FINALE LIGE EVROPE / 21 SAT

Može li Boginja pokvariti perfektnu sezonu Farmaceuta?

Dizajn: Filip Vojvodić/Lob Sport

Utakmica za fudbalske romantike i utakmica koju su čekali sa nestrpljenjem svim neutralni ljubitelji fudbala. Egzekutori favorita, egzekutori velikih, Bajer Leverkuzen i Atalanta boriće se večeras od 21 sat na Aviva stadionu u Dablinu za trofej Lige Evrope. U finalu drugog po snazi evropskog klupskog takmičenja sastaju se timovi koji u svojim vitrinima zajedno imaju samo tri velika pehara!

Njemački farmaceuti su jedini evropski trofej osvojili 1988. godine u Kupu UEFA, preteči LE, dok će italijanska Boginja igrati za prvi značajniji pehar pored jednog jedinog, Kupa Italije, osvojenog prije više od pola vijeka.

Leverkuzen je našao pravi lijek sa Ćabijem Alonsom. Španski stručnjak ove sezone predvodi Apotekare do neslućenih visina. Bajer je po prvi put osvojio Bundesligu i to kao nikad niko ranije, bez poraza, večeras će igrati za trofej Lige Evrope, dok će u subotu izaći protiv drugoligaša Kajzerslauterna na megdan za trofej u Kupu Njemačke. Leverkuzen pod Alonsom može za jednu godinu da osvoji više trofeja nego što je to uradio za prethodnih 119 godina!

Klub je u postojanju vrijednom dviljenja osvojio samo dva trofeja, uz već pomenuti UEFA Kup osvojen prvije 36 godina i domaći Kup iz 1993. godine. Ove sezone se Najboljoj jedanaestorki kompanije, kako je takođe nadimak Leverkuzena, smiješi tripla kruna. Bundesliga je već pokorena, a pored večerašnjeg, igraće Granit Džaka i drugovi još jedno finale, već u subotu u Kupu Njemačke protiv drugoligaša Kajzerslauterna.

Srećni smo što smo u finalu. Igraćemo dva finala za nedjelju dana… Pokazali smo sjajan karakter u polufinalu protiv Rome. Pogledao sam svoje igrače i vidio da žele više. I dalje imamo šansu da osvojimo tri trofeja, a moji momci zaslužuju sve tri titule“, rekao je Alonso.

Ova generacija Bajer Leverkuzena ima šansu da triplom krunom otjera duhove prošlosti i izbriše iz sjećanja svojih navijača sezonu 2001/02. Na početku milenijam je tim predvođen Klausom Topmelerom, bio do poslednjih trenutaka svih takmičenja u igri za sva tri trofeja i ostao bez ijednog! Ekipa u kojoj su, imeđu ostalih bili Mihael Balak, Hans Jorg But, Ulf Kirsten, Oliver Nojvil, Lusio, Jildiraj Basturk i Dijego Plasentea je u poslednjem kolu Bundeslige poražena od davnljenika Unterhašinga i predala već viđenu titulu Bajernu, Šalke je bio bolji u finalu Kupa, dok je u finalu Lige šampiona u Glazgovu Real Madrid slavio nakon preokreta i dobro poznatog remek djela Zinedina Zidana. Stekli su tada i dobro poznati nadimak Neverkuzen, ali sada definitivno mogu postati Vinerkuzen.

Dobro smo upoznati sa kvalitetima Atalante. Italijani su, kao i mi, tim koji evoluira i napreduje. Igrali smo sa timovima koji gaje sličan stil fudbala kao Atalanta, ali ovo je finale i večeras je najvažniji mentalitet. Nalazimo se u dobrom momentu, nakon proslave titule u Bundesligi i imam puno povjerenje u moje igrače“, dodao je Alonso.

Svojevrsno zadovoljenje pravde bilo bi da Leverkuzen osvoji tripletu, ali šta tek reći za Atalantu. La Dea je svih 116 godina postojanja provela u sjenci komšija Intera i Milana. Tim iz Bergama je u svojim vitrinama ima samo jedan značajniji trofej, Kup Italije iz 1963. godine.

Uzlet Boginje poklopio se sa dolaskom na klupu Đanpjera Gaperinija 2016. godine. Ekscentrični Italijan je rekorder po broju utakmica i sezona provedenih na klupi Atalante. Bergamaske je tri puta vodio do Lige šampiona, a sada ima šansu da im podari prvi evropski trofej. Pod njegovim vođstvom skromna Atalanta se nije rasipala novcem ali je atraktivan, napadački fudbal donosio rezultate. Boginja svake sezone na površinu izbaci par novih imena, a ove sezone je “vaskrsla” Šarla de Ketelara i Đanluku Skamaku, “ubicu” Liverpula u četvrtfinalu.

Liga šampiona je bila naš cilj od početka sezone, to je veliko dostignuće, tako da u Dablin dolazimo sa velikim samopouzdanjem“, rekao je Gasperini.

Italijanski trener ne krije da mu je finale Lige Evrope kruna karijere.

Da li je ovo najviša tačka moje karijere? Da, u smislu rezultata i prestiža, apsolutno. Što se tiče zadovoljstva, srećom, imao sam ih dosta, iako možda ne na istom nivou“.

Poslije prošlonedjeljnog poraza od Juventusa u finalu Kupa Italije, La Dea ima još jednu priliku da osvoji svoj drugi trofej u istoriji na koji čeka 61 godinu.

Što se tiče Bajera, njihovi rezultati govore sve. Nijesu poraženi ove sezone, napravili su nešto izuzetno u Bundesligi. Snažan su tim, teško je osvojiti prostor protiv njih. Ali vjerujem da imamo važne adute, moji igrači su i fizički i psihički besprekorno spremni i nadam se da im možemo stvoriti probleme i uzeti trofej. Sitni detalji mogu odlučiti“, zaključio je Gasperini.

Bajer Leverkuzenu i Atalanti su se do sada putevi ukrstili samo jednom u Ligi Evrope. Prije dvije sezone Bergamaski su bili uspješniji u osmini finala i slavili oba puta – 3:2 i 1:0. Sa druge strane, Farmaceuti 51 meč ne znaju za poraz. Međutim, kao što je rekao Alonso, u finalu sve pada u vodu i sve je do mentaliteta.