LEVERKUZEN ZAVRŠIO BUNDESLIGU BEZ PORAZA

Rojs se oprostio od Vestfalena, Keln u Cvajti, Bohum u baražu

Bajer Leverkuzen je odavno osigurao salataru, znalo se i ko će u Ligu šampiona, pa je najviše pažnje u poslednjem kolu Bundeslige zavređivala borba za opstanak.

Hajdenhajm je bio nemilosrdan prema Kelnu i poslao ga, uz odavno prežaljeni Darmštad u Cvajtu. Kako su se odvijale utakmice, Majnc, Union Berlin i Bohum su se smjenjivali na mjestu koje vodi u baraž. Na kraju su Majnc i Union stigli do zlata vrijednih bodova, dok će Bohum sa trećeplasiranim timom iz drugog ranga, Fortunom Dizeldorf morati da igra dodatni meč.

Puno emocija viđeno je i na Vestfalenu, gdje je poslednji meč na kultnom stadionu u dresu Borusije odigrao sin Dortmunda, Marko Rojs.

Bajer Leverkuzen je ostvario nešto što do sada nikome u Bundesligi nije pošlo za rukom. Ekipa Ćabija Alonsa osvojila je salataru bez poraza.

Apotekari su u poslednjem kolu sa 2:1 savladali Augzburg.

Šampioni su poveli u 12. minutu. Golman Bavaraca, Tomas Kubek je oklijevao sa ispucavanjem lopte, Amin Adli klizećim startom uzeo loptu, asistirao Viktoru Bonifasu, kome nije bilo teško da istu pošalje u mrežu.

U 27. minutu se nakon kornera Farmaceuta najbolje snašao Robert Andrih i petom postigao gol.

Efektim pogotkom sa 15 metara u 62. minutu prednost domaćih je prepolovio Mert Komur i postavio, ispostaviće se, konačan rezultat.

Borusija Dortmund je u poslednjoj utakmici Rojsa na Vestfalenu upisala “poker” protiv Darmštada.

Milioneri su poveli pogotkom Jana Matsena na isteku pola sata igre. Holanđanin je iskosa sa lijeve ivice šesanesterca po zemlji pogodio suprotni ugao.

Osam minuta kasnije pravi zemljotres na Vestfalenu. Marko Rojs je iz slobodnog udarca udvostručio prednost Borusije.

Na 3:0 je povisio Julijan Brand u 72. minutu, dok je konačnih 4:0 postavio Donjel Malen u 88. minutu.

Bajern Minhen je sezonu završio onako kako je igrao cijelim tokom – sa oscilacijama. Ekipa odlazećeg trenera Tomasa Tuhela je poražena od Hofenhajma u gostima od 2:4 nakon vođstva od 2:0.

Poveli su gosti već u 4. minutu. Centrirao je Alfonso Dejvis na suprotni peterac, Tomas Miler je glavom vratio loptu u srce šesnaesterca, Matis Tel glavom doveo Bavarce u vođstvo. Samo 120 sekundi kasnije Tel je proigrao brzonogog Dejvisa, Kanađanin poslao loptu ispod nogu Olivera Baumana za 0:2.

Nevjerovatnu grešku napravio je iskusni golman Bajerna, Manuel Nojer u 8. minutu. Predao je loptu fudbalerima Hofenhajma, koji su se spetljali, ali je na kraju Maksimilijan Bejer sa sedam metara pogodio metu.

Do izjednačenja Hof je stigao u 68. minutu pogotkom Andreja Kramarića sa pet metara. Veći broj poslao odradio je Ihlas Bebu. Hrvat je donio domaćima potpuni preoket u 87. minutu, poslije greške Konrada Lajmera. Kramarić je u 88. minutu stigao do het-trika.

Hajdenhajm je poslao Keln u Cvajtu – 4:1.

Bravu gostiju otvorio je Eren Dinkči u 16. minutu. Poslije šuta napadača Hajdenhajma, lopta pogodila Jefa Čabota i prevarila Marvina Švabea. Isti igrač je šest minuta kasnije nakon minijature udvostručio prednost debitanta u Bundesligi. U 36. minutu je Kevin Sesa hirurški preciznim udarcem sa dvadesetak metara iskosa pogodio donji desni ugao.

Zaostatak Jarčeva smanjio je Štefen Tiges glavom, nakon centaršuta Rasmusa Karstensena u 64. minutu.

Sudbinu Kelna je zapečatio Jan Niklas Beste evrogolom u 78. minutu.

Na stadionu Starog šumara se domaći Union Berlin dugo igrao sa živcima svojih navijača i na kraju uspio da upiše minimalnu pobjedu (2:1) vrijednu opstanka protiv Frajburga.

Hrvatski reprezentativac Josip Juranović je u 38. minutu propustio idealnu priliku da donese prednost klubu iz glavnog grada Njemačke, pošto mu je golman Frajburga Noa Atubolu odbranio jedanaesterac.

Ipak, bedem Frajburga probio je Benedikt Holerbah u 68. minutu, haubicom u rašlje.

Berlinci su imali opstanak u rukama do 85. minuta, kada je Ricu Doan glavom izjednačio na 1:1 i tako im zaprijetio baražom.

Ipak, u 91. minutu je Maksimilijan Egeštajn jeoborio Dukija u svom kaznenom prostoru i dozvolio Berlincima da se spasu bez igranja baraža. Nije ni tada sve išlo glatko po domaće.

Odgovornost je ovog puta preuzeo Kevin Foland. I njemu je odbranio udarac, kao i Juranoviću, Atubolu, ali se lopta od stative odbila u polje, a Janik Haberer je vratio u mrežu za 2:1.

Do bodova vrijednih opstanka Majnc je došao na gostovanju Volfzburgu – 1:3.

Prvo su poveli Vukovi, pogotkom Kevina Paradesa sa pet metara, poslije ubacivanja po zemlji Jakuba Kaminskog.

U 24. minutu izjednačio je nakon svojevrsnog košarkaškog rolinga i udarca Brajan Gruda.

Do novog vođstva goste je doveo Sep van der Berg iz drugog pokušaja u 71. minutu. Potvrdi opstanka donio je Džonatan Burhard u 85. minutu.

Verder nije imao milosti protiv Bohuma, slavio je sa 4:1 i poslao tim iz Rura u baraž.

Štutgart je iskoristio kiks Bajerna i pobjedom nad Borusijom Menhengladbah od 4:0 stigao do drugog mjesta na kraju uspješne sezone, uz dva gola drugog strijelca lige Serhou Girasija.

Ajntraht je nadoknadio dva gola minusa i izvukao remi u duelu sa RB Lajpcigom – 2:2.

Bikovi su poveli u 42. minutu pogotkom Ćavija Simonsa iz jedanaesterca. Prednost gostiju udvostručio je Benjamin Šeško “raketom” pod prečku, sa 20 metara, na otvaranju drugog poluvremena.

Orlove je u igru vratio Igo Ekitike u 56. minutu, pogotkom glavom, od stative, na centaršut Ansgara Kanufa.

Konačan rezultat postavio je Omar Marmuš u 77. minutu sa bijele tačke.

Bikovi će naredne sezone igrati u Ligi šampiona, dok ekipa iz Frankfurta takođe može u najkvalitetnije evropsko klupsko takmičenje ukoliko Borusija Dortmund u ovogodišnjem finalu savladala Real Madrid.

Dortmund – Darmštad 4:0 (2:0)