Molde igra ljepše od Galate, ali pamti se rezultat – turski velikan u Ligi šampiona

Dobili smo još tri učesnika u predstojećoj sezoni Lige šampiona – mjesto u elitnom kupeu evropskog fudbala kroz kvalifikacije obezbijedili su Galatasaraj, Braga i Jang Bojs.

Turski velikan je u dva meča pobijedio Molde – u Norveškoj 3:2 i večeras u Istanbulu 2:1. I ko nije gledao utakmice rekao bi da je Galata rutinski odradila posao, ali teren je pokazao jedno, a semafor nešto drugo, ali to nešto je jedino bitno i pamti se – rezultat.

Još u sedmom minutu Galatasaraj je poveo – Mauro Ikardi je izborio jedanaesterac i udarac sa kreča pretvorio u gol. U nastavku hrabri Molde je tražio izjednačenje i zasluženi pogodak stigao je u 66. minutu kada je Emil Breivik nasložio protivničku odbranu, asistirao Elriku Hestadu koji je zaledio Istanbul. Napadao je norveški predstavnik i dalje, stigao do drugog gola, pogodio je Veton Beriša, ali je VAR signalizirao da je iskusni napadač bio u ofsajdu.

Odahnuo je domaćin i onda preko Anhelinja potpisao kapitalnih 2:1 – nekadašnji bek Mančester sitija imao je drugu zamisao iz slobodnog udarca, ali lopta koju je uputio ka šesnaestercu gostiju zakačila je nekog od fudbalera Moldea, promijenila smjer i završila u mreži.

Mnogo provjerenih imena u svom sastavu ima Galata, nijesu to samo Ikardi i Annhelinjo, već i dugogodišnji čuvar mreže turskog velikana Fernando Muslera, Dris Mertens, Lukas Toreira, Kerem Demirbaj, Sedrik Bakambu, ali svi oni nijesu klasom, već uz pogled boginje Fortune, srušili žilavi Molde sačinjen samo od domaćih fudbalera.

Svemu svemu, Liga šampiona ponovo Rams Parku u Istanbulu, navijače će da grme, a fudbaleri, ukoliko žele da naprave nešto više, moraće mnogo bolje…

Dugo je bilo 0:0 u Atini, u duelu Panatinaikosa i Brage. Grčki tim je pred više od 60 hiljada gledalaca jurio poraz iz prvog meča 2:1, ali Portugalci nijesu podlegli pritisku, već su u 83. minutu preko Brume stigli do pogotka koji ih je lansirao u elitno takmičenje. Da domaćinu bude još teže, Bruma je nekadašnji igrač Olimpijakosa, nosio je dres omraženog rivala Zelenih u sezoni 2020/21.

Prvi put Braga igra Ligu šampiona još od 2013. godine, na putu do elitnog takmičenja osim predstavnika Grčke, eliminisala je u prošlosezonsku drugoplasiranu ekipu Superlige Srbije – TSC.

Nakon što nije bilo golova u Izraelu, Jang Bojs je pred svojim navijačima u Bernu razbio Makabi iz Haife – 3:0. Već nakon 28. minuta igre domaćin je imao ogromnih 2:0 – pogodio je Sedrik Iten, a potom je Abdulaje Sek zatresao mrežu sopstvenog tima.

Tačku na utakmicu stavio je Filip Ugrinić u prvom napadu drugog poluvremena za nedostižnih 3:0.

Jang Bojs je treći put u sedam pokušaja uspio da se dokopa Lige šampiona nakon kvalifikacionog plej-ofa. “Crno-žuti” su bili dio elite u sezonama 2018/19 i 2021/22.