VREMEPLOV: Magična noć na Enfildu i Arnoldova podvala za sva vremena

Trenutak za istoriju - Aleksander-Arnold. Foto: Screenshot

Na današnji dan, prije četiri godine, svjedočili smo nevjerovatnoj večeri na Enfildu. Nakon poraza 3:0 na Nou Kampu u prvoj utakmici polufinala Lige šampiona, Liverpul je razbio Barselonu 4:0 u gradu Bitlsa i kasnije preko Totenhema (2:0) osvojio 6. titulu evropskog šampiona.

Zapravo, te noći leteća posada Jirgena Klopa praktično je odnijela epitet najbolje ekipe na svijetu. Na svojoj koži to su osjetili Lionel Mesi (postigao golčinu iz slobodnjaka u prvom meču) i ostatak “blaugrane”, koje su “redsi” doslovno progutali.

Već u sedmom minutu Liverpul je poveo. Prizemni udarac kapitena Džordana Hendersona zaustavio je Mark-Andre ter Štegen, a lopta se odbila do Divoka Origija, koji je mirno sproveo u mrežu – 1:0.

Enfild je gorio od želje za preokretom. Ipak, sastav Ernesta Valverdea otišao je na odmor sa gol minusa, odnosno dva prednosti gledajući ukupni rezultat. No, onda je uslijedilo drugo poluvrijeme za sva vremena.

Trent Aleksander-Arnold je u 54. ubacio “svađalicu” u kazneni prostor katalonskog suparnika, a Đorđino Vajnaldum pogodio za 2:0. Tribine se gorjele, a svega dva minuta kasnije isti igrač je glavom opet pronašao metu nakon centaršuta sa druge, lijeve strane u režiji Đerdana Šaćirija – 3:0.

Liverpul je u tim trenucima poništio poraz iz Gaudijevog grada i poslao neprepoznatljivu Barsu na konopce. Teturao se gostujući sastav, održavajući se u životu, a onda se dogodio istorijski 79. minut. Arnold je ležerno otišao da izvede korner sa desne strane. U trenutku je primjetio da su igrači Barselone okrenuti leđima i, malo je reći, uspavani pred sopstvenim golom. Arnold je izveo korner na brzinu, uhvatio goste na krivoj nozi, a Origi iz prve zakucao loptu u mrežu – 4:0.

I dok su svi na stadionu bili u transu, Mesi i društvo doživjeli su noćnu moru za sva vremena. Ruku na srce, u evropskim košmarima živjeli su godinama. Od Rome 2018. i čuvenih 3:0 na Olimpiku nakon Barsine pobjede 4:1 kod kuće, preko Liverpula, pa sve do Bajerna i onih 8:2 u Lisabonu 2020. godine…

No, taj desni ugao terena ispod legendarnog Kopa i Arnoldova podvala zauvijek su ostali upečaćeni u istorijskim prašnjavim knjigama evropskog i svjetskog klupskog fudbala.