LIGA ŠAMPIONA, 1/8 FINALA

NAPOLI – BARSELONA 1:1 Spasilac Osimen odgovorio Levandovskom

Osimen proslavlja gol Napolitanaca, FOTO: LaPresse/SIPA USA/Pixsell

U sudaru aktuelnog šampiona Italije i Španije nije bilo previše sadržajno, što odslikava i stanje Napolija i Barselone u domaćim okvirima – davno su ostali bez šansi da odbrane krunu. A, stiče se i utisak da u Ligi šampiona neće biti konkurentni za velike stvari. Meč osmine finala na stadionu “Dijego Armando Maradona” završen je bez pobjednika – 1:1. Pogađali su Viktor Osimen i Robert Levandovski, revanš u Kataloniji bi morao da bude vatreniji…

Iako nije bilo šansi iz serije stopostotnih, Barselona je držala konce u igri tokom prvih 45 minuta na jugu Italije. Katalonci su stiskali obruč, a najopasnije zaprijetili su Robert Levandovski i Ilkaj Gundoan, ali je pokušaje poljskog golgetera i njemačkog maestra zaustavio raspoloženi golman domaćina Aleks Meret.

Koliko je Napoli bio nemoćan u prvom poluvremenu najbolje govori podatak da nijesu uputili niti jedan udarac ka golu nezaposlenog Ter Štegena!

Statističari su odmah izvukli podatak da su Napolitanci tek četvrti tim u posljednjih 20 godina nokaut faze Lige šampiona koji nijesu uputili šut ka protivničkoj mreži u prvih 45 minuta – italijanski prvak dio je neslavnog kluba zajedno sa Bajer Leverkuzenom, kiparskim APOEL-om i Borusijom Menhnengladbaha.

Ne možda pretjerano bolja, ali svakako ozbiljnija i agresivnija bila je Barselona večeras na Čizmi i to uspjela da valorizuje u 60. minutu, kada se nakon pasa Pedrija ka Levandovskom stvorio višak u kaznenom prostoru domaćina, a napadač kalibra gol-mašine iz Poljske rijetko to promašuje – prvi gol Leve u Ligi šampiona nakon četiri meča posta.

<<< Napolijevo lutanje se nastavlja

<<< Barsa prihvatila Ćavijevu ostavku

Možda zvuči nestvarno, ali provjeren je i tačan podatak da je Barselona postigla prvi gol u nokaut fazi Lige šampiona nakon 1078 dana. Brojka je takva, jer su Katalonci prethodna dva izdanja elitnog takmičenja završili treći u grupnoj fazi.

Iz drugog udarca ka golu, a prvog u sami okvir, fudbaleri Napolija stigli su do izjednačenja – ko drugi sem Viktor Osimen nakon povratka sa Afričkog kupa nacija! Nigerijac je dobio loptu od Franka Angise, prelako se oslobodio nespretnog Iniga Martineza i preciznim udarcem savladao Ter Štegena.

Nije Napoli bio daleko ni od preokreta u 85. minutu. Korner je izveo Đakomo Raspadori, a na loptu glavom naletio Angisa – lopta je prohujala metar pored stative katalonskog gola.

U posljednjih desetak sekundi utakmice udarcem sa distance je zaprijetio Gundoan – lopta je prozujala tik pored stative…

Utakmicu je sa tribina “Maradone” gledao Marek Hamšik. Nekadašnji reprezentativac Slovačke rekorder je Napolija po broju odigranih utakmica (520), a treći na vječnoj listi strijelaca (121) iza Loreca Insinjea (122) i Drisa Mertensa (148).