EURO 2024 / GRUPA A

NJEMAČKA – ŠKOTSKA 5:1 Musijala ljuljao kao najjači viski, Elf demonstrirao silu

Musiala i drugovi nezaustavljivi za Škote, Foto: IMAGO/Jan Huebner/IMAGOSPORT/PIXSELL

Ponosi se Škotska svojim brojnim brendovima viskija, ali večeras u Minhenu nije opijena od nacionalnog pića, niti od nekog iz širokog spektra bavarskih piva – opjanio ih je Džamal Musijala.

Lakoćom, driblinzima, čistom fudbalskom elegancijom talentovani 21-godišnji as Bajerna vižljaste građe ljuljao je protivničke fudbalere koji su već na poluvremenu poželjeli kraj. U 73. minutu ispraćen je gromoglasnim aplauzom sa tribina Alijanc arene kada ga je zamijenio 13 godina stariji Tomas Miler.

Njemačka – Škotska 5:1 na otvaranju Evropskog prvenstva!

Nema sumnje da Musijalu i drugove tek treba da vidimo u okršajima sa selekcijama koje pretenduju za sami vrh, ali večerašnje izdanje u Minhenu svlačionicu Njemčke puni dodatnim optimizom, a istovremeno Elf šalje poruku da je spreman za evropski trofej – prvi od 1996. godine.

Od Škotske premalo, bukvalno ništa, niti jednom nijesu uspjeli da zaprijete Njemcima, ali ih je počasni gol “častio” Antonio Ridiger.

Očekivano je Julijan Nagelsman poslao na teren sastav bez klasične “devetke”, ali su upravo najofanzivniji fudbaleri Njemaca, Florijan Virc, Džamal Musijala i Kai Haverc razmontirali nemoćne Škote već u prvih 45 minuta.

Igrao se 10. minut kada je Virc potpisao prvi gol na 17. izdanju Evropskog prvenstva. Akciju je započeo Toni Kros dugom loptom “na trepavicu” Jozui Kimihu koji odigrava poprečni pas na 16,5 metara za ofanzivca Bajer Leverkuzena – bez prijema, odmah šut, mogao je Angus Gan bolje.

Samo devet minuta kasnije semafor u Minhenu pokazivao je 2:0 u korist domaćina nakon još ljepše akcije koju je krunisao Musijala. U začetku napada je Ilkaj Gundoan dokazao kakav je majstor, “štiklom” se u prijemu oslobodio čuvara, magičnom loptom pronašao Kaija Haverca koji nesebično odigrava za 21-godišnjeg asa Bajern Minhena – snažno i precizno za početak njemačke žurke u Bavarskoj.

Bezopasni Škoti nijesu, narodski rečeno, “gledali lopte”, u tim trenucima, imali sreću u 25. minutu što prekršaj nad Musijalom (nako gledanja VAR-a) nije bio prekršaj u kaznenom prostoru, ali je zato jedanaesterac u finišu poluvremena čist kao suza nakon crvenog kartona za Rajana Portiusa zbog neshvatljivo grubog starta nad Gundoanom odgovornost je preuzeo Haverc i već tada riješio pitanje pobjednika.

U nastavku su Njemci spustili gas, Nagelsman je već na poluvremenu mijenjao, uveo Paskala Grosa umjesto Roberta Andriha, potom su i Leroj Sane i Niklas Filkrug dobili šansu, a upravo je bombarder iz Dortmunda nakon samo pet minuta provedenih na terenu potpisao među strijelce – izuzetno snažnim i preciznim udarcem Filkrug cijepa mrežu odavno prežaljenih Škota.

Postigao je Filkrug u 78. minutu novi pogodak, uz dosta sreće, ali je usporeni snimak jasno pokazao da se napadač Borusije u začetku akcije nalazio u ofsajdu, pa je VAR signalizirao Klermonu Turpanu da vrati rezultat na 4:0.

Počasni gol za Škote postigao je Antonio Ridiger – njemački štoper je u 88. minutu savladao svog Manuela Nojera nakon što je loptu u srce kaznenog prostora ubacio Endrju Robertson, zakačio ju je Skot Mekena, a potom i štoper Real Madrida…

Željela je i zaslužila Njemačka da ima posljednju riječ u meču. Akacija rezervista iznjedrila je peti gol i konačanih 5:1 – asistent je Tomas Miler, a strijelac Emre Džan.

Na terenu igra mačke i miša, na tribinama doma bavarskog velikana druga priča – Škotlanđani su sve vrijeme navijali, gromoglasno pjevali himnu i još jednom pečatirali zvanje jedne od najponosnijih nacija.

A, iz fudbalskog ugla, sve je jasno – Njemačka je poslala žestoku poruku Evropu, mada, tek je početak…

Njemci naredni meč igraju u srijedu, 19. juna protiv Mađarske u Štutgartu, istog dana Škoti izlaze na megdan Švajcarskoj u Kelnu.