UEFA LIGA NACIJA

Petarde Pancera i Paklene pomorandže

Hrabro su igrali reprezentativci Bosne i Hercegovine, ali su ubjedljivo poraženi od Holandije u Ajndhovenu 2:5 u 1. kolu A3 grupe Lige nacije. U okviru iste grupe Njemačka je deklasirala Mađarsu sa 5:0.

Oranje je povelo u 13. minutu. Ćavi Simons je štirao, lopta je dobila putanju duge, a Džošua Zirkze je potiljkom poslao u mrežu.

Izjednačio je Ermedin Demirović u 27. minutu, kada se na dodavanje Denisa Hueseinbašića, odlično ubacio između štopera domaćih i poslao loptu pored golmana Barta Ferbrugena.

Tijani Rejnders je u drugom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena vratio prednost na stranu Paklene pomorandže, da bi u 56. minutu dodao loptu Kodiju Gakpu na gol liniji, a ofanzivac Liverpula je zakucao u mrežu za 3:1.

Neizvjesnost u meč na Filips stadionu vratio je iskusni Edin Džeko, sigurnim prijemom i egzekucijim na dugu loptu Esmira Barjaktarevića.

Na 4:2 je povisio Vut Veghorst, koji se našao na pravom mjestu nakon šuta Jurijena Timbera i intervencije golmana Zmajeva, Nikole Vasilja.

Konačnih i preubjedljivih 5:2 za Paklenu pomorandžu postavio je Simons, preciznim udarcem preko Vasilja u 2. minutu sudijske nadoknade vremena.

Panceri su od starta mučili Mađare, a njihovu bravu su otključali u 27. minutu. Florijan Virc je centrirao sa desne strane na dalju stranu peterca, David Raum primirio loptu za Jamala Musijalu, a prvotimac Bajerna poslužio Niklasa Filkruga. Novom napadaču Vest Hema ostao je lakši dio posla.

Mađari su se nakon odmora odvažili da napadnu, za što su nemilosrdno kažnjeni u 58. minutu. Nije Laka konjica najbolje izvela korner, a Musijala je iz kontre udvostručio prednost ekipe Julijana Nagelsmana.

Na 3:0 je povisio Virc u 66. minutu, preciznim udarcem u malu mrežu sa 15 metara.

Upisao se mladi Aleksandar Pavlović u 77. minutu. Musijala je odlično proigrao saigrača iz Bajerna, ovaj šutirao iz neposredne blizine, a lopta prošla praktično ispod ruke Peteru Gulašiju.

Petardu je zapalio Kai Haverc iz jedanaesterca u 81. minutu.

Grci su se na čelu B2 grupe poravnali sa Englezima ubjedljivom pobjedom nad Finskom (3:0) u Pireju.

Poveli su Heleni u 23. minutu preko Fotisa Joanidisa, nakon kardinalne greške golmana Bajer Leverkuzena, Lukaša Hradeckog.

Domaći su prednost udvostručili u 37. minutu. Konstantinos Cimikas je oštro ubacio loptu na peterca, Konstantinos Kulierakis postavio nogu, lopta se od nesrećnog Benjamina Kalmana odbila u mrežu.

Svoj drugi, ujedno poslednji gol na meču Joanidis je postigao glavom, poslije kornera saigrača iz Panatinaikosa, Anastasiosa Bakasetasa u 76. minutu.

U grupi B2 Albanija je na praškoj Letni savladala Ukrajinu nakon preokreta 2:1.

Nominalni domaćini poveli su u 49. minutu kada je Juhim Konoplja uhvatio volej na centaršut Vitalija Mikolenka.

Izjednačio je Ardijan Ismajli u 54. minutu, sa peterca, poslije kornera i karambola u šesnaestercu Ukrajinaca.

Potpuni preokret i tri boda Silvinjovim izabranicima donio je 12 minuta kasnije Jasir Asani, kada je sačekao loptu poslije ubacivanja po zemlji Reja Manaja i poslao je u suprotni ugao.