PLEJ-OF KVALIFIKACIJA ZA LIGU ŠAMPIONA

Mimović ulio nadu Zvezdi, Dinamo nemilosrdno kaznio Azere

Fudbaleri Crvene zvezde odigrali su 70 minuta za zaborav na gostovanju Bode Glimtu u prvom meču plej-ofa kvalifikacija za Ligu šampiona tako da mogu biti zadovoljni minimalnim porazom (1:2) u Norveškoj. Drugi klub iz regiona, Dinamo Zagreb, takođe se nalazio u podređenom položaju većim tokom utakmice sa Karabagom na Maksimiru, ali je džoker Sergeja Jakirovića, Sandro Kulenović nemilosrdno kaznio sve promašaje Azera i doveo Modre pred vrata raja – 3:0 (1:0). “Plesao” je na najvećem hrvatskom stadionu reprezentativac Vatrenih, Martin Baturina, kod koga su bili svi klučevi igre Dinama. Ligu šampiona “vidi” i Lil, koji je na svom stadionu sa 2:0 savladao Slaviju.

Crvena zvezda je na sjeveru Evrope igrala klasičan fudbal Vladana Milojevića u međunarodnim takmičenjima – defanzivno, sa ciljem da se zatvore svi prilazi ka svom golu, bez prevelike želje da se ugrozi mreža rivala.

Taktika koja je “pila vodu” u prvom poluvremenu, kada su domaći stvorili samo dvije šanse, ali ne one iz kolone stopostotnih. Isak Mata je u 9. minutu šutirao iskosa. Bilo je to lako za golmana Beograđana, Marka Ilića, dok je u 37. Fredrik Sjevold probao sa preko 20 metara i uzdrmao prečku.

Šerif Endijaj je u 44. minutu zatresao mrežu domaćih, ali se nalazio u ofsajdu.

Odbrana crveno-bijelih brzo je popustila u drugom poluvremenu pred sve jačim naletima žutih.

Hakon Ejven je već u 46. minutu šutirao iskosa, Ilić dobro zatvorio bliži ugao. Odlično je golman srpskog šampiona intervenisao u 50. mintu, kada se ispred njega našao Kasper Hog, dok je u istom mintu bivši fudbaler Milana, Jens Hauge prošao sa lijeve na desnu strane preko pravih “košarkaških blovoka” svojih saigrača i šutirao pored stative.

Bodo je igrao lijepo, do noge, ali kada tako nisu mogli da otključaju bravu Crvene zvezde, pokušali su i uspjeli na klasičan skandinavski način. Sonde Fet je u 52. minutu centrirao, Ilić ne baš najbolje procijenio let lopte, a Odin Luras Bjortuft glavom zakucao loptu u mrežu.

Deset minuta kasnije Mata je evrogolom upalio sve alarme za brodolom kod Milojevića kome je bilo jasno da mora da promijeni pristup.

Od tog momenta su gosti krenuli ofanzivnije ka golu Boda. Bivši crnogorski reprezentativac Mirko Ivanić su dva navrata nije dobro snašao u petercu rivala, Piter Olajinka je zakasnio na ubacivanje Bruna Duartea, ali je šampion Evrope iz 1991. godine stigao do solidnog rezultata pred revanš na Marakani (s obzirom kako je igrao do 70. minuta) u 75. minutu, kada se nakon slobodnog udarca In-Beom Hvanga, Ognjen Mimović ubacio iza leđa domaćih defanzivaca i klizećim startom sa peterca ugurao loptu u mrežu.

Mogli su Norvežani da vrate dva gola prednosti u 86. mintu, ali je Naser Điga izblokirao Evjena.

Dinamo je surovo u Zagrebu kaznio svaku grešku Karabaga i došao na korak od devetog učešća u Ligi šampiona – 3:0 (1:0).

Baturina je pokazao zašto nosi desetku. Vezista Dinama je komandovao svim napadima Jakirovićeve ekipe, a u 17. minutu nakon kombinacije poslije kornera, pogodio prečku.

Modri su poveli u 29. minutu preko Marka Pjace. Ofanzivac Policajaca je šutirao iskosa, Fabijan Buntić odbranio, ali se lopta odbila njegovom sunarodniku, koji je po zemlji poslao u suprotni ugao.

Uslijedila je potom prava opsada gola domaćih od strane Azerbejdžanaca za koje zbog povreda nisu nastupali Crnogorci, Marko Janković i Vešović.

Briljirao je golman Dinama, Ivan Nevistić. Čuvar mreže Zagrepčana odbranio je udarac Žuninja sa jednog metra u 37. minutu. Brazilac je u 47. minutu, poslije neuspjele ofsajd zamke domćih izašao sam pred Nevistića, odlučio se za šut sa ivice šesnaesterca – preko prečke. Bivši fudbaler Partizana, Patrik Andrade je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena, neometan, glavom sa peterca šutirao pored stative.

U 54. minutu je Leandro Andrade topovski šutirao iskosa, Nevistić odbranio. Deset minuta kasnije, Žuninjo je imao otvorenu poziciju sa 11 metara. Šutirao je pravo pod prečku, Nevistić i to izvadio.

Kazna za promašaje ekipu Gurbana Gurbanova stigla je u 75. minutu. Odlični Baturina je poslao loptu kroz cijelu odbranu Karabaga, a rezervista Sandro Kulenović rutinski pogodio po zemlji za 2:0.

Isti igrač je pet minuta kasnije zapečatio sudbinu gostiju. Huan Kordoba je šutirao glavom, Buntić odbio, ali opet nije imao sreće, pošto se na pravom mjestu našao Kulenović i upakovao odbitak u mrežu.

Mogli su Zagrepčani u petom, poslednjem minutu nadoknade vremena i do četvrtog gola. Baturina međutim nije nagrađen pogotkom za sjajnu partiju pošto je pogodio samo stativu.

U trećem meču večeri Lil je sa 2:0 savladao prašku Slaviju.

Goste je na stadionu “Pjer Moroa” koji je tokom Olimpijskih igara bio pretvoren u košarkašku i rukometnu arenu, načeo kanadski reprezentativac Džonatan Dejvid u 52. minutu, udarcem sa sedam metara, nakon odlične akcije cijele ekipe.

Da Mastifi sa lijepom zalihom odu u Zlatni grad pobrinuo se Edon Žegrova u 77. minutu, poslije odličnog driblinga i rutinske egzekucije.