LIGA ŠAMPIONA / FINALE

Protiv Kraljevića dobra igra nije dovoljna – kruna vraćena tamo gdje pripada

Fudbaleri Real Madrida pokorili su Evropu 15. put u svojoj bogatoj istoriji. Španski velikan je u finalu Lige šampiona savladao Borusiju Dortmund 2:0 i tako još jednom pokazao zbog čega nosi epitet Kraljevski klub.

Jeste Real Madrid bio veliki favorit, ali znali smo da se Dortmund u finalu nije našao slučajno. Gotovo čitavo prvo poluvrijeme Kraljevići su bili u grču, i to ne zbog svoje loše igre, već zbog ultra ofanzivnog i hrabrog tima iz Njemačke.

Dortmund je bio enormno bolji, ali problem je što dobru igru nije krunisao pogotkom. Najbolju šansu je prokockao Karim Adejemi, kad je odlučio da dribla Tiboa Kurtou, umesto da šutira. Nešto kasnije je Niklas Filkrug pogodio stativu, da bi zatim još jednom veoma opasno pretio Adejemi.

Takođe veoma neugodan je bio i udarac Marsela Sabicera sa distance. Ponovo je Kurtoa u toj situaciji spasio Real koji je djelovao veoma zbunjeno gotovo cijelih 45 minuta.

U par navrata Madriđani su pokušali brzinom Vinisijusa Žuniora da probiju po lijevom boku, ali je Brazilca u par navrata lopta nije slušala, pa nije imao priliku da ozbiljnije ugrozi gol Gregora Kobela.

Uzaludan je bio i posjed u nogama tima Karla Anćelotija, jer je defanzivna linija Njemaca djelovala savršeno od samog starta meča.

Bilo je očigledno da će morati igrači Reala da promijene nešto na poluvremenu, i u pravo to se i desilo. Gotovo u početnih par minuta drugog poluvremena imali su bolje prilike nego za čitav prvi dio, i djelovalo je da su konačno došli na finalnu utakmicu.

Najprije je Toni Kros iz slobodnog udarca gađao rašlje i natjerao Kobela da se pomuči i izvadi loptu iz mreže, da bi zatim Dani Karvahal zaprijetio dobrim udarcem glavom.

Nešto kasnije ponovo je priliku imao Karvahal koji je otišao u šesnaesterac protivnika i iz prve tukao po lopti. Ipak, u namjeri da postigne gol spriječio ga je sjajnom intervencijom Niko Šloterbek.

Kako mu nije išlo u prethodna dva pokušaja, petostruki osvajač Lige šampiona, Karvahal, odlučio je da okuša treću sreću,i postavi sebe za čovjeka odluke!

Sjajan centaršut uputio je, ko drugi nego Kros, a ovoga puta dugogodišnji nezamjenljivi šraf Madriđana glavom je smjestio iza leđa Kobela, i tako kaznio sve promašaje Dortmunda iz prvog poluvremena. Tipično realovski.

Nakon datog gola na terenu je postojao samo tim Karla Anćelotija, a drugi gol je visio u vazduhu.

Pokušao je prvo Džud Belingem ali je njegov lopta prošla tik pored stative, da bi zatim i glavom dobar udarac uputio Naćo.

Kako je gore i pomenuto, gol je visio u vazduhu, a iz vazduha ga je u mrežu smjestio, ko drugi nego Vinisijus Žunior. Dodao je Brazilcu upotrebljiv pas Belingem, a ovaj je rutinski lijevom nogom pogodio gol, i tako riješio dilemu ko je novi šampion Evrope.

Nakon primljenog drugog gola Borusija je uspjela ubrzo da konačno postigne i gol, ali je on poništen jer je Niklas Fulkrug bio u ofsajdu.

Uslijedile su taktičke izmjene u oba tabora, a igru je napustio i asistent kod prvog gola, Kros, koji se oprostio od klupskog fudbala.

Pet minuta nadoknade prošlo je u napadačkom ritmu Dortmunda, ali protiv Reala je 2:0 preveliki rezultat za stići, a pogotovo u finalu Lige šampiona, gdje su “domaći”, pa je nakon poslednjeg sudijskog zvižduka uslijedilo veliko slavlje mnogobrojnih Španaca koji će zasigurno večeras okupirati ulice Londona i proslaviti nevjerovatnu titulu broj 15 prvaka Evrope.