EURO 2024 / ČETVRTFINALE

ŠPANIJA – NJEMAČKA 2:1 (p.p.) Merino brži od pištaljke

Klasik je ispunio očekivanja. Njemačka i Španija su igrali 120 i kusur minuta kvalitenog i borbenog fudbala u Štutgartu, a na kraju je rezervista Crvene furije, Mikel Merino bio brži od pištaljke i u 29. minutu produžetaka rastužio domaću naciju u četvrtfinalu Evropskog prvenstva – 2:1. Njemci su “poginuli” na isti način na koji su izborili produžetke, pošto su izjednačili na 1:1 u pretposlednjem minutu regularnog toka utakmice.

Ekipa Luisa de la Fuentea će u polufinalu igrati sa pobjednikom duela između Francuske i Portugala, koji je na programu večeras od 21 sat.

Španci su već nakon 50 sekundi igre stvorili šansu. Niko VIlijams je sa boka centrirao u srce šesnaesterca, Alvaro Morata odigrao povratnu, a Pedri sa ivice šesnaesterca iz prve upozorio Manuela Nojera.

Ko bi pomislio tada da će to biti jedini udarac asa Barselone ka golu. Pedri je već u 8. minutu morao da napusti teren zbog povrede koljena, nakon par oštrih startova Pancera i za njega je Euro završen.

Upravo je Pedrijeva zamjena, Olmo, donio La rohi vođstvo u 52. minutu.

Ofanzivni vezista Lajpciga pogodio je mrežu Njemačke sa 12 metara, po zemlji, iz prve, poslije tečne akcije i asistencije Lamina Jamala.

Vunderkind Barselone je tako postao prvi tinejdžer u istoriji sa tri asistencije na nekom Evropskom prvenstvu.

Jamal je takođe četvrti reprezentativac Španije sa tri asistencije na jednom Euru, nakon Seska Fabregasa (2008), Davida Silve (2012) i Olma (2021). Holandija je jedina nacija koja se takođe može pohvaliti da je kroz istoriju imala četiri fudbalera sa po tri asistencije na kontinentalnim šampionatima.

Elf je u prvom poluvremenu jedinu pravu šansu za postizanje gola imao u 20. minutu. Josua Kimih je centrirao sa desne strane, Kai Haverc bio najveći u skoku, ali je glavom šutirao pravo u Unaja Simona.

Uzvratio je Ajmerik Laport tri minuta kasnije u kontri, pravo u Nojera.

Već u sledećem napadu šansa za tim Julijana Nagelsmana. Haverc je primirio dugu loptu, ali nije šutirao dovoljno jako.

Zaprijetio je zatim Olmo sa distance Nojeru u 39. minutu.

Drugo poluvrijeme počelo je šansom Alvara Morate. Napadač Španije zagradio se na petercu i iz okreta šutirao preko gola.

Poslije pogotka Olma, domaćini su krenuli agresivnije ka protivničkom golu, imali nekoliko prilika. U 77. minutu je Florijan Virc ubaci loptu po zemlji, a Niklas Filkrug u padu pogodio stativu.

U 82. je Simon izletio previše, ali Haverc nije uspio da kazni čuvara mreže Španije. “Bocnuo” je loptu preko prečke.

Pritisak Njemačke se isplatio u 89. minutu. Fudbaler domaćeg Štutgarta, Maksimilijan Mitelštat centrirao je na drugu stativu, Kimih glavom vratio, a Virc od stative poravnao na 1:1.

Sa 21 godinom i 63 dana, Virc je postao najmlađi strijelac u istoriju reprezentacije Njemačke u nokaut mečevima evropskih šampionata.

U prvom produžetku je Manšaft diktirao tempo, ali je prvi zaprijetio Mikel Ojarzabal šutem tik pored stative sa distance.

Virc je mogao u poslednjem minutu prvog produžetka da donese domaćinima potpuni preokret, ali je iz dobre pozicije šitirao pored gola.

Njemci su tražili jedanaesterac u 106. minutu, kada je Džamal Musijala “bombom” zamalo otkinuo ruku Marku Kukurelji koji se nalazio u svom kazenenom prostoru. Međutim, Entoni Tejlor nije pokazao na bijelu tačku, niti je dobio poziv iz VAR sobe jer je prethodno jedan fudbaler Njemačke bio u ofsajdu.

Očigledno umorni i jedni i drugi u drugom produžetku nisu uspijevali da nastave u istom tempu. Vrijedna pomena, prije odlučujućeg gola, bila je samo šansa Filkruga. Napadač Njemačke je “poletio” na dugu loptu Kimiha, zakačio je glavom i bilo je to itekako neugodno za Simona, koji je uspio da odbrani.

Kada su svi na stadionu očekivali jedanaesterce, u 119. minutu, uslijedio je centaršut Olma, štoper domaćih Antonio Ridiger nije dobro procijenio let lopte, a Mikel Merino je odličnim trzajem glavom zakucao u mrežu za trijumf Crvene furije.

Feran Tores je u drugom minutu sudijske nadoknade vremena mogao da stavi tačku na i. Napadač Barselone je izašao sam pred Nojera, ali nije dobro “potkopao” loptu.

Odmah na drugoj strani je Filkrug glavom šutirao – pored stative.

Njemci tako nisu uspjeli da prekinu negativnu tradiciju u mečevima sa Špancima na velikim takmičenjima. Panceri ne znaju za pobjedu nad Crvenom furijom već sedam takmičarskih mečeva. Poslednji put je Elf na evropskim šampionatima savladao Furiju prije 36 godina, upravo na domaćem tlu. Sada nisu imali sreće.