Raskol u Milanu: Maldini otpušten, navijači bijesni, vlasnik kluba dovodi bivšeg bejzbol igrača i priča o analitici

Geri Kardinale otpustio Paola Maldinija iz Milana. Foto: Expa/laPresse/Spada/Pixsell

Sezona tek što se završila, a u Milanu se dogodio potres neviđenih razmjera.

Paolo Maldini i Frederik Masara odlaze iz Milanela – rezultat je ne baš prijatnog sastanka Maldinija i vlasnika kluba Gerija Kardinalea, koji je poručio klupskoj legendi i njegovoj desnoj ruci da “klub više nema potrebu za njihovim angažmanom”.

Kardinale je praktično podijelio otkaze, nezadovoljan radom sportskog sektora u protekloj sezoni, apostrofirajući da je potrošeno više od 50 miliona eura na pojačanja, koja nisu imala nikakvu ulogu u redovima Rosonera kod trenera Stefana Piolija.

Njegova odluka izazvala je lavinu nezadovoljstva među armijom navijača sedmostrukog evropskog šampiona. Svejedno, klub je sve potvrdio zvaničnom objavom…

“Paolo Maldini završava svoju dužnost u klubu. Zahvaljujemo mu na njegovom doprinosu tokom godina, povratku Milana u Ligu šampiona i osvajanje Skudeta. Njegova odgovornost sada će biti dodijeljena radnoj grupi, koja će blisko sarađivati sa trenerom prve ekipe, a odgovaraće direktno glavnom izvršnom direktoru”, stoji u objavi Milana.

NEVIDLJIVI VLASNIK KLUBA

Po osvojenom Skudetu prošle sezone Milan je, umjesto da prirodno napreduje, ponovo promijenio vlasnika tokom ljeta. Kardinale je kupio klub od fonda Eliot većinskim akcijama. I umjesto uloženog novca u pojačanja, kako bi ekipa bila kompetitivna, Maldini je već tada bio na pragu odlaska. Razlog – nedostatak finansija i različiti pogledi u vidu transfer politike kluba.

Ipak, klupska ikona je ostala, kumeći i moleći cijelo ljeto za ulog od 35 miliona eura, koliko je na kraju Milan platio Klub Brižu za Šarlsa De Ketelarea. Uz njega je kao slobodan igrač iz Liverpula stigao Divok Origi, koji je dobio ugovor na četiri godine, vrijedan 4,5 miliona eura po sezoni, iako je odavno jasno da belgijski napadač ima hroničnih problema sa povredama.

Takođe, iz Šalkea je za 8,6 miliona došao mladi štoper Malik Tšau, a vezista Aster Vranks doveden na jednogodišnju pozajmicu iz Volfsburga, kao i Seržinjo Dest iz Barselone.

Međutim, nakon odlaska Franka Kesija besplatno na Nou Kamp i propusta da se ne dovede zamjena za tako važnog igrača – postalo je jasno da će šampionska kola krenuti nizbrdo. Sa to vrijeme Kardinale je po Americi okupljao Upravni odbor sastavljen od ljudi koji imaju više veze sa NFL-om nego sa fudbalom, posebno evropskim.

Bio je praktično nevidljiv, a svojim mršavim ulaganjem ostavio je ekipu na cjedilu, uprkos pompeznim obećanjima po dolasku o povratku Milana na staze slave. Isto su prije nega govorili Jonghong Li, pa Eliot…

“Prošla je još jedna godina, vrijeme je za transfere. Upravo, želim iskorak u kvalitetu”, poručila je, u utakmici protiv Verone, aktuelnom vlasniku kluba južna tribina San Sira, gdje su smještene najvatrenije pristalice Milana – Curva Sud.

TRENER ZABIO GLAVU U PIJESAK

Pioli je napravio istorijski rezultat sa Milanom i doživio trenerski vrhunac u Ređo Emiliji, gdje je mlada ekipa podigla 19. Skudeto. Međutim, dok je Maldini koliko-toliko vodio bitke sa novim vlasnikom oko ulaganja, pokušavajući da iscrpi što više finansijskih sredstava za poboljšanje ekipe, Pioli je zabio glavu u pijesak.

“Pojačanja nam nisu neophodna. Roster je kvalitetan i kompletitivan”, govorio je trener Milana, dok su i oni najveći laici među navijačima uviđali da timu hitno treba zamjena za nezamjenjivog Kesija, desno krilo, napadač uz vremešnog, a i dalje ubojitog Olivijea Žirua, dok Zlatan Ibrahimović praktično nije ni igrao zbog povreda i biološkog sata.

Ništa se od toga nije dogodilo i baš je takav pristup za samo nekoliko mjeseci pretvorio italijanskog šampiona u prosječnu, provincijsku ekipu.

Milan je, noseći italijansku zastavu na grudima, titulu izgubio praktično već u decembru i januaru. Napoli je napravio nestvarnu razliku, ostavivši prvaka da u živom blatu sa ostalim ekipama u borbi za Ligu šampiona.

Upravo Pioli nije previše koristio pojačanja. I dok su De Ketelare i Origi apsolutno podbacili, eklatantan primjer svakako je Jasin Adli. Njega je Milan prošlog ljeta platio Bordou 8,5 miliona i ostavio ga još jednu sezonu. Po dolasku francuski vezista uglavnom je sjedio na klupi i tribinama, pritom naučivši navijačke pjesme na San Siru, umjesto da doprinese ekipi na terenu.

Ispostaviće se, na kraju je upravo to koštalo pozicije Maldinija i Masaru. Interesantno, Pioli još uvijek slovi kao trener koji će voditi tim sljedeće sezone. No, njegova pozicija već neko vrijeme pleše na tankom ledu.

Formacija 4-2-3-1 već odavno je pročitana, a novih ideja i planova igre ni na vidiku nije bilo. To nije promaklo legendarnom Fabiju Kapelu, koji je javno, u svom stilu, kritikovao stratega iz Parme.

“Pioli ne pronalazi rješenja. Interov vezni red je u polufinalu radio što je htio, a on očito ništa nije naučio iz prošlih utakmica. Učiti, učiti, raditi, raditi,, razgovarati, razgovarati i pronaći nove modele u igri. To mu preporučujem u budućnosti”, naglasio je Don Fabio.

UŽASNA SEZONA MILANA I SREĆNA OKOLNOST

Pomenuli smo izgubljenu titulu praktično prije nego se i zahuktala borba, što evropski fudbal ne pamti posljednjih godina, pa i decenija. Posebno kada jedan klub sa tradicijom brani prijesto.

Ipak, Milan nije uspio u dvije utakmice da pobijedi novog drugoligaša Kremoneze, gubio je od Lacija u Rimu (4:0), od Sasuola na San Siro (2:5), a tu je i ispadanje u osmini finala Kupa kod kuće od Torina sa igračem više – 0:1.

Od ukupno pet gradskih derbija protiv Intera u sezoni, Milan je izgubio čak četiri, ne postigavši ni gol u posljednje četiri utakmice – Superkup 3:0, Serija A 1:0, pa polufinale Lige šampiona 2:0 i 1:0 za Nerazure u revanšu.

Istovremeno, upravo je Liga šampiona predstavljala slamku spasa i, ispostaviće se, lažnu nadu. Milan je prošao grupnu fazu, izgubivši obje utakmice od Čelsija (3:0, 0:2), 12. ekipe Premijer lige na kraju sezone. Uspio je izgura Salzburg i zagrebački Dinamo te stigne do nokaut faze nakon cijele vječnosti.

Uslijedila je eliminacija Totenhema (1:0 u dva meča) i konačni prolaz protiv jedne engleske ekipe nakon višegodišnjih gorkih evropskih iskustava sa suparnicima sa Ostrva. U četvrtfinalu je Milan bio bolji od Napolija (1:0, 1:1), pa je plasman u polufinale izazivao delirijum kod navijačkog puka, dok je klub istovremeno opasno visio u borbi za Ligu šampiona kroz prvenstvo.

Na kraju je Inter samo objeručke prihvatio ono što mu je ponuđeno, a Piolijev sastav se vratio u realnost. Milan je bio nadomak da ostane bez učešća u elitnom takmičenju sljedeće sezone, ali ga je pomazila sreća. Italijanski sud (ponovo) je oduzeo bodove izmrcvarenom Juventusu, pa je trijumfom u direktnom duelu u Torinu (0:1), uz raniju pomoć Empolija, predstavljao kartu za četvrtu poziciju i ulazak kroz iglene uši u LŠ.

Da je bilo drugačije – bio bi to finansijski i sportski slom kluba.

Dakle, srećna okolnost i mutne radnje Juventusa zadržali su Milan u odabranom društvu. Inače, potop bi, sve su prilike, bio kompletan nakon užasne sezone, maskirane emocijama i abnormalnim snovima o osvajanju Lige šampiona.

PROTEST NAVIJAČA – NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

Razumljivo, odlazak persone poput Maldinija žestoko je zabolio navijače, ali i šokirao same igrače u svlačionici. Posebno što se to dogodilo samo dan nakon emotivnog oproštaja i završetka karijere Ibrahimovića na San Siru.

>>> Od istorije satkan – Ibrahimović Zlatan

“Kardinale bi bio lud da otpusti Maldinija. To bi značilo da neće uložiti ni euro”, smatra legendarni napadač Kristijan Vijeri.

Uslijedio je protest pristalica Milana, ali na društvenim mrežama haš-tagovima “CardinaleOut” i “SaveMilan”. No, teško da će takav vid protesta donijeti ikakav rezultat.

Slično se dogodilo kada je Elitot, odnosno njegov čovjek Ivan Gazidis, otpustio Zvonimira Bobana, jer je legenda hrvatskog fudbala i Milana javno upozorila da se umjesto Piolija priprema dolazak Ralfa Ragnika.

Nakon toga Milan se podigao i osvojio titulu, ali je sve izgrađeno, za tren, pretvoreno u prah.

FURLANI I MONKADA NASLJEDNICI

Mjesto Maldinija i Masare preuzeće Đorđo Furlani i Žefri Monkada.

Furlani je, prema pisanju italijanskih medija, odrastao na mitu Adrijana Galijanija. Takođe, bio je važan akter nedavno u pregovorima oko novog ugovora Leaa te je uspio da razveže čvor sa Lilom i Sportingom, koji su se sudili zbog ranijeg transfera Portugalca.

Monakada je već nekoliko godina skaut Milana, a ranije je radio u Monako, gdje je, između ostalog, doveo Kilijana Mbapea, danas jednog od najboljih igrača na svijetu. U pitanju je vrsni poznavalac mladih fudbalera na tržištu, a posebno je aktivan u Francuskoj, gdje posljednjih godina niču talenti poput pečurki.

Monkada će sada imati veći uticaj u Milanu, ali svakako i veću odgovornost u biranju igrača za sljedeću sezonu.

BIVŠI BEJZBOL IGRAČ DOLAZI U MILAN?

Vlasnik kluba Kardinale još je krajem septembra govorio o korišćenju analitike i statistike u formiranju ekipe. Tada je to prošlo dosta neopaženo, ali sad to itekako dobija na važnosti.

“Bili me je uvjerio da bi evropski fudbal mogao da bude jedna sjajna prilika. On voli da radi sa podacima koje svako ima, ali ih ne koriste svi, niti znaju da ih koriste onako kako bi trebalo. U tome vidim jednu veliku prednost”, najavio je tada Kardinale.

A ko je Bili? U pitanju je Bili Bin, sportski menadžer i bivši američki igrač bejzbola. On je inspirisao film “Moneyball” sa Bred Pitom iz 2011, a epicentar cijele priče jeste biranje igrača detaljnim korištenjem podataka, analitike i statistike.

I dok se čeka hoće li Bin prihvatiti ulogu u Milanu, klub radi i na dolasku Luka Borna, čovjeka iz Zevs Analitike, firme koja je već ranije radila analize u francuskom Tuluzu.

Očigledno se vlasniku Milana ne dopada dovođenje pojačanja na osnovu pretpostavke i fudbalskog osjećaja, već želi da uloženi novac, ma koliko ga bilo, bude potrošen na igrače čija statistika garantuje da će uloženo donekle i isporučiti na teren.

Burno ljeto već je krenulo u Milanu, a veliki zemljotres promjena svakako je mač sa dvije oštrice za vlasnika Kardinalea.

Ukoliko njegov plan bude funkcionisao, a ekipa uz pojačanja (i možda novog trenera) napravi korak naprijed, biće to svakako vid revolucije ne samo u Milanu, već i u evropskom fudbalu.

Sa druge strane, ako sve poprimi obrise cirkusa, njegova vlasnička avantura mogla bi da bude brzo i neslavno završena, a klupska ikona na tom putu uzaludno potrošena.

Maldini je podigao svoj Milan od dna do vrha Serije A. I ostaje neizbrisiva istorija.