Tripleta = fudbalska besmrtnost

Generacija Seltika koja je 1967. godine pokorila Evropu, FOTO: CelticFC
Generacija Seltika koja je 1967. godine pokorila Evropu, FOTO: CelticFC

U istoriji fudbalske igre bilo je devet slučajeva “triplete”, odnosno tima koji je u sezoni uspio da osvoji domaće prvenstvo, nacionalni Kup i trofej evropskog šampiona.

U polufinalnoj fazi najjačeg UEFA takmičenja samo jedan tim bi teoretski mogao da se pridruži odabranom društvu – Mančester siti. Nakon što je Arsenal u Londonu doživio brodolom protiv Brajtona (0:3), “građani” su praktično korak daleko od trona Premijer lige. Ekipa Pepa Gvardiole ima četiri boda prednosti i utakmicu manje u odnosu na “tobdžije”.

A, odavno su čekirali kartu za Vembli – na kultnom engleskom stadionu 3. juna igraće finale FA Kupa protiv gradskog rivala, Mančester junajteda. Stiče se utisak da su dva pehara tako blizu za Erlinga Halanda i društvo, ali onaj najsjajniji, koji je opsesija Gvardiole, blizu je koliko i daleko. Mančester siti večeras (21.00h) u revanšu Lige šampiona igra protiv kralja elitnog evropskog fudbala, madridskog Reala nakon što se utakmica u Španiji završila bez pobjednika – 1:1.

Posljednja “tripleta” viđena je u Njemačkoj 2020. godine kada je bavarska mašinerija pod komandom Hansija Flika dominirala – Bajern Minhen se prošetao Bundesligom, osvojio DFB Pokal i Ligu šampiona u korona balonu odigranom u Lisabonu. Pamti se kanonada protiv Barselone 8:2, čak 55 pogodaka u svim takmičenjima potpisanih od strane Roberta Levandovskog, eksplodirao je i Serž Gnabri (23 gola), a uz poljsku golgetersku mašinu i superbrzog reprezentativca Njemačke okosnicu tima predstavljali su Manuel Nojer, Tomas Miler, Jozua Kimih, David Alaba, Džerom Boateng, Benžaman Pavar, Alfonso Dejvis, Tijago Alkantara – svi su odigrali 40+ utakmica. Ekipa je plakala samo jednom, 3. avgusta na putu ka “pokeru” titula ispriječila se Borusija Dortmund u Superkup utakmici završenoj 2:0 u korist “milionera”. Trinaest bodova im je inače te sezone Bajern “pobjegao” u prvenstvu…

Barselona 2015. godine odmah asocira na ofanzivni trozubac: Lionel MesiLuis SuaresNejmar! Zajedno 122 pogotka u svim takmičenjima – Argentinac 58, Brazilac 39, Urugvajac 25. Statistički gledano, izgleda kao da su Mesi i kolege iz napada završile sav posao, ali srce tima bio je, u tom trenutku, i dalje vitalni vezni red Ćavi, Andres Injesta, Ivan Rakitić i Serđo Buskets. Ključeve u defanzivi čuvali su Đerar Pike, Havijer Maskerano, Dani Alveš, Đordi Alba, pa čak Žeremi Matju!

Kao što to često biva, rovovsku borbu Barsa je vodila sa Realom u Primeri i na kraju sakupila 94 boda, dva više od ljutitog rivala. Nijesu im se ukrstili putevi u Kupu Kralja, već su Katalonci preko madridskog Atletika, Viljareala i Atletik Bilbao došli do pehara, a u Ligi šampiona na impresivan način stigli do trona preko krema svjetskog fudbala – Mančester sitija, PSŽ-a, minhenskog Bajerna, a u berlinskom finalu riješen je Juventus. Noć koju i dalje pokušava da zaboravi Đanluiđi Bufon

Jup Hejkens je sa minhenskim Bajernom 2013. godine pokorio Njemačku i “Stari kontinent”, a crnogorska fudbalska javnost (često naklonjena italijanskim klubovima) posebno pamti Inter Žozea Murinja 2010. Ratnički tim Portugalca (Cezar, Maikon, Lusio, Samuel, Kivu, Zaneti, Kambijaso, Stanković, Snajder, Eto, Milito) jedna je od najljepših fudbalskih priča. Antologija fudbala je polufinalni dvomeč Lige šampiona sa Barselonom nakon kojeg Murinjo, svojstveno karakteru i harizmi, visoko podiže ruke pred krcatim tribnama Nou Kampa, mada posebno mjesto u istoriji zauzimaju i dva pogotka Milita u samom finalu protiv Bajerna.

Godinu ranije pokorila je i Barselona fudbalsku planetu, a posebno je dramatičan bio put Gvardiole i izabranika do “klempavog” pehara Lige šampiona. Malo se ko sjeća da je Barsa prije grupne faze morala da igra kvalifikacioni dvomeč protiv krakovske Visle, potom je dobila relativno laku grupu (Sporting, Šahtjor, Bazel), u osmini prekočila Olimpik iz Liona, zatim počistila Bajern i cijela sezona stala je u pogodak Injeste protiv Čelsija u Londonu, u trenutku kada je na snazi bilo pravilo gola u gostima…Rimsko finale svjedočilo je znatno boljoj igri Barse koja je golom Etoa i Mesija srušila Mančester junajted 2:0.

<<< VREMEPLOV: Injestina strijela u plavo srce

I generacija “crvenih đavola” iz 1999. godine je u ovom društvu. Šta tek reći za dramu Fergusonovih momaka u finalu Lige šampiona protiv Bajerna – golovi u sudijskoj nadokandi Šeringema i Solskjera i dalje se vrte na TV špicama. Istinsku dramu prošao je tim sa Old Traforda i u domaćem prvenstvu – Bekam i Kol su u posljednjem kolu srušili Totenhem, pa je Mančester završio sa bodom viška u odnosu na drugoplasirani Arsenal.

Holandski velikani, PSV- 1988. i Ajaks 1972. takođe su osvojili “tripletu”, a 1967. Seltikov tim, generacija poznata pod imenom “Lisabonski lavovi” okitila se peharom u domaćem prvenstvu, uz dva osvojena Kupa Škotske i trofej tadašnjeg Kupa evropskih šampiona protiv Intera u glavnom gradu Portugala zbog kojeg i “zeleno-bijeli” fudbaleri imaju simboličan nadimak.