EURO 2024 / GRUPA D

POLJSKA – HOLANDIJA 1:2 Lale mirišu na Veghorsta

Veghorst slavi gol u Hamburgu, Foto: Marco Steinbrenner/DeFodi Images/DEFODI/PIXSELL

Heroj Holandije bio je u kvalifikacionim mečevima za tekuće Evropsko prvenstvo protiv Republike Irske, ljubitelji fudbala još bolje pamte njegovu rolu u susretu sa Argentinom, kada je sa dva pogotka odveo svoju reprezentaciju do jedanaesteraca, a danas je u Hamburgu opet navukao supermenski plašt – Holandija slavi Vouta Veghorsta!

Gorostasni napadač dobio je šansu od 81. minuta, a nepunih 120 sekundi kasnije postigao je pobjedonosni gol protiv borbenih Poljaka – 2:1 u 1. kolu grupe D Evropskog prvenstva.

Popularni “Bijeli orlovi” su u 90. minutu mogli do velikog boda, ali je udarac Karola Šviderskog odlično odbranio Bart Verbrugen.

Zaslužena pobjeda Holanđana, pokazali su više fudbala u Hamburgu, stalno prijetili, uputili preko 20 udaraca ka golu protivnika, ali imaju za čime da žale i Poljaci, “osakaćeni” povredama, bez prvih napadačkih opcija, Roberta Levandovskog (trebalo bi da bude spreman za drugi meč) i Arkadiuša Milika (otpao sa turnira), imali su šansi, pogotovo su bili opasni nakon prekida. Na kraju krajeva, i stigli su do prednosti…

Tijani Rajnders je već u 10. minutu mogao da dovede “Lale” do prednosti, ali je šutirao tik pored desne stative nakon odličnog driblinga, a potom i dodavanja Memfisa Depaja.

Bolje je ušla u meč Holandija, ali iz prvog šuta Poljaci stižu do pogotka – maestralno je korner izveo Pjotr Zjelinski, bukvalno pogodio “u trepavicu” Adama Buksu, mada je i špic turske Antalije odlično reagovao između gorostasnih protivničkih defanzivaca Virdžila van Dajka i Denzela Damfrisa.

Tim Ronalda Kumana nije paničio, nastavio je da igra u svom ritmu, sa mnogo pasova, traživši rupu u odbrani Poljaka – prvo je pokušaj van Dajka u 20. minutu spriječio jedan od najboljih golmana današnjice Vojčeh Šćesni, a onda je Depaj, 120 sekundi kasnije, poslao loptu preko prečke.

Zaslužili su Holanđani izjednačenje i uspjeli da poravnaju u 32. minutu – strijelac Kodi Gakpo. Nedovoljno iskusni, 22-godišnji Nikola Zalevski, umjesto uz aut liniju, poslao je loptu gdje je bio gro fudbalera, Gakpo je šutirao, lopta na putu ka Šćesnom pogodila Bartoša Salamona i prevarila nemoćnog Šćesnog.

Još tri šanse do odlaska na veliki odmor – Poljaci su zaprijetili preko Jakuba Kiviora, paradom je udarac spriječio Bart Verbrugen, onda je sa šest metara Gakpo prebacio okvir gola, a u posljednjem minutu prvog poluvremena Depaj bio nekoliko centimetara daleko od gola – sadržajnih 45 minuta u Hamburgu.

Kako se završilo prvo, tako je počelo drugo poluvrijeme – dobrim šansama. Prvo je Ćavi Simons šutirao pored gola u 55. minutu, a samo pet minuta kasnije Kivior se opet našao u šansi, ali ponovo mu je odlično odbranio Verbrugen.

Namjeravao je Ronald Kuman još više da ubrza igru “Lala” ulaskom Donijela Malena čiji je prvi kontakt s loptom bio odličan, asistirao je Damfrisu koji iskosa sa desne strane šutira pored gola.

Stezali su Holanđani obruč oko gola Šćesnog, ali je čuvar mreže Juventusa neutralisao novi pokušaj odličnog Damfrisa, zaprijetio mu je i Stefan de Fraj, ali je lopta prohujala iznad prečke.

Poslije nepuna dva minuta provedenih na terenu Vout Veghorst je potpisao pogodak i još jednom odigrao ulogu istinskog džokera – Ake je poslao odličnu lotpu ka gorostasnom napadaču, Vajnaldum kretanjem pomogao saigraču koji preczino završava akciju za 2:1. Kao i kod prvog primljenog gola, Poljaci ni sada nijesu imali sreće, lopta je opet zakačila defanzivce “Bijelih orlova”.

Holanđani su nabildovani za petak i duel sa Francuskom, istog dana igraće Poljska – Austrija.