GLAS JUGOSLAVIJE

Nezamisliv projekat koji je donio ogroman novac

Dizajn: Filip Vojvodić / Lob Sport

Fudbalski klub Željezničar, nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, imao je nabolju školu fudbala. Mnogi bivši i sadašnji reprezentativci naše zemlje ponikli su upravo na Grbavici.

Najbolji strijelac i igrač sa najviše nastupa u historiji Zmajeva, Edin Džeko, karijeru je počeo u omladinskoj školi Željezničara. Tu su bili još Ibrahim Šehić, Edin Cocalić, Zajko Zeba, Bulend Biščević, Armin Hodžić, Riad Bajić, Amir Hadžiahmetović, Ervin Zukanović i mnogi drugi, koji su karijeru počeli kao omladinci Željezničara, a kasnije zaigrali na velikoj sceni i ostavili ogroman trag u A reprezentaciji Bosne i Hercegovine i evropskom fudbalu u ligama u kojima su nastupali.

Željezničar je i dalje ekipa koja je kroz historiju dala najviše reprezentativaca Bosne i Hercegovine. Međutim u posljednje vrijeme škola Željezničara je u padu, ali jedan drugi projekat, koji je bio nezamisliv prije 15-ak godina u BiH, sada daje rezultate i ogroman uspjeh kako finansijski, tako i na promociji FK Sarajevo.

Kada je Vincent Tan, preuzeo upravljanje Fudbalskim klubom Sarajevo, jedan od prvih poteza bio je kupovina trening kampa i osnivanje Akademije. Do tada, a i nakon toga, niti jedan tim nije imao sličnu akademiju u BiH. Iako se na početku činilo da to baš i ne daje neke rezultate, ispostavilo se da je to bio vrhunski potez od kojeg je Sarajevo zaradilo milione.

Posljednji izdanak Akademije FKS koji je donio milione na Koševo je mladi Nidal Čelik. Defanzivac je otišao u francuski Lens za 2,5 miliona eura što je apsolutni rekord Premijer lige BiH kada su u pitanju izlazni transferi direktno iz naše lige u neki evropski ili svjetski klub.

Velike zasluge za ovaj uspjeh idu treneru Dženanu Uščupliću, koji je nedavno tragično preminuo, a koji je afirmisao korz rad u Akademiji veliki broj mladih igrača, a oni su kasnije napunili kasu Bordo tima. Svakako da i ostali treneri imaju dosta zasluga, a jedan od njih je i sadašnji trener juniora Sarajeva Dženan Hošić, koji je omladince Bordo kluba predvodio do trećeg kola juniorske Lige prvaka.

Zahvaljujući igračima iz Akademije, Sarajevo je aspolutni rekorder po zarađenom novcu od transfera. Tako je golman Vladan Kovačević donio milion eura, Halid Šabanović koji je otišao u Francusku i Selmir Pidro koji je otišao u MLS donijeli su Sarajevu 500 hiljada eura.

Andrej Đokanović je transferom u  Ankaragucu za 760. 000 eura dodatno napunio kasu Bordo kluba, a Muhamed Buljubašić je otišao u Rizespor za 1,5 miliona eura. Dal Varešanović je u isti klub otišao za 1,2 miliona eura. Muhamed Šahinović, koji je otišao u Rakov (Poljska) i Hamza Čataković koji je otišao u Tursku su Sarajevu donijeli po 500.000 eura. Još desetine igrača iz Akademije Sarajeva su klubu donosili iznose manje od 300 hiljada evropskih novčanica.

Akademija Fudbalskog kluba Sarajevo je pokazatelj kako strpljenje donosi velike rezultate, a vrijeme na kraju pokaže da li je neka odluka bila dobra ili ne. Ova Vincenta Tana, koja je kasnije nastavljena kroz vlasništvo nad Sarajevom prvo Hoai Nama, a danas Ismir Mirvića bila je fantastična. Transferom Čelika u Lens za 2,5 miliona eura nije samo zaradilo Sarajevo, nego i ostali klubovi, jer će ovim transferom sigurno porasti vrijednost ostalih igrača iz Premijer lige BiH.