Turska šokirala Hrvatsku usred Osijeka, sjajna Albanija jednom nogom na Euru

Turska osvojila Osijek. Foto: Igor Kralj / Pixsell

Golom Barisa Jilmaza Turska je srušila Hrvatsku 1:0 na velelepnoj i novoj Opus areni u Osijeku, nanijela joj prvi poraz i pobjegla Vatrenima na tri boda u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Trenutak odluke dogodio se u 30. minutu kada je golman Dominik Livaković nekontrolisano istrčao van šesnaesterca, a to iskoristio napadač Galatasaraja Jilmaz, prebacio ga i poslao loptu u mrežu za veliki gostujući trijumf selekcije Vinćenca Montele na njegovom debiju.

Veličanstveno veče u Tirani režirala je Albanija, koja je torpedovala Češku 3:0 i blindirala prvo mjesto u grupi E. Jašir Asani načeo je goste već u devetom minutu, a potom ih je dokrajčio dvostruki strijelac Talant Seferi u 51. i 73. minutu.

Albanija je jednom nogom na Euru, što bi bio njen drugi nastup na kontinentalnom takmičenju nakon završnog turnira 2016. u Francuskoj.

U istoj grupi E Poljska je u gostima savladala Farska ostrva 2:0.

Erling Haland postigao je dva gola za Norvešku u pobjedi nad Kiprom 4:0, dok je u istoj grupi A Španija kod kuće riješila Škotsku 2:0, golovima Alvara Morate u 74. i Ojana Sanseta u 86. minutu.