Zašto smo najlošiji u Evropi?

Photo: FSCG

Domaći fudbal je na samom dnu Starog kontinenta, liga nam je zvanično na 53. poziciji u konkurenciji 55 evropskih prvenstava (samo su šampionati Andore i San Marina lošiji od našeg), naš šampion će od ovoga ljeta naredne četiri godine igrati pretkvalifikacioni turnir za Ligu šampiona, a umjesto četiri u kvalifikacije za evropska takmičenja će ići samo tri tima…

To je realnost, koju moramo svi da prihvatimo. Još važnije od svega je da ljudi iz fudbala budu svjesni da su sami krivi što se nalazimo u zapećku, kako ne bi po čaršiji i kafanama ponavljali priče koje pričaju godinama, a koje je “Dubioza kolektiv” sublimirala u jednom stihu svoje pjesme “Kažu”:

Igrali smo dobro, ali za…’o nas sudija“.

Aktuelne činjenice nam ne idu u prilog, pa bismo vrlo brzo – ukoliko se kolektivno fudbalski ne osvjestimo na svim poljima – mogli da skliznemo u totalni amaterizam.

Mada, prvenstvo nam je svakako poluamatersko, jer po informacijama portala LOB SPORT samo Budućnost i Sutjeska funkcionišu kao pravi profesionalni klubovi, koji uredno izmiruju sve obaveze prema zaposlenima.

Svi ostali – klasični amaterizam! I što je najgore od svega, to je lako provjerljivo. Novac (kada i ako ga bude) na crno, amaterski ugovori, par profesionalnih “potpisa na vjernost” čisto da se zadovolji sramna forma Fudbalskog saveza Crne Gore, koji na silu želi da održi profesionalnost lige na amaterskim osnovama.

Ukratko, profesionalizam na amaterski način. Uz dužno poštovanje najvećim klubovima u Crnoj Gori, FK Budućnost i FK Sutjeska, koji se trude da imaju organizaciju, drže stvari pod konac, koji vizuelno izgledaju dobro – u pojedinim trenucima i odlično – na društvenim mrežama, čak i bolje od samog FSCG.

Foto: FK Budućnost

Naravno, veliki krivac za činjenicu što smo dotakli dno snosi Fudbalski savez Crne Gore kao krovna kuća fudbala. Kratka istorija domaćeg fudbala je iz godine u godinu rekla svoje što se tiče šampiona kakvi su bili Zeta, Rudar, Mogren, OFK Titograd…

Sve je to bilo od danas do sjutra, kako su čiji vjetrovi duvali u to vrijeme i kako je kome odgovaralo u tome trenutku. Najviše su ispaštali Sutjeska i (posebno) Budućnost, koji su – prirodno – opstali u vrhu, dok su se neki ugasili, drugi igraju baraž, a treći su trećeligaši…

Međutim, FSCG nije najveći krivac! I to mora odmah da se raščisti, kako bi što prije najveći krivci preuzeli odgovornost ili se makar stidjeli trenutnog stanja, kada nisu željeli da preuzmu odgovornost kada je trebalo.

Najveći krivci su upravo sami klubovi i nedostatak strategije. Upravo je to koštalo Zetu, Rudar, Mogren, OFK Titograd… Klubove koji su definitivno imali mnogo novca u jednom trenutku, što se jasno vidi kroz igrački kadar iz tih godina, ali je taj novac umjesto na infrastrukturu, poboljšanje uslova, šminkanje stadiona… išao na nešto drugo.

Na fudbal nije sigurno, jer pogled gdje se ti klubovi nalaze danas i na šta im liče stadiona – dovoljno govori.

Strategija i dugoročni planovi su ključ u fudbalu, a kako je nedostatak strategije uništio pojedine klubove u našoj Crnoj Gori, tako nedostatak strategije u aktuelnom trenutku ne garantuje ništa dobro našim timovima kako na evropskoj sceni, tako ni u sljedećoj sezoni koja počinje 23. jula. Naravno, to je još jedan apsurd o kome ćemo tek da polemišemo…

Budućnost za manje od 20 dana igra polufinale pretkvalifikacionog turnira za Ligu šampiona (eventualni protivnik su ili Tre Pene (San Marino) ili Eskaldes (Andora) i umjesto da se šampionska ekipa znatno ojača, “plavi” će na Islandu, gdje se igra turnir, nastupiti znatno oslabljeni.

Foto: FSCG

Podgoricu su napustili najbolji strijelac tima Zoran Petrović, pa Vasilije Terzić, Marko Simić i Arijel Lusero, momci koji su iznijeli sezonu i koji su igrali sjajno u finišu kada se odlučivalo o tituli. Plus, zbog prošlogodišnjeg crvenog kartona pretkvalifikacije za LŠ će propustiti najkonstantniji igrač Andrija Ražnatović, koji ima reprezentativni potencijal.

Došao je, za sada, samo štoper Zvonko Ceklić, nekadašnji mladi reprezentativac Crne Gore i igrač Zete, koji je u posljednjih godinu dana sakupio jedva 900 minuta.

Strategija – izostala! Ozbiljan klub je već u januaru morao da zna ko ide, a ko ostaje u junu i već na početku ljetnjih priprema da ima rješenja na tim pozicija bolja nego što su bila dotadašnja.

Sutjeska još zvanično nije ostala bez Novice Erakovića i Tajrona Konrada, ali je samo pitanje dana kada će nevjerovatni dvojac Nikšićana da potpiše za neki inostrani klub. Aktuelni osvajač Kupa nema šanse da nadoknadi njihove izostanke, ali je nevjerovatna činjenica kako Sutjeska nije pokušala da ih zadrži makar da odigraju Evropu.

Konrad (foto: FSCG)

Nikšićani funkcionišu bez sportskog direktora već duže vremena, koji je bio “zelen” za taj posao, a prosto je nevjerovatno da je jedna Sutjeska sa toliko fudbalskih legendi oko sebe za sportskog direktora izabrala – političara.

Strategija – izostala! A sama izjava Nenada Brnovića koji je rekao ‘fokus je da prođemo jedno kolo u Evropi’ dovoljno govori o nadanjima Sutjeske u Evropi.

Arsenal iz Tivta je iza sebe ostavio istorijsku sezonu – kao debitant je osvojio treće mjesto u ligi, igrao finale Kupa i obezbijedio kvalifikacije za Ligu konferencija. I u evropske izazove će krenuti iz 1. kola kvalifikacija, baš kao Sutjeska.

I dok se Sutjeska nada, Arsenal se – čini se – već predao. Igrački kadar Tivćana se praktično osuo (Nikić, Došljak, Ćetković, Dašić, Bakić, Bulatović…), Arsenal nije ni pokušao da nadogradi ekipe, već je u aktuelnom trenutku lošiji nego prošle sezone. I kao takav treba da se reprezentuje Evropi.

Foto: Dejan Lopičić

Vremena za nova pojačanja je malo, crnogorska liga nije interesantna mnogima, tako da je pitanje da li Arsenal može da ima i približan kvalitet kao u tek završenoj sezoni. I kao takav će, vrlo vjerovatno, biti topovska hrana na meniju Starog kontinenta.

Stadion u Parku – trebao je davno da bude prilagođen za naše elitno takmičenje, a sada je pitanje da li će tivatske “tobdžije” i sljedeću sezonu početi na njemu ili će opet biti podstanari.

Strategija – izostala!

I tako je nema nijedan klub u Crnoj Gori, jer svi sklapaju ekipe od sezone do sezone, kroz prvenstvo se vrte sve isti igrači (uglavnom iskusni), koji realno nemaju kvalitet, a zatvaraju mjesto nekom mladom dječaku. Ali imaju iskustvo, poznaju ligu, znaju da se “namjeste” i doprinesu opstanku u najlošijoj ligi u Evropi.

Možda je to uspjeh, ali to nije strategija! Pokazaće vam to transferi u narednom periodu…

Ali dok se još sačekaju totalne rotacije iz Iskre u Petrovac ili Mornar, iz Rudara u Jezero ili Jedinstvo i obratno, iz Petrovca u Dečić… aktivan je novi prvoligaš OFK Mladost Donja Gorica.

Naš novi debitant pravi neki spoj mladosti i iskustva, ali se Mladost sprema da padne na ispitu, uklopi se u sivilo crnogorskog fudbala, poruši sve moguće kodekse i na kraju krajeva ponizi UEFA Pro licencu koja se dobija preko Centra za edukaciju trenera FSCG, a pod direktnim patronatom Uefe…

Kako je naš portal načuo, Marko Šćepanović će i naredne sezone predvoditi Mladost, ali pošto nema odgovarajuću licencu na klupi će – pored njega – sjedjeti Derviš Deda Hadžiosmanović kao pokriće. Hadžiosmanović će primati platu i neće raditi ništa, baš kao što je bio slučaj u Dečiću prethodne sezone.

Foto: OFK Mladost DG

Ali opet, tu je najmanje kriv Hadžiosmanović, klub je taj koji nema strategiju. Očigledno se Mladost nije ni nadala da će ući u elitu…

Ako ste se pitali zašto je naš fudbal najlošiji u Evropi – zbog svega ovoga. I ima toga još, a LOB SPORT će ubuduće još više upozoravati.