Kad god postoji problem svako fudbalsko rukovodstvo koristi samo jedan džoker za spas – političko mešanje u rad Saveza.
Taj džoker za spas trenutno u Makedoniji koristi aktuelni predsednik Fudbalskog saveza, Muamed Sejdini, koji traži zaštitu od Uefe. Iz Niona su poslali zahtev nadležnim institucijama za hitan sastanak na kojem treba da se reše problemi. Već poznata i viđena slika u Makedoniji, uvek kada je savez pod udarom, iako udar dolazi zbog skandala, korupcija i malverzacija koje nemaju veze s politikom, ali neko od svega toga želi da pronađe spas za svoje ciljeve, a pritom da ne odgovara za zloupotrebe sistema.
Tako se ovih dana u Skoplju očekuje dolazak delegacije UEFA na sastanak sa institucijama u zemlji, na kojem će se otvoriti karte, i na kojem će u Nionu biti informisani iz prve ruke o haosu koji vlada u savezu, o zloupotrebama, projektima i nizu drugih potresa zbog kojih u poslednjim danima FFM skoro i ne funkcioniše.
Šta, kako i kada UEFA može da spase?! Da li je mešanje u rad saveza ako institucije proveravaju rad saveza i rade na sumnjivim slučajevima korupcije?! Da li, ako je predsednik FFM, on je izuzet od zakona svoje države?! Nijedan zločin na svetu nije dovoljan, a nigde u svetu UEFA ne može da se meša u unutrašnji sistem svake države. Najlakše je, ako si napravio problem, tražiti „politički azil” od UEFA.
Aktuelno rukovodstvo FFM ima mandat još nekoliko meseci i sada pokušava na sve moguće načine da zadrži poziciju, iako je to u ovakvim uslovima u Makedoniji nemoguće. Završavaju se „pet minuta” Muameda Sejdinija, koji je na srećan način došao na tron nakon čudne ostavke Ilča Gjorgioskog, u čijoj pozadini nije bilo „političkih zavera”, ali i on je na isti način nasledio Haralampija Hadži Risteskog. U Makedoniji je FFM pozicija koja se uvek želi, ali poslednjih godina na izbornoj skupštini nije bilo dvoboja dva kandidata. Sve je to bilo po nalogu, direktivi, a Uefa se nikad nije ni zapitala zašto je to tako. Sada kada gori, evo da ima pregovora, ali s kojom svrhom, razlogom i pozadinom.
Ovo je Balkan, i ovde nema ništa bez politike, iako je do sada mandat Muameda Sejdinija bio betoniran politikom, s obzirom na to da je on, kao lider saveza, prisustvovao političkim mitinzima jedne stranke, davao podršku nosiocima lista, fotografisao se sa istima… Zašto Uefa nije zabranila da vodi takve političke kampanje?
Sada je problem to što je ili nije bilo fizičkog ili verbalnog napada na predsednika FFM. Incident nije dokazan i potvrđen od nadležnih institucija, koje takođe nisu potvrdile ni dokazale optužbu iz medija u junu, kada je Muamed Sejdini fotografisan s automobilom FFM kako agitira i deli mito biračima u Kičevu, dva dana pre parlamentarnih izbora.
Totalan haos…
S druge strane, fudbal je u haotičnom stanju. Osim seniora, sve ostale selekcije suočavaju se s katastrofalnim rezultatima, a klupski fudbal je na samom dnu u Evropi. S druge strane, pojavljuju se fudbalski objekti, stadioni, tribine, svlačionice i krovovi koji su cirkuski, smešni, i za koje su potrošene milionske sume novca iz Fifa i Uefa hat-trick programa.
Dno je tu, a da je u savezu haos, glasno komentarišu i javno mnoge eminentne fudbalske ličnosti, od kojih je najglasniji najbolji svih vremena – Goran Pandev. Šta reći kada se na presto postavi neko ko je to mogao samo da sanja, a sada ne želi da siđe sa njega, i po cenu svih koji su u fudbalu u Makedoniji.
Predstoji paklena zima oko Fudbalskog saveza Makedonije.