EURO 2024 / GRUPA D

POLJSKA – AUSTRIJA 1:3 Das Team prizemljio Orlove

Austrijanci su se oporavili od nesrećnog poraza od Franuza, otpisali Poljake (3:1) iz borbe za osminu finala i zadržali šanse da se nađu među 16 najboljih evropskih selekcija.

Poveo je Das Team iz prve prave šanse. Filip Mvene je centrirao na prvu stativu, gdje je štoper Gernot Trauner glavom pogodio bliži ugao.

Sporna situacija viđena je u 17. minutu. Piotr Zielinski je pogodio u ruku Mvenea u šesnaestercu. Iako je ruka beka Austrije bila u neprirodnom položaju turski sudija Halil Umut Meler nije pokazao na bijelu tačku.

Samo minut kasnije Nikola Zalevski je iz dobre pozicije sa lijeve strane, desnom nogom šutirao visoko preko prečke.

Kao da je to bio uvod u ono što će se desiti na isteku pola sata igre, kada je pod pritiskom Poljaka popustila odbrana ekipe Ralfa Rangnika. Jan Bednarek je izblokiran, ali je Kšištof Pjontek odbitak poslao u mrežu.

U prvom minutu sudijske nadoknade prvog poluvemena Zielinski je iz slobodnog udarca tukao pored živog zida, Patrik Penc uz dosta muke izvadio.

Vrijedni su pomena tokom prvih 45. minuta i pokušaji iz neposredne blizine Marka Arnautovića i Marsela Sabicera, kada su golman i štoper Poljske Vojčeh Ščešnji, odnosno Bednarek dobro intervenisali. Ipak, stekao se utisak da su u pomenutim situacijama reprezentativci Austrije bili u ofsajdu.

Sabicer je u jednom momentu i poslao “raketu” iz daljine – tik pored stative.

Austrijanci su prvi zaprijetili i u drugom poluvremenu. Patrik Vimer je u 51. minutu izveo korner, udarac Štefana Poša glavom bio neodovljno jak.

Selektor Orlova, Mihal Probež odlučio se da u 60. minutu zamijeni napadački tandem. Umjesto Pjonteka i Adama Bakse u igri su ušli Karol Šviderski i roviti Robert Levandovski, što nije dalo rezultata.

Naprotiv, Austrijanci su poveli sedam minuta kasnije. Rezervista Aleksander Pras je samo četiri minuta nakon što je ušao u igru ubacio loptu po zemlji sa boka, Arnautović odvukao čuvra i zbunio Ščešnjija, a Krištof Baumgartner iz drugog plana rutinski vratio prednost na stranu svoje selekcije.

Samo minut kasnije Šviderski je na drugoj strani “opalio bombu”, ali pravo u Penca.

Vimer je mogao da stavi tačku na meč u 75. minutu. Nakon asistencije Baumgartnera, šutirao je po zemlji pravo u golmana Bijelih orlova.

Ipak, tri minuta kasnije Poljacima je presudio Arnautović, iz jedanaesterca. Napadač srpskih korijena je prvo glavom spustio loptu Sabiceru, ispred koga je ostao brisani prostor, pa je Ščešnji bio primoran da ga obori u kaznenom prostoru. Arnautović je poslao golmana Poljske u desnu, loptu u lijevu stranu.

Poljaci su se nakon toga potpuno raspali, pa su šanse pred njihovim golom nastavile da se nižu kao na traci.

Rezervista Mihael Gregorič pokušao sa distance, Ščešnji je krajnjim naporom odbranio.

Konrad Lajmer je u 85. predriblao golmana Poljske i poslao loptu pored suprotne stative.

Oštećeni su i Austrijanci za penal, pošto je u finišu nakon centaršuta Romana Šmida lopta pogodila u ruku Pšemislava Frankovskog.

Poslednji trzaj Poljaka bio je pokušaj Kamila Grošickog u trećem minutu sudijske nadoknade vremena. Traljavo je šutirao veteran iz neposredne blizine – pored gola.