio srce navijača i igrača Sparte u prvom minutu nadoknade preciznim udarcem sa 17 metara kojim je donio pobjedu svom timu.

Fejnord – Roma 1:1