VREMEPLOV: Mesijev nebeski skok koji je na koljena bacio Mančester junajted

Samo sedam klubova u istoriji fudbala uspjelo je da osvoji čuvenu tripletu – domaće prvenstvo, domaći Kup i Ligu šampiona. U društvo Seltka, Ajaksa, PSV-a i Mančester junajteda, 2009. godine ušla je i Barselona.

Kasnije su se ovoj izabranoj grupi klubova pridružili Inter i Bajern Minhen.

Međutim, da se vratimo na 2009. godinu. Upravo na današnji dan te godine, Barselona je na krilima Etoa i Mesija savladala Mančester junajted u finalu Lige šampiona – 2:0 i tako osvojila prvu tripletu, ne samo u svojoj istoriji već i u istoriji španskog fudbala.

Finale su bolje otvorili Crveni đavoli – dva puta je zaprijetio Kristijano Ronaldo u prvih 10 minuta. Ipak, na samom isteku desetog minuta igre, Samuel Etoo izbacuje Vidića i oštrim šutem matira golmana Van der Sara.

Nisu uspjeli momci Aleksa Fergusona da uzvrate udarac do kraja prvog poluvremena.

U drugi dio igre mnogo agilnije i bolje ušla je Barselona. Tjeri Anri je sjajnim driblingom u 48. minutu na travu bacio Ferdinanda, ali je gol Junajteda sačuvao Van der Sar.

Nastavili su se pritisci katalonskog kluba – u 53. minutu Ćavi pogađa stativu iz slobodnog udarca.

Pritisak Gvardiolinih momaka isplatio se u 70. minutu. Ćavi je, kako je samo on to znao, pogodio “u trepavicu” Lea Mesija koji u tom momentu postiže svoj najvažniji gol glavom u karijeri. Nije ih bilo mnogo – svega 24, ali je ovaj bio sigurno najvažniji.

Perfektno je udario loptu koja je dobila takvu parabolu da čak ni visoki Edvin van der Sar nije mogao da uradi apsolutno ništa.

Uslijedila je i legendarna proslava gdje Argentinac ljubi svoju kopačku koja mu se sazula tokom prizemljenja.

Do kraja je Junajted pokušao da se vrati, ali Blaugrana je postala šampion Evrope – treći put u svojoj istoriji.

Zanimljivo, Barselona je i 2015. godine uspjela da osvoji tri najvažnije titule i tako postane prvi klub u istoriji koji je dva puta osvojio triplu krunu. Ipak, taj uspjeh je 2020. godine izjednačio Bajern Minhen.

Ove sezone šansu da se priključi odabranom društvu ima i Mančester siti – titula Premijer lige je osvojena, a igraće u finalu FA Kupa i Lige šampiona.