LIGA ŠAMPIONA / POLUFINALE

Nebo se otvorilo iznad kraljevske palate i spustilo na zemlju Hoselua – Real ima DNK vječnog šampiona

Hoselu slavi gol protiv Bajerna, Foto: Manuel Reino/DeFodi Images/DEFODI/Pixsell

Ipak je to Kralj! Fudbaleri Real Madrida izborili su finale Lige šampiona nakon spektakularne utakmice na novom Santajgo Bernabeu stadionu pobijedivši ekipu minhenskog Bajerna 2:1.

A, imali su Bavarci kartu za Vembli u džepu, sve dok se u palati kralja nije pojavio Hoze Luis Mato Sanmartin ili jednostavno Hoselu! Rezervista Blankosa je za tri minuta preokrenuo rezultat u korist domaćina i ušao u legendu najlegendarnijeg kluba.

Dugo će se pričati i o detalju iz duboke sudijske nadokande kada pomoćnik nije dozvolio da se završi napad Bajerna, već je signalizirao ofsajd, u međuvremenu je De Liht dao gol, ali je akcija već bila prekinuta. Pogrešna odluka arbitra zbog koje su ključali od bijesa Miler i drugovi…

Real Madrid će 1. juna na kultnom londonskom Vembliju igrati za 15. trofej Lige šampiona protiv Borusije Dortmund koja je dan ranije eliminisala PSŽ sa dvije pobjede po 1:0.

Do prve velike šanse čekalo se 13. minuta kada je nastao pravi džumbus u kaznenom prostoru Bavaraca. Dok je jedna lopta bila na igralištu Santjago Bernabeua, Real je drugo izveo aut, Vinisijus je iz te akcije iskosa šutirao i pogodio stativu, natrčao je Rodrigo, ali njegov udarac je maestralno odbranio Nojer. Ispostavilo se da je u roku od nekoliko sekundi prekaljeni njemački golman zabilježio dvije vrhunske intervencije, jer je vrhovima prstiju dira loptu pri šutu Vinija. Mada, ostaje pitanje da li bi gol Reala uopšte i priznao Marčinjak s obzirom da su dvije lopte bile u terenu.

Zahuktavao se meč, ali već u 27. minutu glavobolja za Tomasa Tuhela – otpao je povrijeđeni Gnabri, pa ga je strateg Bajerna zamijenio Dejvisom. Samo 60-sekundi nakon promjene Bavarci su imali prvu ozbiljniju šansu, pravo niotkuda je udarcem sa 17 metara Kejn testirao Lunjina – budan je ukrajinski golman i odbija loptu u korner.

U finišu poluvremena Nojer, ikao ima punih 39, još jednom je dokazao da je jedan od najboljih golmana svijeta – panterskom paradom spriječio je lukav pokušaj Vinisijusa – Njemac je intervencijom izmamio uzdahe na krcatom Bernabeu.

U drugom poluvremenu Real Madrid je uraganski napadao – Vinisijus, Rodrigo, Belingem, ali sve je te pokušaje Blaknosa “skidao” nesavladivi Nojer. I kao što to obično biva u fudbalu, u jeku dominacije jednog tima, ovom slučaju domaćina, sijevnula je kontra gostiju za hladan tuš na Bernabeu, izuzev kopu na kojem su bili njemački navijači – Kejn je lansirao Dejvisa, a Kanađanin, topovski snažno i hirurški precizno buši mrežu nemoćnog Lunjina koji je paradom samo uljepšao gol.

Sve se to zbivalo u 68. minutu, a samo 180 sekundi kasnije Real je izjednačio poslije kornera Modrića i karambola u šesnastercu gostiju – Valverde je nekako ugurao loptu u mrežu, slavili su Španci, negodovali Njemci jer je Naćo u gužvi odgurnuo Kimiha. Sudija Marčinjak, poznat kao arbitar koji pušta jaču igru, ipak je procijenio da je kapiten Reala koristio prekomjernu silu i poništio gol – ostalo je 0:1.

Kejn je u 75. minutu zatresao mrežu, ali spoljni dio, Real je gubio tlo pod nogama, plesao na ivici žileta, ali taj nadimak Kraljevski nije pusta priča, ima nešto u DNK-u Madriđana što ih čini vječitim pobjednicima.

Nerezonski je šutirao Vinisijus u 88. minutu, lopta je išla pravo u, do tog trenutna neprelaznog Nojera, ali mu je iskliznula iz ruku, a na pravom mjestu bio je Anćelotijev džoker – Hoselu za 1:1, za erupciju na tribinama!

Već u prvom minutu sudijske nadokande otvorile se nebo iznad krova Kraljevske palate – Ridiger je ubacio loptu na drugu stativu, a tamo je opet bio čovjek koji od večeras ulazi u legendu – Hoselu za 2:1. Prvobitno su sudije signalizirale ofsajd, ali je već prvi usporeni snimak otklonio sve dileme i žurka u Madridu mogla je da počne.

Potom su Bavarci bljuvali vatru na pomoćnika i to potpuno sa razlogom. Dugu loptu pratili su De Liht, Miler i Mazrauiji, kratko je odbijena od strane defanzivaca domaćeg tima, stigla je do De Lihta koji trese mrežu, ali već se čula pištaljka Marčinjaka nakon što je asistent signalizirao ofsajd. Ogriješio se, morao je da pusti da se akcija Bajerna završio, usporeni snimak je pokazao da je pogriješio…

Sve u svemu, spektakl kakav smo i očekivali u režiji titana svjetskog fudbala. Bajern je bio blizu, ali je ipak Real vječiti šampion…Nije slučajno već 14 puta osvojio elitno takmičenje, protiv Borusije Dortmund biće veliki favorit za 15. “Ušati pehar”.