Siti je odrastao: Rodri donio “građanima” trofej Lige šampiona

Čovjek odluke, Rodri i Interov Lautaro (foto: LaPresse/SIPA USA/PIXSELL)

Muke odrastanja kako bi se ušlo u klub velikih završene su za Mančester Siti. “Građani” su u finalu Lige šampiona na istanbulskom “Ataturku” savladali Inter 1:0 (0:0) i osvojili prvi trofej evropskog prvaka. Pogodak vrijedan najprestižnije titule u svjetskom klupskom fudbalu postigao je Rodri u 68. minutu.

To je ujedno prva evro titula za Siti nakon 53 godine i trijumfa u tadašnjem Kupu pobjednika kupova.

Siti je šesti engleski klub, nakon Liverpula, Mančester Junajteda, Notingem Foresta, Aston Vile i Čelsija sa ušatim trofejom u svojim vitrinama. Kolijevka fudbala je po tome neprikosnovena, a prate je Italijani, Njemci i Holanđani sa po tri kluba na tronu Starog kontinenta.

Sada se više ni Milano ne može pohvaliti da je jedini grad u kome stanuju dva evropska prvaka u fudbalu. “Građani” su među tu kategoriju upisali svoj Mančester.

Nije lako bilo Pepu Gvardioli večeras da nađe rješenje za dobru taktiku protivnika.

Simone Inzagi je prepustio loptu engleskom šampionu, nije igrao klasični “katanaćo”, poslednja linija je stajala visoko, ali su svi prilazi golu bili zatvoreni i rival nije imao rješanja u završnici napada, rijetko je ulazio u šanse.

U četvrtom Bernardo Silva ušao sa desne strane i gađao suprotni ugao, neprecizno.

Veza Kevin De Brujn-Erling Haland, proradila je u 27. minutu. Norvežanin je šutirao u bliži ugao, Andre Onana je bio dobro postavljen.

De Brujne je nedugo zatim šutirao sa distance – lak posao za kamerunskog golmana. I bilo je to sve od Belgijanca. De Brujne je u 36. minutu napustio teren.

Ponovila se tako situacija iz finala od prije dvije godine, kada je nakon sudara sa Antoniom Ridigerom, vezni fudbaler morao da napusti teren stadiona “Dragao” u Portu u 60. minutu, a Mančester Siti je poražen od Čelsija sa 0:1.

Italijani su čekali kiks “građana” i dočekali su ga u 58. minutu, kada je Manuel Akanđi propustio loptu, Lautaro Martinez je prihvatio, ali je bio praktično u mrtvom uglu i Ederson je odbranio.

Siti je italijansku bravu otvorio u 68. mintu. Akanđi je proigrao u prostor Bernarda Silvu, Portugalac odigrao povratnu na 15 metara od gola, a Rodri snažnim i preciznim udracem zatresao mrežu.

Mogli su “neroazuri” da izjednače samo dva minuta kasnije – Federiko Dimarko je šutirao glavom i pogodio prečku.

Romelu Lukaku, koji je ušao na teren u 57. minutu umjesto Edina Džeka, tukao je u 73. minutu snažno, ali u golmana Sitija.

Inter je morao da se otvori, a nije lako igrati napadački protiv Sitija. Dobili su Englezi više prostora, rezervista Fil Foden (zamijenio De Brujnea) u 77. minutu je imao šansu da iz kontre zatvori meč, ali je Onana dobro intervenisao.

Lukaku je u 88. minutu potvrdio zvanje čovjeka koji može da promaši što niko drugi ne može. Robin Gosens je spustio loptu glavom, Belgijanac od sedam i po nebranjenih metara, takođe glavom, šutirao u Edersona.

Do kraja nije bilo uzbuđenja, Siti je počeo da slavi prvu titulu evropskog prvaka, interesantno na Gvardiolinom jubileju – 300. pobjedi na klupi “građana”.

Interesanto da je ovo bilo četvrto vezano finale Lige šampiona završeno rezultatom 1:0. Bajern Minhen je 2021. savladao PSŽ, Čelsi godinu kasnije upravo Siti, dok je Real prošle sezone bio uspješniji od Liverpula.