EURO 2024 / ČETVRTFINALE

PORTUGAL – FRANCUSKA (pen) 3:5 Francuzi savršenim penalima do megdana sa Špancima

Penali su odlučili drugi polufinalni meč danas, a sreća je bila na strani Francuza koji su poslije 0:0 nakon 120 minuta na penalima bili perfektni i sa 5:3 prošli dalje.

Sve suprotno od spektakla Španije i Njemačke viđeno je u prvom poluvremenu duela Portugala i Francuske. Na papiru veliki derbi i klasik, repriza finala iz 2016, a na terenu dva tima sa velikim napadačkim potencijalom, ali fokusirana prije svega na defanzivne zadatke.

Mada nije da nismo na to navikli od Francuza na ovom Evropskom prvenstvu, a donekle i od Portugalaca.

Jedino uzbuđenje u ovom dijelu igre viđeno je u 20. minutu. Teo Ernandez je raspalio sa preko 20 metara iskora, ali je Diogo Košta bio spreman za taj udarac.

Do sljedeće prilike na utakmici i ujedno prve za Portugalce čekalo se do 61. minuta. Žoao Kanselo je lijepo, spoljnim dijelom stopala, proigrao dodavanjem u prostor Bruna Fernandeša koji je šutirao iz prve, ali je Majk Menjon odlično reagovao. U nastavku akcije šutem sa 15 metara priprijetio je i sam Kanselo, ali je lopta otišla preko gola.

Manje od 120 sekundi ubjedljivo najbolju priliku na meču su imali Portugalci. Rafael Leao je uposlio Vitinju koji je ostao sam na manje od 10 metara od gola Trikolora, ali je udarcem iz prve pogodio dobro postavljenog Menjona.

U tim momentima utakmica se, konačno, otvorila. Francuzi su uzvratili u 66. minutu. Žil Kunde je odličnim duplim pasom spojio Randala Kolo Muanija sa golom, francuski napadač našao se u sličnoj situaciji kao u finalu Mundijala 2022. godine protiv Emilijana Martineza, ali ga je ovoga puta u namjeri da zatrese mrežu spriječio Ruben Dijaš svojim fenomenalnim uklizavanjem.

Nevjerovatan promašaj je u 70. minutu imao Eduardo Kamavinga. Ostao je sam na ćošku peterca fudbaler Reala, ali je uspio da promaši cijeli gol.

Poslije ovog velikog promašaja Kamavinge više nije bilo ozbiljnijih prilika, pa su produžeci bili neminovnost.

Manje od tri minuta igre u prvom produžetku trebalo je Portugalcima da zaprijete. Fransisko Konseisao je sjajno probio po desnoj strani, ubacio po desnoj strani na peterac, ali je Kristijano Ronaldo očajno šutirao iako je bio potpuno usamljen.

Start drugog produžetka donio nam je još jednu veliku priliku za Portugal. Konseisao je centrirao na drugoj stativi je bio Žoao Feliks, ali je pogodio samo spoljni dio mreže.

Inače pred početak ovog perioda igre Kilijan Mbape morao je da izađe iz igre zbog bolova i problema sa povredom nosa, a zamijenio ga je Bredli Barkola koji je imao solidnu šansu u 115. minutu i ujedno i jedinu za vicešampione svijeta u dodatnih 30 minuta.

Gotovo zicer u posljednjim momentima utakmice imao je Nuno Mendeš. Bernardo Silva mu je odložio loptu na tačno 16 metara, ali je bek Portugala šutnuo pravo u golmana Menjona.

I dugo će žaliti Mendeš za tom šansom s obzirom da na penalima nisu imali šanse. Trikolori su pogodili svih pet penala i to redom – Usman Dembele, Jusuf Fofana, Žil Kunde, Bredli Barkola i Teo Ernandez.

Sa druge strane kod Portugalaca su precizni bili Kristijano Ronaldo, Bernardo Silva i Nuno Mendeš dok je Žoao Feliks pogodio stativu u trećoj seriji.