Neslavni niz u evropskim kvalifikacijama: Sokoli cijelu vječnost čekaju na pobjedu u Podgorici

Sedam utakmica bez trijumfa u evropskim kvalifikacijama. Foto: Dejan Lopičić/Lob Sport

Nevjerovatno zvuči podatak da je Crna Gora posljednju pobjedu kod kuće u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo ostvarila još prije – osam godina.

Tada je, 5. septembra 2015, naša selekcija savladala Lihtenštajn 2:0, golovima Fatosa Bećiraja u 38. i Stevana Jovetića u 56. minutu.

SEDAM UTAKMICA BEZ POBJEDE KOD KUĆE

U sljedećih sedam utakmica na podgoričkom stadionu Hrabri sokoli doživjeli su četiri poraza, uz tri remija. Bodove su odnijeli Austrija (2:3), Engleska (1:5), Češka (0:3) i Srbija (0:2) u ovim kvalifikacijama.

Remiji su potpisani sa Kosovom (1:1), Bugarskom (0:0) i sinoć Mađarskom, takođe bez golova.

VELS, ŠVAJCARSKA, MOLDAVIJA I LIHTENŠTAJN

Ukupno gledano, Crna Gora je odigrala 16 utakmica kod kuće u borbi za završni evropski turnir, a ostvarila je svega – četiri pobjede, uz po šest remija i poraza.

Velsu je, 3. septembra 2010, presudio Mirko Vučinić u 30. minutu – 1:0. Potom je 10. oktobra iste godine ponovo virtuoz iz Nikšića bio glavni junak, ovog puta za 1:0 protiv Švajcarske, koju je matirao u 67. minutu utakmice i potom proslavio, sada već kultnim, skidanjem šortsa.

Na sljedeću, treću pobjedu naš nacionalni tim čekao je četiri godine. Tog 8. septembra 2014. savladana je Moldavija 2:0, novim golom Vučinića u trećem minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena, dok je tačku na i stavio Žarko Tomašević u 73. minutu.

Gotovo godinu dana kasnije rodio se pomenuti posljednji trijumf nad Lihtenštajnom.

TRI TRIJUMFA U GOSTIMA

Sa druge strane, učinak je gostima je još mršaviji – 15 utakmica, tri pobjede, devet poraza i tri remija.

U Sofiji, 7. septembra 2010, Elsad Zverotić srušio je Bugarsku 0:1, rezantnim udarcem sa distance od stative u 35. minutu…

Potom smo do nove pobjede na strani čekali 8. septembar 2015. i trijumfa nad Moldavijom 0:2 u Kišinjevu, gdje je Stefan Savić načeo domaće u 9, a dotukao ih autogolom njihov defanzivac Petru Racu u 65. minutu.

Niz od pet utakmica bez pobjede, poslije osam godina, prekinuo je nedavno Nikola Krstović, koji je 24. marta razoružao Bugarsku 0:1, pogotkom u 30. minutu.

GOL RAZLIKA -26

Tu su i ne baš prijatne brojke golova – 21 postignuti i čak 47 primljenih, uz najteže poraze od Engleske 1:5 i 7:0. Naravno, evropske kvalifikacije ne igraju se svake godine, ali je svejedno učinak naše A vrste poražavajuća, uz ukupno sedam trijumfa u 31 utakmici.

Selekcija Miodraga Radulovića u preostalom dijelu kvalifikacija moraće da lovi pobjede, kako kod kuće, tako i u gostima, što je očigledna, sada već tradicionalna boljka našeg nacionalnog tima u borbi za prvenstvo Starog kontinenta.