Mundijal do 20 godina: Italija i Urugvaj za svjetsku krunu na Maradoninom stadionu

Italija protiv Urugvaja za titulu svjetskog šampiona. Foto: Martin Zabala/Xinhua/Pixsell

U 23. finalu Svjetskog fudbalskog prvenstva do 20 godina u Argentini igraće Urugvaj i Italija.

Bitka za trofej zakazana je za nedjelju (23:00), a prije toga za treće mjesto igraće Izrael i Južna Koreja (19:30).

No, krenimo redom.

Urugvaj, kojem će to biti treće finale u uzrastu do 20 godina, osvojio je drugo mjesto grupe E iza Engleske, a ispred Tunisa i Iraka. Urusi su na startu lako pobijedili Iračane – 4:0. Potom su u goleadi izgubili od Engleza – 2:3, a u posljednjem kolu golom Franka Gonzalesa u 93. minutu iz penala srušili Tunis – 1:0 i prošli dalje sa šest osvojenih bodova, jednim manje od Gordog albiona.

Istovremeno, Italija je na startu Mundijala razoružala Brazil – 3:2, uz dva pogotka veziste Čelsija Ćezarea Kazadeja. Međutim, u drugom kolu Azuri su izgubili od Nigerije – 0:2, ali su se ispravili u trećem i trijumfom nad Dominikanskom republikom – 0:3, uz nova dva gola Kazadeja, izborili plasman u nokaut fazu.

Brazil, Italija i Nigerija imali su po šest bodova. Brazilci i Italijani osvojili su prva dva mjesta jer su pobijedili Nigerijce, ali su i oni na koncu prošli dalje kao najbolji trećeplasirani sastav prvenstva.

Uslijedila je osmina finala Svjetskog prvenstva, gdje se dogodio klasik evropskog fudbala Engleska – Italija. Sastav sa Apenina slavio je 1:2 na stadionu Dijega Armanda Maradone u La Plati. Ofanzivni vezista Empolija Tomazo Baldanci donio je vođstvo Italiji već u osmom minutu. Ipak, Gordi Albion je reagovao i izjednačio preko člana Totenhema Alfin Devajna u 24. minutu.

Ipak, igra nerava, kao i u seniorskoj priči, ponovo je otišla na stranu Italijana, pa je Kazadej iz penala u 87. minutu odveo svoju selekciju u četvrtfinale.

Dan kasnije, Urugvaj je preskočio Gambiju – 1:0, pogotkom napadača Defensor Sportinga Andersona Duartea u 65. minutu i takođe se našao među osam najboljih planetarnih selekcija.

Italija se za polufinale borila i izborila sa Kolumbijom – 3:1. Kazadej u 9, Baldanci u 38. i Franćesko Pio Espozito u 46. minutu riješili su pitanje pobjednika, pa je Hoan Tores tek potpisao počasni gol za Kolumbijce.

Svega 24 sata kasnije, 4. juna, Urugvaj je ispratio selekciju SAD-a iz takmičenja – 2:0. Novi gol Duartea, ovog puta u 21. te autogol defanzivca Benfike B Džošue Vindera u 56. minutu trasirali su put Urugvajcima do velikog dostignuća – polufinala SP-a.

Nakon četiri dana došlo je vrijeme obračun četiri najbolje selekcije. Urugvaj je igrao protiv sjajnog Izraela, koji je u osmini rasplakao Uzbekistan – 0:1, golom napadača Makabi Haife Anana Kalailija u 97. minutu. Potom su Izraelci šokirali Brazilce – 3:2 u dramatičnom dvoboju.

Mateus Naśimento iz Botafoga donio je vođstvo Selesau u 91, a lijevo krilo Makabi Haife Hamza Šibli izjednačio u 93. minutu za produžetke. Tamo je u junaka izrastao ofanzivac Makabi Tel Aviva Dor Turgeman i to slalomom u 108. minutu za konačni trijumf.

U tvrdom sudaru Urugvaja i Izraela u La Plati još jednom je Duarte napravio razliku, pogodio u 61. minutu i lansirao svoju selekciju u veliko finale Mundijala.

Bilo je to neviđeno slavlje, kako na terenu i tribinama, tako i na ulicama južnoameričke države, koja je u fudbalskom delirijumu.

Nekoliko sati kasnije Italije je igrala sa Južnom Korejom, koja je do polufinala stigla preko Ekvadora – 3:2 te Nigerije poslije produžetaka – 1:0.

U polufinalu meč je odblokirao ponovo Kazadej u 8, a suparnik se vratio u utakmicu preko Li Sung-vona u 23. minutu iz penala. I onda, kada su se mnogi spremali za produžetke, na scenu je stupio napadač Udinezea Simone Pafundi. On je sa 18 metara majstorski prebacio živi zid iz slobodnog udarca i neobranjivo pogodio za pobjedu 2:1 i odlazak u finale.

U nedjelju je završni dan Svjetskog prvenstva. Izrael i Južna Koreja (19:30) igraju za treće mjesto. Koreanci su 2019. bili vicešampioni planete nakon poraza u finalu od Ukrajine – 3:1, dok Izraelci nikada nisu bili na postolju.

A onda šlag na tortu, finale Urugvaj – Italija (23:00) na Maradoninom stadionu.

Urusi su u uzrastu do 20 godina već igrala dva finala i oba izgubili 1997. (od Argentine 2:1 u Maleziji) i 2013. (od Francuske 4:1 nakon penala u Turskoj). Takođe, Urugvaj je 1979. osvojio treće mjesto u Japanu.

Sa druge strane, Italija je 2017. bila treća u Južnoj Koreji, gdje je u utakmici za bronzu savladala baš Urugvaj nakon raspucavanja jedanaesteraca – 4:1. Potom je na proškom Mundijalu 2019. završila četvrta, izgubivši u Poljskoj od selekcije Ekvadora – 1:0 nakon produžetaka.

U La Plati će jedna reprezentacija prvi put u istoriji postati šampion svijeta do 20 godina.

Urugvaj, koji sa klupe vodi Marselo Broli, nada se trećoj sreći, a Italija, čiji je selektor Karmine Nunziata, reprizi od prije šest godina.

Ćezare Kazadej (Italija) najbolji je strijelac Svjetskog prvenstva sa 7 golova, s dva pogotka više od Brazilca Markosa Leonarda. Prvi egzekutor Urugvaja je pomenuti Anderson Duarte sa tri gola do sada.

Argentina je rekorder u uzrastu do 20 godina – osvojila je šest titula šampiona svijeta (1979, 1995, 1997, 2001, 2005. i 2007). Jednu manje ima Brazil (1983, 1985, 1993, 2003. i 2011), dok su Portugal (1989. i 1991) i Srbija (1987. i 2015) po dva puta bili najbolji na planeti.

Po jednom su Mundijal U20 osvajali Rusija (1977), Njemačka (1981), Španija (1999), Gana (2009), Francuska (2013), Engleska (2017) i Ukrajina (2019).