GLAS JUGOSLAVIJE

PokVARio se

Dizajn: Filip Vojvodić / Lob Sport

Počela je nova sezona Premijer lige Bosne i Hercegovine u fudbalu. Naravno, kao i prethodnih sezona Borac i Zrinjski su odložili uvodne utakmice zbog obaveza u Evropi. Sarajevo, koje je također igralo evropske utakmice, nije odložilo svoj meč i savladao je Slobodu 3:1.

Iako su najavljivali velike stvari, igrači i stručni štab Željezničara, predvođeni novim trenerom Denisom Ćorićem, ponovo su razočarali svoje navijače. Pred 12 hiljada gledalaca, što je rekord ovog kola, poraženi su od Širokog Brijega sa 1:0, ali pored poraza ono što sve brine je loša i neuvjerljiva igra Plavih sa Grbavice.

Za 90 minuta igrači Željezničara napravili su dvije izrađene akcije, a u pojedinim trenucima na terenu su izgledali bezidejno, poput amatera, a ne igrača jednog od najvećih klubova u državi čiji su navijači prije početka ove sezone očekivali velike stvari zbog razočarenja posljednjih nekoliko godina.

GOŠK je poražen na domaćem terenu od Radnika 0:1, a zanimljiva situacija viđena je u duelu između Posušja i Igmana 1:0, gdje su se povrijedila čak dva golmana gostiju, pa je na kraju napadač Miloš Aćimović – morao na gol. Tek nakon toga Posušje je došlo do pobjedonosnog gola.

No, ono što je svakako zanimljivije od samih utakmica je činjenica da je počela implementacija VAR sistema na terenima u Bosni i Hercegovini.

I baš kao što se očekivalo – nije prošlo najbolje. Na susretu između Sarajeva i Slobode na tri situacije, na pregledavanje i konačnu odluku potrošeno je preko 14 minuta, a samo na prvu situaciju više od šest, što je iznerviralo sve na stadionu, ali i gledaoce pored malih ekrana.

Stekao se utisak da se VAR pokvario i prije samog početka.

Zanimljivo da je i glavni sudija ove utakmice Antoni Badnić, koji ima UEFA značku i višegodišnje VAR iskustvo, u pojedinim momentima gubio živce u komunikaciji sa VAR sobom. Ne treba kritikovati na samom početku, ali stekao se utisak kada se pogledaju sve situacije i infrastruktura sa kojom se radi, da se požurilo sa implementacijom VAR-a u našoj ligi i da je sve nekako bilo ubrzano, samo da se zadovolji javnost, bez nekog detaljnijeg i šireg plana.

VAR je svakako odlična stvar i sigurno da će njegova implementacija pomoći kvalitetu BiH fudbala, iako se gleda samo u četiri situacije. Samo se nadamo da će i sudije što prije napredovati kako ne bi gledali ove dugotrajne prekide, kako se ne bi nervirali igrači, treneri i navijači.

Jer, ako se ovako nastavi susreti će trajati, sa vremenom pauze između dva poluvremena, više od dva sata.

Bez obzira koliko voljeli fudbal i bili zaljubljeni u isti – to nikome nije cilj.