LIGA ŠAMPIONA / BORUSIJA D. - PSŽ (21:00)

Prvi mitski sastanak starih poznanika

Drugo polufinale Lige šampiona večeras od 21 sat na Signal Iduna Parku igraju Borusija Dortmund i Pari Sen Žermen.

Poznanici iz grupne faze, o čemu će biti riječi u nastavku teksta, ponovo se sastaju, ovog puta u istorijskim bitkama za plasman u finale, koje se 1. juna igra na velelepnom Vembliju u Londonu.

TERZIĆ: SVJESNI SMO ISTORIJSKOG TRENUTKA

Borusija Dortmund prvi dvoboj čeka pred svojim žutim zidom, gdje nije u Ligi šampiona izgubila još od novembra 2021, kada je Ajaks slavio (1:3). Od tada do danas Milioneri u 10 mečeva pred svojim navijačima ostvarili su šest pobjeda, uz četiri remija.

“PSŽ ima visok kvalitet i građen je da osvoji Ligu šampiona. Možda ne igraju uvijek toliko dobro, ali ostvaruju rezultat i svoje zamisli. Tokom zime i nisu bili naročitom nivou, ali su podigli svoju formu i čeka nas veoma zahtjevan suparnik, kojeg poznajemo iz grupne faze. Nije lako zaustaviti ih, naročito Kilijana Mbapea koji je postigao 43 gola u 44 utakmice ove sezone. No, radimo na tome i vjerujemo da ćemo na teren izaći maksimalno spremni za svaku vrstu izazova. Svjesni smo istorijskog trenutka za cijeli klub i sve navijače. Nakon košmarnog završetka Bundeslige prošle sezone nadamo se da će se krug okrenuti u našu korist. Učinićemo sve da tako i bude”, jasan je trener Borusije Edin Terzić.

LUIS ENRIKE: KROZ POSJED I DOMINACIJU DO FINALA

Na drugoj strani, PSŽ ima svoju računicu i mini-tradiciju u gostima ove sezone u svim takmičenjima. Naime, 15 posljednjih utakmica na strani Sveci nisu izgubili, uz 12 pobjeda i tri remija. Posljednji put su kapitulirali 7. novembra na San Siru protiv Milana (2:1).

Luis Enrike zna kako se osvaja Liga šampiona. To je učinio 2015. sa Barselonom, što bi moglo da mu itekako koristi uoči dvomeča sa njemačkim suparnikom.

“Vjerujem da će to biti dvije otvorene i vrhunske utakmice, kakve su i bile u grupnoj fazi. Jako cijenimo Borusiju i svjesni smo njenih kvaliteta. Međutim, uvijek apostrofiram da smo mi kvalitetniji tim, što moramo i da demonstriramo na terenu. Uvijek imamo mjesta za poboljšanje i očekujem skok u brojnim segmentima. Pokušaćemo kroz posjed da dominiramo terenom i dolazimo po pobjedu. Istovremeno, ne mislim da smo favoriti. Pod istim smo pritiskom kao i preostala tri tima u polufinalu, jer onaj koji ne dođe do finala svakako će ostati razočaran. Uradićemo sve da se nađemo na Vembliju i čvrsto vjerujemo u svoj kvalitet”, naglašava Luis Enrike.

Milioneri i Sveci su već igrali ove sezone u grupi F. U Parizu je domaćin 19. septembra slavio 2:0, golovima Kilijana Mbapea u 49. iz penala i Ašrafa Hakimija u 58. minutu.

Potom su se dva tima sastala 13. decembra na Signal Iduna Parku u posljednjem kolu. Borusija je već bila obezbijeđena, a PSŽ se borio sa Milanom i Njukaslom za drugo mjesto. Karim-David Adejemi donio je vođstvo ekipi Edina Terzića u 51, ali je francuski prvak izjednačio svega pet minuta kasnije preko Varena Zaira-Emerija za konačnih 1:1, čime je tim Luisa Enrikea uspio da prođe u nokaut fazu.

Prije toga dva kluba 2010. u Ligi Evrope oba puta su odigrala bez pobjednika (1:1, 0:0). Potom je Borusija 2020. kod kuće slavila (2:1), a PSŽ uzvratio pred svojim navijačima (2:0).

Dortmund pamti titulu šampiona Evrope iz 1997, kada su na olimpijskom stadionu u Minhenu žuto-crni srušili Juventus (3:1), a tačku na i stavio Lars Riken “golom iz svlačionice” preko nemoćnog Anđela Perucija, dok mu je 2013. Bajern uzeo evropsku krunu preko Arjena Robena.

Pari Sen Žermen je igrao jedno finale 2020. i izgubio ga u Lisabonu od Bajerna (0:1) golom Kingslija Komana u 59. minutu…

Sve u svemu, čeka nas večeras još jedan uzbudljiv i neizvjestan dvoboj dva poznanika, čiji je prethodni obračun obilježila čudesna intervencija Niklasa Zulea, koji je spektakularno spriječio već viđeni gol Kilijana Mbapea.

Upravo, između ostalog, od markiranja jednog od najboljih igrača današnjice zavisiće i konačni ishod polufinala.