KVALIFIKACIJE ZA LIGU KONFERENCIJA

MORNAR – DINAMO TBILISI 2:1 Evropski debi iz snova, gol u finišu pokvario utisak

Barani slave istorijski pogodak, Foto: Lob Sport / Dejan Lopičić

Istorijsko, a ujedno i pobjedničko veče Mornara! Na evropskom debiju Barani su u 1. kolu kvalifikacija za Ligu konferencija pobijedili na “DG Areni” ekipu Dinama iz Tbilisija 2:1!

Iako su u samom finišu utakmice primili gol koji izaziva pomiješana osjećanja, trijumf ekipe Zorana Đuraškovića jedan je od najvećih u istoriji crnogorskih klubova na evropskoj sceni. Jer, ne zaboravite, Dinamo je rekorder po broju titula u Gruziji (ima ih 19), ima evropski trofej, a iz doba Sovjetskog Saveza dvije titule! U svom mladom rosteru, prosjeka 20,5 godina, čak pet reprezentativaca koji su bili starteri prošle godine na Evropskom prvenstvu za mlade – na tom turniru su bili domaćini i stigli do četvrtfinala. Gruzija je zemlja u fudbalskoj ekspanziji, učesnik Eura, na kraju krajeva, reprezentacija koja je glatko pobijedila Crnu Goru u Podgorici 3:1.

Mornar, najljepša priča prošle sezone, igrao je kako je i obećavao, hrabro, napadački, poslije 25 minuta imao 2:0 prelijepim realizacijama Marka Đurišića i Milana Vušurovića. Ipak, nije uspio u drugom poluvremenu da zadrži ritam, Dinamo je u samom finišu stigao do velikog gola koji ga, uprkos rezultatskom minusu, stavlja u dobru poziciju pred revanš za sedam dana u Tbilisiju.

Puni samopouzdanja, vrelog srca i hladne glave, “Mornari” su djelovali u prvom poluvremenu kao da već imaju nekoliko decenija iskustva igranja u Evropi.

Doduše, uvodnih deset minuta bilo je potrebno ekipi Zorana Đuraškovića da “otopi” debitantski pritisak, a do tada Gruzini su stvorili dvije opasne šanse – u 4, minutu je Jovan Baošić uklizao u posljednjem trenutku, a tri minuta kasnije 16-godišnji napadač Vaktang Salia šutirao je tik pored stative.

Samo 60 sekundi kasnije euforičnu igru Mornara najavio je KrisMarlon OndongMba koji je pobjegao čuvarima nakon fenomenalnog pasa Siniše Stevanovića, snažno je šutirao Francuz, a Dinamo se izvukao uz pomoć intervencije golmana, ali i prečke.

U 20. minutu eksplodirala je “barska” DG Arena! Sa skoro 30 metara Marko Đurišić je raspalio ljevicom po lopti koja je probila živi zid i završila u golmanov ugao za ekstazu u Lješkopolju!

Samo četiri minuta kasnije opet je Đurišić bio protagonista, ovoga puta vrhunskim pasom je lansirao Milana Vušurovića koji je iskoristio brzinu, a onda i tehniku, sjajnim driblingom se oslobodio golmana i udvostručio prednost Barana.

U drugom poluvremenu pritisak velikana iz Tbilisija. Konstantno su fudbaleri Dinama bili u posjedu lopte, sa nekoliko izmjena dobili na svježini, ubrzali tempo, ali nijesu uspijevali da stvore neku izrazitu šansu.

“Ginuli” su u odbrani neprelazni Jovan Baošić, beskompromisni Filip Mitrović, neumoljivi Andrija Kaluđerović i drugovi…

Situacija za Barane se zakomplikovala u 84. minutu kada je na “tuširanje” morao rezervista Ermin Seratlić – direktni crveni karton za iskusnog bočnog fudbalera nakon grubog starta nad Sabom Kvadaiganijem.

Tražio je Dinamo gol koji bi znatno promijenio situaciju u revanšu i pronašao ga u 94. minutu poslije kornera – najbolje se snašao Nikoloz Ugreklizde.

Već u sljedećem napadu gosti su mogli i do 2:2, ali je sa šest-sedam metara Kvadagianiji promašio zicer – poslao je loptu preko gola.

Biće teško Baranima da odbrane minimalnu prednost u Gruziji, ali bez obzira na pomiješana osjećanja, pobjeda ostaje zlatnim slovima upisana u almanahe Mornara.

MORNAR – DINAMO TBILISI 2:1 (2:0)

PODGORICA – Stadion: DG arena. Gledalaca: oko 1.000. Gledalaca: GOLOVI: 1:0 Đurišić u 20, 2:0 Vušurović u 24, 2:1 Ugrekelidze u 94. minutu. Sudija: Georgi Ginčev (Bugarska). Žuti kartoni: Dubljević, Đurišić (Mornar), Kalandaze, Ugrekilidze, Feldhofer, Moistrapišvili, Kvadagiani (Dinamo Tbilisi). Crveni karton: Seratlić (Mornar) u 84. minutu

MORNAR: Stefan Popović, Siniša Stevanović, Jovan Baošić, Filip Mitrović, Balša Vukotić (od 71. Ermin Seratlić), Andrija Kaluđerović, Balša Dubljević (od 71. Marko Ćetković), Marko Đurišić (od 93. Nikola Vuković), Darko Zorić (od 66. Kotaro Kiši), Milan Vušurović, Kris-Marlon Ondong-Mba (od 93. Aleksandar Vujačić).
Trener: Zoran Đurašković

DINAMO TBILISI: Mikeli Makatsarija, Saba Kvadagiani, Nikoloz Ugrekelidze, Aleksandre Kalandadze, Saba Karebašvili (od 81. Muran Bagrationi), Nodar Lominadze (od 46. David Širtladze), Levan Osikmašvili (od 69. Giorgi Moistrapašvili), Nikoloz Ceckaladze (od 46. Saba Samušija), Oskar Santis, Dominik Simon, Vaktang Salia (od 70. Jaduli Jobišvili).
Trener: Ferdinand Feldhofer