VREMEPLOV / BUDUĆNOST - LA KORUNJA 2:1

VIDEO Noć kad se Depor teturao na podgoričkim konopcima

Budućnost nadigrala La Korunju pod Goricom.

Na današnji dan, 9. jula 2005, prije 19 godina, dogodila se jedna od najvećih pobjeda crnogorskog klupskog fudbala u njenoj istoriji.

Budućnost je u revanšu 2. kola Intertoto kupa, na krcatom stadionu pod Goricom, bacila na koljena Deportivo La Korunju 2:1. Istorijska posada Brana Milačića, koji je utakmicu vodio s klupskim šalom oko vrata, uprkos nezaboravnom trijumfu nije uspjela da eliminiše sastav sa Riazora zbog poraza 3:0 u prvoj utakmici.

Budućnost, koju je sa kapitenskom trakom predvodio Igor Burzanović, vodila je s nestvarnih 2:0 golovima Radislava Sekulića u 65. i Nikole Vujovića u 87. minutu te stigla na korak od nezapamćenog povratka i produžetaka.

Sekulić je najprije, nakon dodavanja Rista Lakića, pogodio neobranjivo i podigao dodatno temparaturu na stadionu. Potom je rezervista Ivan Bošković sjajno centrirao sa lijeve strane, a Vujović savršenim trzajem glavom pronašao dalji ugao i bacio u trans više od 5.000 navijača na tribinama.

Bila je to mlada, gladna, sportski agresivna i slave željna Budućnost.

Iako je bila gotovo matirana u svojevrsnom šahu, La Korunja je u 90. minutu stigla do spasonosnog gola zahvaljujući iznuđenom penalu Pedra Munitisa, nakon čega je s bijele tačke pogodio Roberto Akunja.

Gol Budućnosti čuvao je Miroslav Vujadinović. Odbranu su činili Risto Lakić, Ivan Čarapić, Goran Perišić i Bracan Popović. Veznim redom su marširali Mirko Raičević, Marko Mugoša i Miloš Lakić, dok je napad krasio pomenuti trio Burzanović – Vujović – Sekulić.

Prethodno su plavo-bijeli u 1. kolu Intertoto kupa preslišali Valetu sa Malte visokom gostujućom pobjedom 0:5, uz het-trik Sekulića i dva gola Vujovića, nakon čega je u revanšu bilo 2:2, uz nova dva gola nezaustavljivog Sekulića.

Na drugoj strani, Super Depor je samo godinu dana ranije, nakon poraza 4:1 na San Siru, uspjela da eliminiše veliki Milan Karla Anćelotija u četvrtfinalu Lige šampiona magičnom pobjedom 4:0 na tlu svoje Galicije.

Ipak, Hoze Molina, Manuel Pablo, Žoan Kapdevilja, kapiten Lionel Skaloni, Viktor Sančez, Ćisko, Munitis i društvo opasno su plesali po ivici ambisa protiv crnogorskog orkestra. Umalo da se baš ekipi Hoakina Kaparoša dogodi identičan scenario koji je ona režirala protiv Rosonera u svom dvorištu.

La Korunja, koja je 2000. prvi i jedini put bila šampion Španije ispred Barselone, Valensije, Reala, nakon slavlja protiv Milana igrala je polufinale Lige šampiona, gdje je u tvrdom dvomeču ispala od Porta ukupnim rezultatom 0:1, golom Derleja iz penala u 60. minutu revanša na Riazoru.

Kasnije je portugalski sastav Žozea Murinja i postao evropski šampion pobjedom nad Monakom 3:0 u finalu odigranom u domu Šalkea – Gelzenkirhenu.

Svejedno, bila je to deveta podgorička julska noć koju ljubitelji fudbala u mediteranskoj ljepotici nikada neće zaboraviti. Naročito svi oni kojima podgorička plavo-bijela kombinacija predstavlja fudbalsku strast.