EURO 2024 / GRUPA F

PORTUGAL – ČEŠKA 2:1 Strpljivi Portugalci probili bedem Čeha

U posljednjem meču prvog kola Evropskog prvenstva u Njemačkoj fudbalska reprezentacija Portugala savladala je Češku sa 2:1.

Od prvog minuta bila je jasna namjera i jednih i drugih. Portugalci su željeli da što prije postignu gol, a Česi su se odmah povukli i poslali poruku da će parkirati autobus ispred svog gola.

Nije bilo prilika u prvom dijelu prvog poluvremena. Prva ozbiljnija šansa pred češkim golom dogodila se u 26. minutu. Bruno Fernandeš je odličnim dodavanjem ka petercu pokušao da proigra Rafaela Leaa, ali je fudbaler Milana zakasnio za jedan korak na loptu.

Najveću priliku Portugalci su imali u 32. minutu. Ponovo je Fernandeš svojom vizijom kreirao priliku saigračima ovoga puta Kristijanu Ronaldu. Bruno je sasjekao odbranu Češke i spojio napadača Al-Nasra sa golom, ali je njegov udarac odbranio golman Čeha, Jindrih Stanek.

Imao je Ronaldo još jednu šansu u prvom poluvremenu i to u 46. minutu. Okrenuo se u kaznenom prostoru, u svom stilu, šutirao oštro, ali je Stanek i to odbranio.

U možda drugom-trećem konkretnijem prelasku na suprotnu polovinu i to u 62. minutu Česi šokantno dolaze do prednosti. Poslije centaršuta Pepe je odbio loptu do Vladimira Coufala koji je odlaže Lukasu Provodu, a fudbaler praške Slavije sa nekih 18 metara perfektno plasira loptu u dalji ugao gola nemoćnog Dioga Košte.

Nije dugo trajalo slavlje Čeha. Samo sedam minuta kasnije sreća ih je napustila. Portugalci su dugo pleli mrežu oko gola Češke. Uslijedio je centaršut Bernarda Silve na drugoj stativi Nuno Mendes je odlično skočio, golman je kratko odbio, ali pravo u nogu Robina Hranača koji šalje loptu u svoju mrežu.

Opasan, ali neprecizan udarac u 82. minutu uputio je kapiten češke reprezentacije, Tomaš Souček. Dovoljno samo za uzdahe sa tribina.

Milimetarski ofsajd Ronalda spriječio je Portugalce da dođu do potpunog preokreta u 87. minutu. Prilikom centaršuta bio je u ofsajdu čovjek kojem je ovo šesto Evropsko prvenstvo. U nastavku akcije Diogo Žota je postigao gol, ali je isti poništen.

Međutim, u drugom minutu sudijske nadoknade uspjeli su da probiju bedem Češke i dođu do prva tri boda na prvenstvu. Neto je centrirao, lopta je prošla kroz noge tragičaru Hranaču, a tu ju je dočekao rezervista Fransisko Konseisao i zakucao je u mrežu rivala.