VREMEPLOV

Nikšićki mentalitet i maestralni Giljen

Giljen brani penal Šporaru Foto: FK Sutjeska

Mnogo je datuma u crnogorskom sportu koji će ostati upamćeni zauvijek. Ruku na srce, uglavnom su to velike pobjede i medalje reprezentativnih selekcija u raznim sportovima, ali iako iz ove prizme to djeluje nerealno, znali su da nas oduševe svojim izdanjima i fudbalski klubovi naše zemlje.

Danas govorimo o Sutjeskoj, i meču koji se odigrao kraj Bistrice prije pet godina. U pitanju je revanš utakmica prvog kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Slovana iz Bratislave gdje je nakon prvog duela rezultat bio neriješen (1:1), i to zahvaljujući projektilom Damira Kojaševića u nadoknadi vremena.

Kako to obično biva sa našim klubovima, nije najbolje krenulo ni u revanšu u Nikšiću, jer je Slovan imao prednost od 49. minuta kada je pogodio Andraž Šporar, i djelovalo je da je slovački predstavnik već u narednoj rundi.

Međutim, Sutjeska je pokazala karakter u tom duelu, i očigledno da je hrabra igra naplaćena. Isto kao i u prvom duelu Kajošević, u Nikšiću je bljesnuo u 93. minutu Aleksandar Šofranac, za delirijum na tribinama i produžetke.

Pošto u njima nije bilo golova prešlo se na penale, a tu se istakao golman Sutjeske Vladan Giljen koji je dočekao svoj trenutak slave odbranivši dva jedanaesterca gostima, ključni u poslednjoj petoj seriji za veliku radost navijača.

Sutjeska je tako stigla do istorijskog uspjeha, pošto izuzev Intertoto kupa nikada nije dobila evropski dvomeč.