Maestro

Luka Modrić. Foto: Imago / Cesar Cebolla / Pressinphoto / Pixsell

Fudbalski svijet s pravom se divi čudesnom Džudu Belingemu, koji je s dva gola okrenuo Barselonu (1:2), stigao do 13 golova u 13 utakmica (uz tri asistencije), postao prvi debitant s dva pogotka u El Klasicima, stao rame uz rame sa Alfredom Di Stefanom i Kristinanom Ronaldom

Međutim, ovo je priča o junaku iz sijenke – Luki Modriću.

Sa 38 godina na leđima legenda hrvatskog i svjetskog fudbala ove sezone nije dobijala naročito priliku kod Karla Anćelotija. Čak je u jednom trenutku došlo do navodnih razmirica, ali je italijanski strateg u svom maniru smirio cijelu situaciju, a Modrić čekao svoju priliku da pokaže još jednom da nije za staro gvožđe.

I dočekao je, dobivši vrući krompir u rukama, upravo protiv Barselone.

Ćavijev sastav sat vremena davio je Real. Posebno u sredini terena gdje su Katalonci visokim presingom u korjenu uništavali i najmanju mogućnost da Merengesi organizuju smislen napad. Iz takvih situacija pao je i gol za vođstvo Ilkaja Gundogana. Potom je Barsa pogodila i dvije stative te nekoliko puta imala priliku da, doslovno i figurativno, dotuče suparnika.

Anćelotijeva prepoznatljiva obrva čudila se pored aut-linije, a onda je u 63. indisponiranog Tonija Krosa zamijenio upravo najbolji igrač planete iz 2018. godine. I krenuo je preporod cijele ekipe.

Njegova tehnika, pregled igre, iskustvo i sigurnost u protoku lopte iz minuta u minut ubrizgavali su samopouzdanje ekipi da izađe iz, činilo se, bezizlazne situacije. Posebno se veznom redu podigao moral, pa je zapucao Orelijen Čuameni, a probudio se i do tada neutralisani Belingem.

Moćni Englez je u 68. raketom sa distance gotovo rasparao mrežu za 1:1, a u 92. minutu poslao loptu kroz noge Mark Andre ter Štegena za preokret i veliki trijumf 1:2. Modrić je uspio da se nađe pred golom Barse, dodirne loptu toliko da ona idealno sjedne za Belingema, koji nije propustio da postane heroj.

No, oni malo upućeniji nakon utakmice govorili su upravo o majstoru iz Zadra, koji i dalje oduševljava na zelenom travnjaku, bilo da se pojavi 10-20 ili 50 minuta. Jednostavno, kako kaže ona stara – klasa je vječna. Istovremeno je Modrić postao najstariji igrač u El Klasicima te upisao 500. nastup za Real.

“Presrećan sam zbog doprinosa i pobjede u ovako velikoj utakmici, kao i na 500 odigranih utakmica za najbolji klub na svijetu. Takođe, sve pohvale Belingemu, koji kao da je ovdje dugo, a ne tek tri mjeseca. Svi smo srećni sa njim. U pitanju je vrhunski momak i igrač te posjeduje nevjerovatan talenat koji pokazuje svakog novog dana. Svaka mu čast”, naglasio je Modrić nakon utakmice.

“Kakav uspjeh, legendo. Uživanje je igrati s tobom”, odgovorio je Belingem uz njihovu zajedničku fotografiju.

“Promijenio je utakmicu, apsolutno. Držao je loptu i sve kontrolisao. Jednostavno, promijenio je meč. To je Luka Modrić”, podvukao je Anćeloti, dok je španski list AS konstatovao.