DORTMUND - PSV 2:0

Prokletstvo Filipsovaca nastavljeno u Dortmundu

Fudbaleri Borusije Dortmund plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona, pošto su u revanšu pred svojim navijačima savladali PSV rezultatom – 2:0 (1:0). Prvi meč na Filips areni završen je bez pobjednika (1:1).

Na Vestfalenu je viđena utakmica sa dva lica. U prvom poluvremenu su domaći bili mnogo bolji, dok su u nastavku fudbaleri PSV-a dominirali, ali nisu uspjeli da prekinu prokletstvo dugo preko 46 godina. Naime, holandski klub je poslednji put slavio na njemačkom tlu u decembru 1977, kada je pobijedio Ajntraht iz Braunšvajga. Poslije toga, prvak Evrope iz 1988. je vezao 17 mečeva bez trijumfa u komšiluku – 14 poraza i tri remija.

Domaći su poveli već u 3. minutu. Džejdon Sančo je lukavo, kroz noge Gusu Tilu poslao loptu uz samu unutrašnju stativu.

Englez je tako prvi put od novembra 2021. godine postigao po gol na dva meča zaredom, pošto je prethodnog vikenda u Bundesligi zatresao mrežu Vedera.

Sančo je umiješao prste u sedam golova na poslednjih sedam mečeva Dortmunda u Ligi šampiona (četiri gola i tri asistencije).

Milioneri su željeli da što prije završe posao. Niklas Filkrug je iskosa šutirao snažno, pored suprotne stative. Donjelu Malenu se nije dalo da nakon Ajndhovena, ponovo zatrese mrežu bivšeg kluba. Holandski napadač je u 17. minutu nakon udarca Julijana Branta i odbrane Valtera Beniteza naletio na odbitak, ali je šutirao u noge argentinskog čuvara mreže koji je bio na zemlji. Desetak minuta kasnije šutirao je pored gola, dok je u 3. minutu drugog poluvremena, pokušao kao Sančo, da kroz noge Seržinja Desta zatrese mrežu. Ovog puta je Benitez odbranio.

Kako je vrijeme odmicalo Filipsovci su se oslobodili pritiska. Prvi put su zaprijetili u finišu poluvremena, kada je Mauro Žunior previše podigao loptu, pa veteran Luk de Jong nije mogao lijepo da je zahvati pred protivničkim golom.

Ekipa Petera Boša je bila znatno opasnija nakon ulaska Irvinga Lozana na poluvremenu. Meksikanac je u 58. minutu sa 20 metara pogodio stativu.

Osam minuta kasnije je Johan Bakajoko uposli Džordana Tezea, ovaj gađao bliži ugao, golmam Gregor Kobel, intervenisao.

Domaći su uzvratili u 64. minutu, kada je Filkrgug glavom pokušao da savlada Beniteza. Argentinac je morao da se pomuči da ukroti udarac njemačkog napadača.

Holanđani međutim nisu odustajali. Bakajoko se u 71. minutu oslobodio Matsa Humelsa na desnoj strani, topovski šutirao, a švajcarski golman na golu žuto-crnih još jednom odlično odbranio.

U 84. minutu je Luk de Jong pokušao iskosa. Kobel je ponovo bio siguran.

Igrao se 90. minut kada je Teze oprobao udarac sa preko 20 metara. Lopta je prohujhala desetak centimetara pored gola.

Poslednju šansu za goste propustio je De Jong, kada je nakon duplog pasa sa pet metara šutirao preko gola.

Kazna je stigla nekoliko trenutaka kasnije. Kobel je ispucao loptu, Filkrug je spustio glavom Marku Rojsu, omiljeni sin rudarskog grada izašao sam pred Beniteza i rutinski stavio tačku na utakmicu.

Treba napomenuti da su žuto-crni prvi put nakon 25 godina vezali devet mečeva bez poraza u Ligi šampiona, nekadašnjem Kupu šampiona.

Edin Terzić će po drugi put voditi Borusiju Dortmund u četvrtfinalu Lige šampiona, po čemu se izjednačio sa legendarnim trenerima Otmarom Hicfildom (1995/96 i 1996/97) i Jirgenom Klopom (2012/13 i 2013/14).