Mlada furija furiozno do finala Eura, za titulu protiv iste selekcije kao prije 39 godina

Španci na jednu utakmicu od rekordne šeste titule.

Deveti put u istoriji reprezentacija Španije do 21 godine igraće finale Evropskog prvenstva.

Mlada furija je u polufinalu razbila Ukrajinu 5:1 u Bukureštu i zakazala veliko finale protiv Engleske (subota 18:00).

Da je fudbal krajnje nepredvidiv svjedoče dvije činjenice. Prva – Španija i Ukrajina su remizirale 2:2 u grupi na Euru, uz spasonosni španski gol u 90. minutu. Druga – u 13. minutu večerašnjeg dvoboja vezista Šahtjora Artem Bondarenko pogodio je za vođstvo Ukrajine. Ko bi tada pretpostavio da će uslijediti pravi uragan selekcije sa Pirineja, što je na kraju rezultirao “petardom” u domu Steaue.

Prednost je potrajala svega tri minuta, kada je u 17. napadač Brage Abel Ruiz izjednačio rezultat i najavio debakl suparnika.

Već u 24. minutu vezista Atletik Bilbaa Ojan Sanset donio je preokret 2:1, što je bio rezultat prvog poluvremena.

U nastavku je Španija dodala gas, pa je Ukrajina još tri puta kapitulirala u Rumuniji. Igrač Real Madrida Antonio Blanko povisio je na 3:1 u 54. minutu. Potom je u igru ušao vezista Osasune Ajmar Oroz, kojem je trebalo devet minuta da se upiše u strijelce za 4:1, igrao se 68. minut.

Konačan rezultat i šlag na tortu španskog trijumfa stavio je još jedan vezista i član Mančester sitija Serhio Gomez u 78. minutu za betoniranih – 5:1.

Španija je u uzrastu do 21 godine do sada rekordnih pet puta bila šampion Evrope (1986, 1998, 2011, 2013. i 2019), a isti broj titula ima i Italija. Takođe, izgubila je i dva finala – 1984. baš od budućeg protivnika Engleske ukupno 3:0 u dva meča (1:0, 2:0) te 1996. od Italije u jednoj utakmici finala (1:1) nakon jedanaesteraca 4:2.

Engleska upravo od 1984. čeka na svoju treću titulu, dok Španija novim trijumfom želi da postane usamljenik vladar u mlađim fudbalskim kategorijama.