Magični dani crnogorskog klupskog fudbala

Ekipa Mladosti na čuvenom "Ramon Sančez Pishuanu" Foto: Sevilla FC

Još jedna avantura u Evropi za crnogorske fudbalske klubove počinje sjutra. Naš šampion, Budućnost, na Islandu želi da izbori plasman u kvalifikacije za Ligu šampiona.

Prvi protivnik Plavih na pretkvalifikacionom turniru biće šampion Andore, Atletik Eskaldes (sjutra, 15.00). Ukoliko momci Miodraga Džudovića uspiju da izbore plasman u finale tamo će ih čekati bolji iz okršaja Tre Pene Brejdablik.

Budimo iskreni, nije crnogorski klupski fudbal imao nekih prevelikih uspjeha u ovom vijeku, ali bilo je sporadičnih pobjeda ili okršaja sa velikim ekipama koje su publiku dovodile na stadion.

Ove sezone osim Budućnosti Crnu Goru će u Evropi i to u kvalifikacijama za Ligu konferencija predstavljati Sutjeska i tivatski Arsenal.

Odlučili smo da se prisjetimo nekih od najvećih klupskih mečeva naših ekipa u ovom vijeku.

BRANOVI MOMCI – DEPORTIVO NA KOLJENIMA

Naravno, mora se početi sa 2005. godinom i tim magičnim 9. julom koji je ostao urezan u sjećanja svakog malo starijeg navijača Budućnosti. Te vrele podgoričke noći su Plavi na koljena bacili slavni španski Deportivo iz La Korunje – 2:1.

Nažalost, to im nije bilo dovoljno za prolazak dalje u Intertoto kupu s obzirom da su prvi meč u Španiji izgubili sa 3:0.

Eksplozija na stadionu pod Goricom dogodila se u 65. minutu nakon što je mrežu španskog kluba pogodio Radislav Sekulić na asistenciju Rista Lakića. Potpuni delirijum nastao je u 85. minutu kada Budućnost preko Nikole Vujovića dolazi do velikih 2:0.

Svim silama su se sjurili ka golu Deportiva u želji da dođu do izjednačenja u ukupnom rezultatu, ali nažalost nade tima Branislava Milačića ugasio je Roberto Akunja sa bijele tačke u nadoknadi vremena.

ZETA POKAZALA ZUBE RENDŽERSU – PROTIV PSV-a SE NIJE MOGLO

Dvije godine nakon utakmica Budućnosti sa Deportivom prvi crnogorski šampion od sticanja nezavisnosti, Zeta, imala je dva velika okršaja sa slavnim Rendžersom. Istini za volju nisu uspjeli Zećani da postignu gol u dvomeču, ali nisu dozvolili ni škotskom klubu da radi šta hoće.

Prvi meč je prošao u dominaciji Rendžersa, pobijedili su sa 2:0, ali su morali dobro da se pomuče kako bi slomili otpor crnogorskog predstavnika.

U Podgorici Zeta je bila blizu da čak izvuče i remi, ali je gol DaMarkusa Bizlija u 81. minutu ugasio nadu da će poraz biti izbjegnut.

Pet godina je Zeta čekala da ponovo dođe jedan evropski velikan – u okviru plej-ofa za ulazak u Ligu Evrope sastali su sa PSV-om.

Nažalost ovoga puta fudbaleri našeg kluba doživjeli su debakl. PSV je bio nemilosrdan u obje utakmice i sa ukupnih 14:0 izbacio Zetu iz kvalifikacija za Ligu Evrope. U prvom meču u Podgorici je bilo je 5:0, da bi se u revanšu dogodio potpuni brodolom – 9:0.

Ipak, nije to poništilo veliki uspjeh momaka Radeta Vešovića koji su i dan danas jedini klub i jedini tim koji je stigao do plej-ofa nekog evropskog takmičenja.

MLADOST U PODGORICU DOVELA BUDUĆEG OSVAJAČA LIGE EVROPE

U okviru trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope 2013. godine Mladost iz Podgorice izvukla je španskog velikana, Sevilju. Ispostaviće se osvajača drugog po jačini UEFA takmičenja u toj sezoni.

Prvi meč na stadionu “Ramon Sančez Pishuan” prošao je u apsolutnoj dominaciji Sevilje. Ipak, Andalužani su se poprilično namučili da dođu do te pobjede. U 18. minutu Karlos Baka je načeo odbranu Romantičara, međutim na drugi gol čekali su sve do 82. minuta.

Dobro se branila Mladost, ali je u finišu utakmice ponestalo snage i energije tako da je domaćin pobijedio 3:0.

U revanšu na Gradskom stadionu u Podgorici postojao je samo jedan tim – Sevilja. Španci su protutnjali, 6:1. Ipak, najljepši pogodak na utakmici bio je djelo upravo igrača Mladosti, Miloša Pavićevića koji je pogodio u 91. minutu.

Sve u svemu, momci Nikole Peca Rakojevića su izašli hrabro, dali svoj maksimum što je na kraju bilo dovoljno za jedan gol u mreži gostiju.

OTPISANA BUDUĆNOST SE JOŠ JEDNOM VRATILA, ALI PONOVO OSTALA KRATKIH RUKAVA

Dolazimo do 2016. godine. Budućnost u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope izvlači Genk. Prvi meč je otišao u korist belgijskog kluba – 2:0.

Ipak, taj rezultat je dao nadu izabranicima Miodraga Vukotića da u Podgorici mogu da naprave čudo i preokrenu taj rezultat. Ispostavilo se da njihove nade uopšte nisu bile bez osnova.

Već u prvom minutu utakmice Radomir Đalović je golom za vođstvo pokrenuo erupciju pod Goricom. Pet minuta prije odlaska na veliki odmor Miloš Raičković je duplirao prednost Plavih i tako poravnao ukupni rezultat dvomeča na 2:2.

Miris epskog preokreta osjećao se još više na našem najvećem stadionu nakon što je u 76. minutu Budućnost ostala sa igračem više pošto je defanzivac Genka, Kumordzi, zaradio crveni karton.

Došlo se do penala, a nažalost fudbalska sreća okrenula je leđa hrabrim fudbalerima Budućnosti tako da je Genk izborio plasman u treće kolo kvalifikacija.

Utisak je i da je te večeri naš predstavnik oštećen za čista dva jedanaesterca.

NIKŠIĆKA TVRĐAVA PROGUTALA SLOVAN

Te 2019. godine prvi protivnik šampiona Crne Gore, Sutjeske, u kvalifikacijama za Ligu šampiona bio je slovački Slovan, koji je imao izuzetno respektabilan tim. U prvom meču u Bratislavi nikšićki klub je pokazao da će u ovom dvomeču da se pita nešto – utakmica je završena rezultatom 1:1.

Dupke pun stadion u Nikšiću dočekao je slovački klub u revanšu. Prvo poluvrijeme prošlo je bez promjena rezultata. Drugi dio igre počeo je katastrofalno za Sutjesku – Nedić je poslao loptu u svoju mrežu, a Slovan je došao do vođstva.

I onda trenuci u kojima se ekipa Slovana već spremala da proslavi prolazak dalje, praktično posljednja prilika za Sutjesku na meču – korner u trećem minutu nadoknade. Damir Kojašević je ubacio loptu u kazneni prostor, a na pravom mjestu, poslije gužve, našao se Aleksandar Šofranac koji postiže gol za veliko slavlje navijača.

Meč je riješen izvođenjem jedanaesteraca, a tu je zablistao Vladan Giljen koji je “skinuo” dva udarca gostima i tako poslao Sutjesku u drugo kolo kvalifikacija gdje ih je sačekao kiparski APOEL.

NOĆ ZA PAMĆENJE U KAZAHSTANU

U okviru drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope ekipa Budućnosti je gostovala moćnoj kazahstanskoj Astani. Niko nije ni slutio da će ta noć u Almatiju ostati zlatnim slovima upisana u noviju istoriju podgoričkog kluba.

Te sezone je UEFA donijela odluku da se u kvalifikacijama igra samo jedan meč, tako da je Budućnost bila bez prava na grešku nakon što su ispali iz kvalifikacija za Ligu šampiona od Ludogoreca.

Nije to previše omelo Plave koji su pobijedili sa 1:0 golom Vasilija Terzića u 25. minutu na asistenciju Petra Grbića.

Imala je Budućnost te godine veliku šansu da dođe do plej-ofa Lige Evrope, ali je u trećem kolu kvalifikacija poražena od Sarajeva na stadionu “Bilino polje” u Zenici – 2:1.