EURO 2024 / OSMINA FINALA

PORTUGAL – SLOVENIJA (pen.) 3:0 Čudesni Košta heroj nacije

Košta brani penal Iličiću, Foto: martin Rickett/PRESS ASSOCIATION/PIXSELL

Fudbaleri Portugala plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva nakon što su boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminisali Sloveniju – 3:0, tokom 120 minuta fudbala nije bilo golova.

Apsolutni heroj Portugalaca je Diogo Košta koji je u penal seriji “skinuo” sva tri udarca protivniku – Josipu Iličiću, Jureu Balkovecui Benjaminu Verbiču. Sa druge strane, precizni su bili Kristijano Ronaldo, Bruno Fernadeš i Bernardo Silva.

Još bolju priliku od penala Slovenci su imali u 115. minutu kada je talentovani Benjamin Šeško sam izašao pred Koštu, ali je čudesni portugalski čuvar mreže i to odbranio!

Heroj je mogao i da bude Jan Oblak, ili bolje reći tragičar Ronaldo koji u 105. minutu nije iskoristio najtrožiju kaznu – odbranio mu je čuvar mreže madridskog Atletika.

Agresivno su Portugalci ušli i utakmicu i već u prvih 10 minuta stvorili nekoliko opasnih situacija pred golom Jana Oblaka – zaprijetio je Ruben Dijaš nakon kornera udarcem pored gola.

Nekoliko centimetara daleko od lopte bili su Kristijano Ronaldo i Bruno Fernadeš poslije odličnog centaršuta Bernarda Silve.

Tražio je prvi gol na tekućem Evropskom prvenstvu Ronaldo – blizu je bio nakon centaršuta Žoaa Kansela, ali pravo u ruke je poslao loptu Oblaku. Onda je iz slobodnog udarca zaprijetio šutirajući u ugao gdje je bio postavljen čuvar mreže Slovenaca – preko gola.

Branila se u tim momentima Slovenija, rijetko izlazila na polovinu protivnika, ali se okuražila u finišu poluvremena kada je snanžno sa distance šutirao Benjamin Šeško, ali je Diogo Košta bio dobro postavljen i iskontrolisao situaciju.

Mogao je Portugal u posljednjem napadu prvog poluvrema da dođe do prednosti, probio je Rafael Leao, koji je inače najviše mučio Slovence u prvih 45 minuta, odigrao povratni pas za Palinju, a vezista Fulama šutirao po zemlji, lopta okrznula stativu.

Ronaldo reaction after Orsato adjusts position of free kick
byu/Chelseatilidie insoccer

Već u drugom minutu drugog poluvremena opasno je zaprijetio Portugal nakon što se “slalomom” Žoao Kanselo spustio u protivnički šesnaesterac, izdriblao dva slovenačka reprezentativca, ali onda Bernardo Silva nije precizno završio akciju.

U 55. minutu Ronaldo je i drugi put pokušao iz slobodno udarca, snažno, punim stopalom, ali je Oblak bio dobro postavljen i ukrotio pokušaj portugalskog kapitena.

Ronaldo Free kick – 55′, Saved
byu/BigDisguisedElver insoccer

Najbolju šansu Slovenci su stvorili u 61. minutu i to baš onako kako su željeli – 20 godina mlađi Benjamin Šeško ostao je sam protiv Pepea, pregazio 41-godišnjeg štopera, ali traljavo šutirao. Mogao je i morao mnogo bolje…

Imali su Portugalci posjed, ali teško su uspijevali da probiju blok odlično organizovane Slovenije, sve do 89. minuta kada je rezervista Žota oduzeo loptu Karničniku i lansirao Ronalda koji iskosa sa lijeve strane šutira pravo u Oblaka.

Ušlo se u produžetke i nije bilo većeg uzbuđenja do 102. minut kada je brzonogi Žota osvojio prostor i nakon kontakta sa Drkušićem završio na travi – Orsato je procijenio da je to jedanaesterac, Ronaldo je preuzeo odgovornost, ali mu je vrhunskom paradom Oblak zaustavio pokušaj.

Čovjek koji je dao praktično hiljadu golova u karijeri nije mogao da sakrije suze…

Dugo se ništa nije dešavalo pred golom Portugalaca, a onda je u 115. minutu Benjamin Šeško imao najbolju šansu na utakmici – pravo niotkuda! Prekaljeni Pepe je napravio kardinalnu grešku, ali katastrofalan potez iskusnog štopera nije uspio da kazni mladi slovenački napadač, u situaciji “jedan na jedan” odbranio mu je udarac Diogo Košta.

Kao što je fudbalski svijet svjedočio, Košta je potom izrastao u apsolutnog heroja nacija odbranivši sva tri udarca Slovenije u penal seriji.

U četvrtfinalu Evropskog prvenstva Portugal će igrati protiv Francuske.