VIDEO Haos u Turskoj: Sudija nokautiran, Savez zaustavio prvenstvo

Trenutak kada je napadnut sudija Meler

Nakon grčkog, sada je i turski fudbal u haosu.

Utakmica Ankaragučua i Rizespora pretvorila se u skandal neviđenih razmjera. Remi dvije ekipe 1:1 u 15. kolu po završetku utakmice rezultirao je napadom na sudiju Umuta Melera. Njega je udario predsjednik Ankaragučua Faruk Koca. Od siline udarca arbitar je pao na travnjak, nakon čega je pretprio nekoliko udaraca nogom u glavu. Srećom, rukama je uspio da se zaštiti, ali je hematom ispod oka otkrio ozbiljnost napada.

Zbog toga je Fudbalski savez Turske donio odluku da se prvenstvo prekida do daljnjeg. Sudija Meler i predsjednik kluba Koca završili su u bolnici. Napadač na arbitra je pod policijskom pratnjom i po puštanju iz bolnice biće odveden na ispitivanje, a prijeti mu drakonska kazna.

Podsjetimo, sudija Meler je najprije u 10. minutu poništio gol Ankaragučua preko Alija Soua. Razlog – igranje rukom njegovog saigrača Renalda Sepasa na centru uoči akcije za pogodak.

Svejedno, Olimpiju Morucan je u 14. sa ivice šesnaesterca pogodio za zasluženo vođstvo domaćina, a koji je do odmora propustio brojne prilike da poveća prednost. U međuvremenu je Meler pokazivao žute kartone, čini se s punim pravom.

Međutim, kada je 50. minutu Souu pokazao drugi žuti karton i crveni – tribine su se podigle na noge i krenuo je da raste sve veće nezadovoljstvo domaće publike.

Iako brojčano jači, Rizespor je bio nemoćan, a u nekoliko navrata spašavao ga je golman Gohan Akan. I onda, u 95. minutu naeletrisane utakmice sudija Meler drugi žuti karton dodijelio je Emiranu Topčuu, pa su obje ekipe ostale sa po 10 igrača na terenu.

I sve bi vjerovatno, narodni rečeno, bilo završeno “s anđelima” da u 96. argentinski napadač Adolfo Gaič nije dočekao odbijanac od stative i poslao loptu u mrežu za konačnih 1:1. To je razbjesnilo navijače Ankaragučua, koji su krivca vidjeli u arbitru, a kojeg je potom praktično nokautirao predsjednik kluba.

“Osuđujem napad na sudiju fudbalske utakmice i nikad nećemo dopustiti da se nasilje umiješa u turski sport”, poručio je predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan.

Turski fudbal nikad nije bio vreliji. No, dok su se neredi možda i očekivali u mrtvoj trci Fenerbahčea i Galatasaraja za titulu šampiona (oba tima imaju po 40 bodova, uz po 12 golova Edina Džeka i Maura Ikardija), to se dogodilo u susretu osme i jedanaeste ekipe turske Super lige.