EURO 2024 / GRUPA C

Srbija eliminisana, Danska i Slovenija idu u nokaut fazu

Bez golova u Minhenu, Foto: xEibner-Pressefoto/SaschaxWaltherx EP_SWA Photo: IMAGO/Eibner-Pressefoto/Sascha Walther/IMAGOSPORT/PIXSELL

Dramatično je bilo u grupi C Evroposkog prvenstva! U posljednjem, odlučujućem kolu bez pobjednika: Srbija – Danska 0:0, Engleska – Slovenija 0:0!

Na kraju, Skandivanci i Slovenci idu u nokaut fazu – Danci kao drugi, a Slovenci kao treći u grupi.

Na taj način komšije su sa dva boda završile na dnu grupe i za njih je Evropsko prvenstvo završeno!

<<< Francuzi daleko od pete brzine, Austrija nagazna mina prvenstva

Interesantno da se Dragan Stojković Piksi odlučio za znato defanziviniju formaciju od očekivane. U napadu je usamljen bio Aleksandar Mitrović, na klupi su ostali Dušan Tadić, Dušan Vlahović i Sergej MilinkovićSavić, čak je šansu dobio i bek Crvene zvezde Srđan Mijailović, dok su iza pomenutog robusnog napadača djelovali Lazar Samardžić i Saša Lukić, a u srcu veznog reda bili su Ivan Ilić i Nemanja Gudelj.

Nakon početnih odmjeravanja snaga, prvo veće uzbuđenje viđeno je u 15. minutu pred golom srbije, kada je Aleksander Bah glavom poslao loptu pored gola, a nakon toga tražio jedanaeterac. Bio je u kontaktu sa Andrijom Živkovićem, nedovoljnom za najstrožiju kaznu.

Još bliže golu Danci su bili u 21. minutu kada je Kristijen Eriksen precizno šutirao sa 20-ak metara, ali se Predrag Rajković ispružio cijelom dužinom tijela i izbio loptu u korner.

Srbija je teško pronalazila put do posljednje trećine terena, da bi u finišu poluvremena Danska još jednom zaprijetila – Jonas Vind je pucao preko gola. Sa druge strane “Orlovi” u prvih 45 minuta nijesu uputili šut ka golu Skandinavaca.

Inače, duel u Minhenu pratio je i najbolji teniser svih vremena – Novak Đoković.

Reagovao je Stojković i na startu drugog poluvremena odlučio da “zaoštri” napadačku liniju – umjesto Gudelja šansu je dobio junak remija sa Slovenijom Luka Jović, dok je Samardžića zamijenio kapiten Dušan Tadić.

U 54. minutu Srbija je zatresla mrežu pogotkom Jovića i brilijantnom asistencijom Tadića, ali je bilo očigledno da je napadač “Orlova” u nedozvoljenoj poziciji – pomoćnik je odmah signalizirao ofsajd.

Živnuli su i navijači Srbije, porasla je u tim momentima i temperatura u Minhenu, a na novu šansu čekali smo do 65. minut kada je nakon kornera Kristijana Eriksena visoki Janik Vestergord šutirao pravo u naručje Rajkovića.

Samo 120 sekundi kasnije selektor “Orlova” odlučio se da pošalje na teren najtežu artiljeriju – Stojković je zamijenio Ilića, a šansu dao Dušanu Vlahoviću, pa je Srbija u tom trenutku imala tri klasična napadača, uz pomenutog ofanzivca Juventusa na terenu su bili Mitrović i Jović.

Prvi udarac ka golu Danske, ukoliko je računamo pomenuti ofsajd, Srbija je uputila u 81. minutu kada se Vlahović dobro izborio za loptu, odložio Mitroviću, ali najbolji strijelac u istoriji ovog nacionalnog tima nije bio precizan.

U 84. minutu tražio je penal Mitrović nakon što se našao u sendviču Maelea i Andersena, ali je Leteksije samo odmahnuo glavom i rekao da se igra nerava u Minhenu nastavi.

Već u sljedećem napadu opasa je bila Danska, ali je Andrija Živković požrtvovatno i spretno reagovao – izbio je loptu u korner.

Šansu je u finišu dobio i MilinkovićSavić i prvim kontaktom s loptom asistirao Vlahoviću koji šalje loptu preko prečke. Išla je Srbija na sve ili ništa…

U drugom, od pet minuta sudijske nadoknade, Milinković-Savić je dobio upotrebljivu loptu na 16 metara, ali premekano i jednostavno za golmana kao što je Kasper Šmajhel.