KVALIFIKACIJE ZA LK / 2. KOLO

MORNAR – RADNIČKI 2:1 Za ove momke nema granica – Barani preživjeli “ludilo” na DG areni!

Slavlje Barana, Foto: Dejan Lopičić / Lob Sport

Ne, to nije san, već java! Fudbaleri Mornara pobijedili su Radnički izborili plasman u 3. kolo kvalifikacija za Ligu konferencija.

Boljim izvođenjem jedanaesteraca (4:3), Barani su potpuno zasluženo eliminisali Kragujevčane, a i zaslužili da sve završe u 90 minuta fudbala na “DG Areni”.

Pravo je to bilo “ludilo” u predgrađu Podgorice, ali u sudbini momaka Zorana Đuraškovića je da zlatnim slovima pišu istoriju svog kluba, ujedno i crnogorskog fudbala.

Nije stalo na put Mornaru ni neznanje sudije Gala Lebovica, nijesu Barani dozvolili ni da ih isprovocira nesportsko ponašanje trenera Radničkog Feđe Dudića (slavio gol put klupe rivala), kao ni mladog golmana Luke Lijeskića (konstantno verbalno ometao Barane prilikom penala). Od svega su bili jači i kreirali jednu od najljepših priča u istoriji našeg loptanja.

Nakon što je u Leskovcu izgubio 1:0, Mornar je za 90 minuta okrenuo Radnički majstorskim golovima Krisa Marlona OndongaMbe u 44. i 83. minutu. Plovili su Barani ka trećoj rundi kvalifikacija, a onda ih je šokirao pogodak Milana Aleksića za produžetke u kojima nije bilo većih uzbuđenja.

Mirniju glavu imao je naš predstavnik u penal ruletu i stigao do zlatne pobjede!

REDOSLJED PENALA

RADNIČKI: Evandro pogodio, Miloš Ristić – brani Stefan Popović, Slobodan Simović – stativa, Milan Aleksić – pogodio, Milutin Vidosavljević – pogodio

MORNAR: Marko Đurišić – brani Luka Lijeskić, Marko Ćetković – precizan, Kotaro Kiši – pogodio, Andrija Kaluđerović – pogodio, Filip Mitrović – pogodio

Mba je heroj Barana, Foto: Dejan Lopičić / Lob Sport

Poslije početnog ispitivanja snaga i nekoliko bezopasnih pokušaja sa distance prvo veće uzbuđenje viđeno je u 19. minutu kada je Milan Vušurović probio bok Kragujevčana, dobro centrirao, a Besim Šerbečić otklonio opasnost, umalo bio i tragičar jer je lopta nakon njegove intervencije preletjela pola metra iznad prečke.

U 23. minutu goste je nekoliko centimetara dijelilo od pogotka – najvisočiji u kaznenom prostoru Barana bio je Milutin Vidosavljević, nije zatresao mrežu, već prečku.

Problemi za Zorana Đuraškovića uslijedili su nakon pola sata igre kada je teren, zbog povrede, prinudno morao da napustio Balša Dubljević, a umjesto njega zaigrao Kotaro Kiši. Japanac, sa desetkom na leđima, iz prvog kontakta sa loptom je snažno šutirao ka golu gostiju, a golman Luka Lijeskić izbacio loptu u korner.

Bilo je fajterski i takmičarski na “DG areni”, a onda je tribina sa preko hiljadu barskih navijača eruptirala – igrao se 44. minut kada je Darko Zorić fenomenalno izveo korner i bukvalno pogodio u glavu Krisa OndongaMbu koji trese mrežu i poništava prednost Kragujevčana iz Leskovca. Francuz je dobio duel sa protivničkim kapitenom, iskusnim Slobodanom Simovićem i sa osam-devet metara poslao loptu iza leđa nemoćnog 19-godišnjeg Lijeskića. Idealan scenario za Barane pred odlazak na veliki odmor…

Očekivano su Kragujevčani u nastavku dodali gas i zaprijetili tri puta do 60. minuta – sve je to zaustavio bravuroznim intervencijama golman Mornara Stefan Popović nadmudrivši Kilijana Bevisa, Matiju Gluščevića i Milutina Vidosavljevića.

Ondong je namučio Kragujevčane, Foto: Dejan Lopičić /

I druga izmjena u redovima Mornara bila je prinudna, junaka iz Tbilisija, povrijeđenog Darka Zorića, zamijenio je prekaljeni krilni vezista Marko Ćetković. Bili su to trenuci u kojima je Radnički diktirao ritam utakmice…

Međutim, čvrsto i organziovano se branio Mornar, vrijebao šansu iz kontre, kornera, a dočekao je iz auta uz novi zlatni dodir Ondonga. Snažni desni bek Barana Siniša Stevanović daleko je ubacio loptu u srce kaznenog prostora Kragujevčana, a Francuz majstorskim potezom, kao na ringišpilu okrenuo Simovića i fenomenalnom završnicom, poslao loptu pod prečku za totalnu ekstazu u Lješkopolju!

A onda, u osmom minutu sudijske nadokande, bez obzira štoje bilo predviđeno pet, hladan tuš na DG areni i gol Radničkog za produžetke- strijelac je Milan Aleksić, koji je pogodio i u Leskovcu. Talentovani vezista Kragujevčana vrlo preciznim udarcem sa 16 metara matirao je Popovića. Veći dio posla odradio je i Miloš Rošević, stigao je do lopte prije defanzivaca Mornara i odložio za Aleksića koji šokira Barane.

Iako šokirani zbog primljenog gola i fijaska u režiji sudije Gala Lebovica koji je isključio trenera Đuraškovića i već zamijenjenog štopera Jovana Baošića, Mornar je uspio da povrati koncentraciju i čvrsto odigra dva produžetka po 15 minuta u kojima nije bilo izrazitih šansi.

Barska noć za pamćenje, Foto: Lob Sport / Dejan Lopičić

Bolji i odlučniji u penal seriji bili su Barani, pa će u 3. kolu kvalifikacija za Ligu konferencija vjerovatno igrati protiv Pakšija koji nakon 90 minuta ima ogromnih 3:0 protiv AEK-a iz Larnake.