Zvezdina melanholija

Photo: IMAGO/Ian Stephen/IMAGOSPORT/Pixsell

Dolazak Baraka Bahara, skupih pojačanja (za ex-Yu uslove), dodatna ulaganja u stadion i sve što sa tim ide podigli su ljetos euforiju kod pristalica Crvene zvezde do tačke usijanja.

Na to su se nadovezale pobjede nad Zenitom, Fenerbahčeom, moćnih 5:0 protiv Fiorentine u Beogradu. Plesali su po terenu crveno-bijeli, a na početku Superlige Srbije samo se postavljalo pitanje sa koliko će golova u mreži protivnik biti ispraćen kući.

Sve je bilo kao u savršeno do 26. avgusta. Tada je ekipa Voždovca probudila igrače i navijače Zvezde iz najljepšeg sna i nanijela im prvi poraz u domaćoj ligi (3:2). Od tog dana igra ekipe Baraka Bahara krenula je silaznom putanjom.

Na popularnoj Marakani sa mršavih 2:1 savladan je Novi Pazar, ali već u sljedećem kolu na Banovom brdu dogodio se novi šok za navijače nekadašnjeg evropskog šampiona. Čukarički je sa 2:1 nanio drugi poraz i jasno ukazao da nešto ne štima.

Počelo je i takmičenje u Ligi šampiona – za sada šampion Srbije ima remi protiv Jang Bojsa (2:2) i poraze od Mančester sitija i Lajpciga (3:1).

Posljednji kiks, koji se dogodio u srijedu u okviru odloženog meča 8. kola Superlige Srbije protiv TSC-a (1:1), doveo je do eksplozije nezadovoljstva na Marakani. Navijači su izviždali igrače i trenera, a prema informacijama iz Beograda najvatrenije pristalice Crvene zvezde držale su “predavanje” igračima i stručnom štabu sat i po poslije meča u svlačionici.

DEFANZIVNI NEDOSTACI I GUBITAK IDENTITETA

Najuočljiviji problem Baharove Zvezde jeste defanziva. Tim jednostavno ne zna ili zahvaljujući lošoj postavci ne može da se brani. Ne računajući Kup utakmicu protiv trećeligaša Trajala, Zvezda je primila makar gol na šest posljednjih utakmica u svim takmičenjima. Potpuno nekarakteristično crveno-bijelima prošlih sezona u ovoj ih protivnici u domaćem prvenstvu vrlo lako i jednostavno načinju. Do sada su već primili 11 golova (14 ukoliko računamo i meč protiv Radničkog iz Kragujevca koji je završen 4:3, ali kasnije registrovan službeno 3:0 zbog toga što se u rosteru Kragujevčana našao igrač koji nije bio prijavljen za meč).

Foto: Twitter/FK Crvena zvezda

Drugi problem jeste poremećena hijerarhija. Dolaskom InBom Hvanga, Šerifa Ndiajea i Nasera Đige posljednjeg dana prelaznog roka tim je poremećen. Posebno je to evidentno u napadau gdje je Ndiaje “uzeo” mjesto do tada najboljem Zvezdinom igraču, Žan Filipu Krasou. Od tada reprezentativac Obale Slonovače često izgleda potpuno nezainteresovano na terenu.

Tim je izgubio i identitet koji su imali tokom ljeta. Nekada na terenu izgledaju kao da su se tu prvi put i sreli potpuno suportno uigranosti koju su demonstrirali prije samo par mjeseci.

BAHAR IMA PODRŠKU, ALI JE DOBIO “ŽUTI KARTON”

Barak Bahar za sada još uvijek ima podršku iako je Zvezda na -6 u odnosu na Partizan u domaćem prvenstvu što proteklih godina uglavnom nije bio slučaj. U sezoni 2021/22 Zvezda je imala isti rezultatski zaostatak, ali sa daleko boljom igrom koja je davala nadu navijačima. Uspjeli su tada izabranici Dejana Stankovića da završe sezonu sa okruglo 100 osvojenih bodova – dva više od vječitog rivala.

Iako izraelski trener na papiru ima podršku Zvezdine uprave od navijača je dobio “žuti karton” što su mu jasno poručili poslije meča sa TSC-om. Sa tribina stadiona Rajko Mitić orilo se “Barak Bahar žuti karton”, a potom je i izviždan pri izlasku sa terena.

NOVEMBAR = MAČ SA DVIJE OŠTRICE

Mjesec koji je počeo je mač sa dvije oštrice za Bahara i njegov tim. Može im donijeti, ali i oduzeti sve. Zvezda u Ligi šampiona ima dva ultra bitna meča. Prvo im u utorak na Marakanu stiže RB Lajpcig, a potom 28. gostuju Jang Bojsu što će biti i ključni meč za osvajanje trećeg mjesta i obezbjeđivanja proljeća u Evropi.

U domaćem prvenstvu sjutra dočekuju najlošiju ekipu, Radnik Surdulicu, pa potom gostuju drugom najgorom timu, Železničaru iz Pančeva. Posljednji izazov u ovom mjescu u Superligi biće i najteži – uvijek nezgodno gostovanje Vojvodini u Novom Sadu.

Standings provided by Sofascore
970x250