AFRIČKI KUP NACIJA

Lukman igra fudbal života, Leopardi prebrzi za Gvineju

Reprezentativci DR Kongo slave veliku pobjedu, FOTO: CAF/X

Prvi polufinalisti Afričkog kupa nacija su fudbaleri Nigerije i Demokratske Republike Kongo.

Superolovi su nakon velike pobjede u derbiju nad Kamerunom (2:0) uspjeli da opravdaju ulogu favorita u meču sa Angolom sa minimalnih 1:0. Čovjek odluke je fudbaler koji je postigao oba gola protiv Kamerunaca – Ademola Lukman.

Napadač Atalante, koji je ranije nastupao za Lester, Fulam, Everton i Lajpcig, pogodio je mrežu rivala u 42. minutu nakon što je veći dio posla odradio hitronogi Mozes Simon. Interesantno da je Lukman prije 26 godina rođen u engleskom Vondsvortu, igrao je za sve mlađe kategorije Engleske, čak tri puta je odbijao Nigeriju, zemlju iz koje su mu roditelji, da bi konačno u martu 2022. godine promijenio mišljenje i obukao dres Superolova. Definitivno nije zažalio…

Nigerija, trostruki šampion Afrike, u polufinalu igraće za pobjednikom duela Zeleonrtska ostrva – Južna Afrika.

Demokratska Republika Kongo je nakon preokreta srušila Gvineju 3:1. Poslije 20 minuta igre Gvinejci su poveli preko meč vinera iz osmine finala Mohameda Baja, ali se ubrzo DR Kongo probudio- Šansel Mbema je sedam minuta kasnije poravnao, a u drugom preokretu pogodili Joan Visa i iskusni Artur Masuaku za plasmana DR Konga u polufinale, prvi put od 2015. godine kada su bili treći.

Naredni rival biće im pobjednik meča Obala Slonovače – Mali.