LA LIGA / 1. KOLO

Selta preokretom skinula prokletstvo prvog kola

Utakmicama između Betisa i Đirone (1:1) odnosno Atletik Bilbaa i Hetafea (1:1) sinoć je započela nova sezona španske La Lige. Prvi meč današnjeg programa odigrali su Selta i Alaves, a domaćin iz Viga bio je uspješniji rezultatom 2:1.

Heroj dana za Seltu je ko drugi neko legendarni Iago Aspas koji je svojim golom donio prvu pobjedu svom timu u novoj sezoni. Za Nebeskoplave ovo je prva pobjeda na otvaranju sezone još od 2015. kada su savladali Levante.

Od tada doživjeli su pet poraza i tri puta igrali neriješeno u prvim kolima La Lige.

Istini za volju u 17. minutu današnjeg okršaja činilo se da će ovo prokletstvo biti nastavljeno. Antonio Blanko je sjajno centrirao, a glavom je precizan bio iskusni Kike Garsija za vođstvo Alavesa.

Prethodno je Aspas dobio direktan crveni karton, ali je poslije VAR intervencije isti preinačen u žuti. Ipak, u 43. minutu VAR nije bio na stari napadača Selte s obzirom da mu je poništio gol zbog ofsajda.

Preko 20 hiljada ljudi na Balaidosu prvi gol Selte u ovoj sezoni španskog prvenstva dočekalo je u 66. minutu. Nisu defanzivci Alavesa dobro ispucali loptu ispred svog gola, a ona je potom došla do Viliota Svedberga koji sa ivice kaznenog prostora prelijepo, spoljnim dijelom stopala, pogađa dalji ugao gola Antonija Sivere.

Prava erupcija na stadionu Selte dogodila se u 84. minutu. Dugo su pleli mrežu domaći ispred gola rivala, a Svedberg je odličnim dodavanjem spojio Aspasa sa golom, a iskusni napadač prosto ne griješi iz takvih pozicija.