EURO 2024 / GRUPA C

SLOVENIJA – DANSKA 1:1 Danci htjeli da otaljavaju posao, Janžina bomba ih kaznila

Na otvaranju grupe C vidjeli smo i prvi remi na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu. Utakmica Slovenije i Danske završena je rezultatom 1:1.

Danci su bolje ušli u meč. Istini za volju bez prave prilike, ali sa boljim tempom. Kako je vrijeme odmicalo Slovenci su se nekako otrgli ovog pritiska i malo prebacili težište igre ka golu rivala.

Ono najbolje od prvog poluvremena vidjeli smo u 17. minutu. Zmajčeki su preko Benjamina Šeška opasno zaprijetili. Šutirao je napadač RB Lajpciga sa nekih 20 metara, ali je lopta za par centimetara prošla pored gola.

U istom minutu, Danska je povela. Već naredna akcija, Danci izvode aut, Jonas Vind prelijepo petom odigrava za Kristijana Eriksena koji sa nekih pet metara zakucava loptu u mrežu nemoćnog Jana Oblaka.

Za vezistu Mančester junajteda ovaj gol je stigao tačno 1,100 dana nakon što je doživio srčani udar na terenu i to tokom prvog kola prethodnog Evropskog prvenstva.

Uslijedio je nešto mirniji period igre, a u samom finišu prvog poluvremena Danska je mogla i do 2:0. Vind je centrirao po zemlji, Erisken ostao sam, ali je ovoga puta šutirao preko gola.

Dinamično je počelo i drugo poluvrijeme, a i jedni i drugi su imali nekoliko šansi međutim bez pravo šuta i bez prave završnice.

U 55. minutu strahovali su Slovenci. Eriksen je centrirao, a Jaka Bijol u želji da pošalje loptu u korner umalo savladao Oblaka.

Deset minuta kasnije samo Oblak je svojom klasom spasio Sloveniju još jednom. Viktor Kristijansen je odlično ubacio loptu po zemlju, u peterac Zmajčeka, ali je golman Slovenije izašao, skratio ugao i na kraju odbranio udarac Rasmusa Hojlunda.

Nekako se na ovoj utakmici sve dešavalo u naletima, pa su tako Slovenci mogli već u sljedećem napadu do gola. Andraž Šporar je centrirao, odlično se iz drugog plana ubacio Adam Gnezda Čerin, ali je njegov udarac glavom završio malo pored gola.

Novu veliku priliku Slovenci su imali u 74. minutu. Erik Janža je centrirao iz slobodnog udarca, ali je Šporar sa nekih pet metara od gola Danske bio neprecizan.

Nisu posustajali. Opsada gola Kaspera Šmajhela se nastavila. U 76. minutu pravu bombu ka golu Danske uputio je Šeško, ali je njegov udarac zaustavila stativa – a čini se da bi pocijepao mrežu da ju je pogodio. Međutim, samo par sekundi kasnije delirijum Slovenaca. Poslije kornera lopta je došla do Janže koji je sa ivice kaznenog prostora iskosa šutirao i savršeno “poklopio” loptu iz voleja.

Ona je na putu do mreže pogodila Mortena Hjulmanda i prevarila Šmajhela za veliko slavlje Zmajčeka.

Do kraja nije bilo prilika, pa smo vidjeli prvi remi na ovom prvenstvu Evrope.