SERIJA A / 4. KOLO

Udineze poslije 11 godina osvojio Parmu i preuzeo vrh Serije A

Fudbaleri Udinezea su novi lideri italijanske Serije A! Zebre su poslije velikog preokreta uspjele da savladaju Parmu u 4. kolu Kalća – 3:2. Zanimljivo, ovo je prva pobjeda za tim iz Udina na stadionu Enio Tardini još od 2013. godine.

Počelo je košmarno za tim Koste Runjića. Valentin Mihaila je neometano centrirao, a potpuno sam na pet metara od gola Udinezea ostao je Enriko del Prato za slavlje domaćih navijača.

Kao u transu su igrali u prvom dijelu meča fudbaleri Parme. Vođstvo su duplirali u 43. minutu. Denis Man je pronašao Anžea Bonija koji se vrhunski zagradio i vrhom kopačke šutirao. Od stative lopta se zakoprcala u mreži uzdrmanog Udinezea.

Izgledalo je kao da su crno-bijeli iz Udina na koljenima i da polako idu ka prvom porazu u sezoni. Međutim, u drugom poluvremenu kao da smo vidjeli neki drugi tim Udinezea.

Pokrenuo ih je brzi gol Lorenca Luke u 49. minutu. Hasan Kamara je centrirao, a mladi italijanski napadač se odlično prikrao iza leđa odbrani Parme i glavom pogodio.

Izjednačenje stiže u 68. minutu. Oier Zaraga je centrirao ka Keinanu Dejvisu koji glavom spušta loptu na dva metra od gola Parme, a na istu natrčava Floran Tovan i prikucava je u mrežu.

Nervoza se uvukla u tim Parme, a eskaliralo je u 73. minutu. Mandela Keita je neoprezno startovao na Tovana i zaradio drugi žuti karton čime je omogućio Udinezu da imaju igrača više u posljednjih 20-ak minuta igre.

Nije dugo trebalo novom lideru Serije A da iskoriste igrača više na terenu. Slično kao i kod drugog gola. Kamara je centrirao, Dejvis spustio loptu glavom, pokušao je sa pet metara Jirgen Ekelenkamp, spektakularno je to odbranio čuvar mreže Parme Leandro Ćićizola, ali se na njegovu žalost lopta odbila pravo na nogu Tovana koji je šalje u mrežu za potpuni preokret.

Po prvi put od 18. maja 2019. godine Floran Tovan je u jednoj utakmici koju je igrao u nekoj od pet najjačih evropskih liga postigao dva gola.