PREMIJER LIGA / 29. KOLO

VIDEO To je ptica, to je avion! Ne, to je Supermen Kevin de Brujne

De Brujne i Voker slave gol, Foto: IMAGO/Jane Stokes/IMAGOSPORT/Pixsell

Otputovao je Mančester siti u omiljeno englesko ljetovalište bez svog najefikasnijeg fudbalera Erlinga Halanda, ali to nije predstavljalo problem šampionu Premijer lige – Građani su u gostima preslišali ekipu Brajtona sa 4:0, preskočili Liverpul i prišli na bod Arsenalu od kojeg imaju utakmicu manje.

Duel na Ameksu obilježili su Kevin de Brujne i Fil Foden. Iskusni vezista iz Belgije postigao je u svojoj bogatoj premijerligaškoj karijeri prvijenac glavom! Foden, za kojeg je Pep Gvardiola rekao da nikada nije tenirao tako talentovanog igrača, definitivno igra fudbal karijere. U svim takmičenjima Englez je postigao golova onoliko goliko ima i godina – 23. Od toga 16 u prvenstvu…

Dakle, domaćina je “načeo” Kevin de Brujne spektakularnom realizacijom – glavom. Igrao se 16. minut kada je Belgijanac vrlo efektno iskoristio centaršut Kajla Vokera za prednost svog tima. Supermenski je letio poput Robina van Persija prije skoro deset godina u trijumfu Holandije nad Španijom 5:1 na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.

Duplirali su gosti zalihu već u 26. minutu. Foden je izborio slobodan udarac, nije idealno centrirao, ali ove sezone ga jednostavno hoće sve, pa je imao i sreće jer je lopta zakačila Paskala Grosa, promijenila smjer i završila u mreži.

Previše se kockao Brajton protiv šampiona u 34. minutu kada je kroz igru pokušao da izađe iz pritiska Sitija, pas 19-godišnjeg Valentina Barka prekinuo je Bernando Silva, lopta došla do Fodena koji hirurški preciznom dijagonalom pakuje bodove za Mančester…

Konačnih 0:4 postavio je Hulijan Alvarez, a i zaslužio je pogodak nakon dvije dobre šanse u drugom poluvremenu. Igrao se 62. minut, akciju je započeo golman Ederson fenomenalnim deganžmanom ka Vokeru koji bilježi drugu asistenciju, a Argentinac deveti gol u Premijer ligi.

Gvardiolin tim, za razliku od prošle istorijske sezone neće osvojiti Tripletu nakon što je eliminisan iz Lige šampiona od strane Real Madrida, ali je na dobrom putu da osvoji “Duplu krunu”. Sve drži u svojim rukama kada je prvenstvo u pitanju – Notingem Forest, Vulverhempton, Fulam, Totenhem i Vest Hem su rivali Građana do kraja. Za trofej FA Kupa igraće, baš kao i prošle godine, sa Mančester junajtedom.