Praznik evropskog fudbala u Podgorici: Omladinci u petom klinču sa Englezima

Za svega dva dana kreću preliminarne fudbalske kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u konkurenciji omladinaca do 19 godina.

Crna Gora je domaćin grupe 12, a igraće u Podgorici protiv Engleske, Austrije i Velsa te se boriti za dva prva mjesta i eventualno poziciju najboljeg trećeplasiranog na putu do elitne runde u borbi za Euro.

Selekcija Gorana Perišića najprije će u srijedu, 11. oktobra, od 18 sati dočekati Gordi Albion na DG areni u Donjoj Gorici. Potom će u subotu, 14. oktobra, suparnik biti Austrija na gradskom stadionu pod Goricom, a u utorak, 17. oktobra, na istom mjestu rivali će biti Velšani.

Crna Gora je u omladinskom uzrastu do sada četiri puta igrala sa Engleskom, koja je tri puta bila bolja, uz jedan remi. Ostrvljani su slavili 31. maja 2011. u elitnoj rundi (1:0) golom, ni manje, ni više nego današnje zvijezde Bajerna Herija Kejna u 51. minutu.

Potom je 27. maja 2012. u Ročdejlu bilo 1:1. Tadašnji kapiten Marko Vukčević prekrasno je pogodio sa distance za vođstvo u 25, a Englezi izjednačili u 85. minutu preko Benika Afobea.

Sa ubjedljivih 6:0 naši omladinci izgubili su 24. maja 2014, kada je Džordan Ajb režirao het-trik, dok je Engleska slavila i 21. septembra prošle godine golovima Luka Čembersa u 61. i Sonija Perkinsa u 76. minutu.

Sa Austrijom su naši omladinci igrali tek jednom i to u Gredigu 8. oktobra 2010. Utakmica je završena bez pobjednika – 1:1. Domaćin je vodio golom Danijela Ofenbahera u 22, ali je Crna Gora uzvratila egzekucijom kapitena Stefana Mugoše u 39. minutu.

Sve u svemu, u najavi je veliki fudbalski spektakl u Podgorici, a naša selekcija vjeruje da, uz gromoglasnu podršku navijača, može ostvariti što bolji rezultat. A što da ne i plasman u elitnu rundu kvalifikacija.