FINALE LIGE ŠAMPIONA

Osmo finale na Vembliju, evo kako su se završavala prethodna

Kultni stadion je spreman za svoje osmo finale. (Photo: pressinphoto/SIPA USA/Pixsell)

Hram engleskog i evropskog fudbala je stadion Vembli. Večeras će po osmi put u svojoj dugoj istoriji biti domaćin finala Lige šampiona. To je ubjedljivo najviše od svih stadiona širom Evrope.

Zanimljivo Real Madrid je 17 puta bio u finalu, ali nikada na Vembliju. Sa druge strane, Borusija je jednom igrala na kultnom stadionu, ali je teren napustila pognute glave.

Prvo finale koje je Vembli vidio dogodilo se 22. maja 1963. Milan je u njemu sa dva gola Hosea Altafinija uspio da preokrene meč protiv Benfike (2:1) koju je ranije u vođstvo doveo Euzebio i tako dođe do svoje prve evropske krune, a ujedno i prekine malu dominaciju koju je Benfika započela sa dvije uzastopne titule dvije godine ranije.

Samo pet godina kasnije odlučeno je da Vembli ponovo bude domaćin prestižnog finala. Ponovo se tu našla Benfika, ali je ovoga puta rival bio Mančester junajted. Skoro 93 hiljade ljudi posmatralo je veliku, ali teško izvojevanu, pobjedu Junajteda – 4:1.

Poveli su Crveni đavoli preko Bobija Čarltona u 53. minutu. Ipak, izjednačenje ekipi Benfike u 79. minutu donosi Haime da Silva Grasa.

Odlazi se u produžetke u kojima je Junajted bio neumoljiv. Džordž Best je pogodio u 92. minutu za 2:1, samo dva minuta kasnije na 3:1 povećao je Brajan Kid, a raspodiju Crvenih đavola u 99. minutu potpisao je Čarlton još jednim golom.

Pokazalo se tih godina da je Vembli prosto spektakularan domaćin najveće utakmice klupskog fudbala, pa su se čelni ljudi UEFA često odlučivali da hram fudbala ugosti finaliste.

Treće finale viđeno je 1971. godine, a rivali su bili Ajaks i Panatinaikos. Rano su Kopljanici otključali bravu Grka – već u 5. minutu pogodio je Dirk van Dijk. Konačnih 2:0 postavio je Arned Han u 87. minutu.

Drugi engleski tim koji je podigao ušati trofej na Vembliju bio je Liverpul. Bilo je to četvrto finale koje je ugostio čuveni stadion, a Redsi su nadigrali Klub Briž – 1:0.

Jedini strijelac bio je Keni Dagliš u 64. minutu utakmice.

Nakon toga je uslijedila pauza. Čak 14 godina Vembli nije vidio finale Lige šampiona. Sve do 1992. godine i okršaja Barselone i Sampdorije.

Katalonski gigant upravo je te večeri poslije velike bitke nadigrao italijanskog predstavnika i poslije produžetaka slavio sa 1:0 te tako došao do prvog ušatog trofeja u svojoj istoriji.

Jedini strijelac bio je Ronald Kuman u 112. minutu utakmice.

Ponovo je nakon tog finala Vembli dugo odsustvovao sa liste stadiona koji su imali priliku da ugoste finale Lige šampiona. Međutim, bio je to nekako logičan sljed događaja s obzirom da je u Evropi bilo sve više i više stadiona koji su mogli da ugoste ovakav spektakl.

Poslije 1992. naredno finale koje je održano na Vembliju bilo je ono između Barselone i Mančester junajteda 2011. godine. Oba tima su prije ovog duela po jednom odnijeli ušatog sa Vemblija, a poslije ovog susreta učinila je to Barsa.

Katalonci su došli u prednost golom Pedra u 27. minutu. Egal prije poluvremena vratio je Vejn Runi u 34. minutu, ali je drugo poluvrijeme bilo u znaku mašinerije Pepa Gvardiole.

Prvo je Lionel Mesi u 54. minutu vratio vođstvo na stranu Barselone, a sve dileme u 69. minutu riješio je David Vilja i postavio konačnih 3:1.

Sedmi, i do noćas posljednji, put Vembli je finale Lige šampiona ugostio 2013. godine.

Bio je to njemački okršaj Bajerna i upravo Borusije Dortmund koja će i večeras tražiti svoju šansu za titulu. Nadaju se Milioneri da danas neće biti isto kao prije 11 godina kada je Bajern sa 2:1 savladao tim iz Dortmunda.

Mario Mandžukić je tačno na isteku sat vremena igre doveo tim Jupa Hajnkesa u vođstvo. Izjednačio je osam minuta kasnije Ilkaj Gundogan iz penala, ali je srca navijača Borusije u 89. minutu slomio Arjen Roben.

Novi epski susret na Vembliju nas očekuje večeras, a čini se da nijedan stadion kao ovaj nema magiju da finale Lige šampione učini još specijalnijim nego što ono zapravo i jeste.