GLAS JUGOSLAVIJE

Šta je Srbija uradila na Olimpijskim igrama?

Dizajn: Filip Vojvodić / Lob Sport

Suze, razočaranje, bolni udarci, ushićenje, radost, smijeh, pobjede i porazi, bolni neuspjesi i istorijski podvizi – svega je bilo u Parizu.

Srpski sportisti doživjeli su pravi rolerkoster na Olimpijskim igrama u Parizu.

Očekivanja su bila velika, Srbija je vjerovala da će se Olimpijci konačno vratiti sa dvocifrenim brojem medalja, ali spletom raznih okolnosti to se na kraju nije desilo.

Na 33. Olimpijskim igrama, koje su održane u Parizu, nastupao je rekordan broj srpskih sportista, čak 113, a naši takmičari kući su se vratili s pet medalja. Tri puta na svečanoj ceremoniji dodjele medalja odjekivala je srpska himna Bože pravde, pošto su zlatne medalje osvojili strijelci Damir Mikec i Zorana Arunović, maestralni Novak Đoković i vaterpolisti Srbije.

Veliku senzaciju priredila je mlada i talentovana tekvondiskinja Aleksandra Perišić, koja je u kategoriji do 67 kilograma osvojila srebrnu medalju te svojom borbenošću i nevjerovatnim karakterom ekspresno osvojila naciju. Jedinu bronzanu medalju na ovim Olimpijskim igrama Srbiji su donijeli košarkaši, koji su svojim čudesnim partijama oduševili čitavu planetu.

ZORANA I DAMIR

Nakon velikog razočaranja koje su doživjeli u pojedinačnoj konkurenciji, sjajni srpski strijelci zasijali su u miksu i obradovali naciju. U nevjerovatno uzbudljivom finalu u kategoriji 10 metara vazdušni pištolj savladali su tim Turske i donijeli Srbiji prvu, željno čekanu medalju na Igrama u Parizu. Mikec je tako poslije srebra u Tokiju došao i do svog prvog olimpijskog zlata, a iskusnoj Zorani Arunović ovo je prva olimpijska medalja u karijeri.

VELIČANSTVENI NOVAK

Zlatna olimpijska medalja bila je jedina stvar koja je nedostajala velikom i neponovljivom Novaku Đokoviću da zaokruži svoju čudesnu tenisku priču. Osvojio je u karijeri sve velike trofeje i srušio sve moguće rekorde, ali to zlato je uvijek izmicalo. Na svojim petim Olimpijskim igrama u karijeri konačno je uspio da ostvari najveći san.

Prilično se mučio cijele sezone, nije osvojio nijedan turnir, gubio je velike mečeve, imao operaciju koljena početkom juna i svi su ga prerano otpisali. Bili su ubijeđeni da ne može više da parira momcima poput Karlosa Alkaraza i Janika Sinera, da su njegove šanse za zlato mizerne.

Međutim, njegovo šampionsko srce imalo je odgovor na sve izazove. U finalu je oduvao glavnog favorita Alkaraza i donio svojoj Srbiji zlatnu medalju.

ALEKSANDRA PERIŠIĆ

Simpatična djevojka, koja je za kratko vrijeme osvojila srca ljubitelja sporta u Srbiji. Njene suze radosnice nakon plasmana u finale, kao i one poslije poraza u finalu, kada nije mogla da sakrije tugu, nikoga nisu ostavile ravnodušnim.

Ostvarila je najveći uspeh u karijeri, u kategoriji do 67 kilograma osvojila je srebrnu medalju i nastavila tradiciju osvajanja medalja u tekvondou koju su započele Milica Mandić i Tijana Bogdanović. Najavila je da Srbija ima blistavu budućnost u ovom sportu.

BRONZANI KOŠARKAŠI ZA SRBIJU SU ZLATNI

Nikada u istoriji jedna bronza nije sijala kao ova što su je iz Pariza donijeli srpski košarkaši.

U epskom polufinalu, koje će se decenijama prepričavati, Orlovi predvođeni Nikolom Jokićem i Bogdanom Bogdanovićem u potpunosti su nadigrali jednu od najmoćnijih američkih reprezentacija u istoriji OI, ali nažalost nije bilo dozvoljeno da trijumfuju.

Nikada niko nije tako nadigrao čuveni drim tim kao izabranci Svetislava Pešića na tom meču. Vodili su tokom cijele utakmice, držali Amerima čas košarke, ali uz pomoć sudija košarkaši SAD-a uspjeli su u samom finišu da se vrate u život i pobijede hrabre Orlove.

Mnogi nisu vjerovali da će Srbija nakon iscrpljujućeg meča, emotivno i fizički, uspjeti da se podigne i savlada aktuelnog šampiona svijeta u borbi za bronzu. Međutim, momci su pokazali da posjeduju nevjerovatan karakter. Odigrali su još jedan fenomenalan meč i ubjedljivo savladali Njemačku.

Bivši i sadašnji igrači, brojni treneri, analitičari, navijači – svi su složni u ocjeni da je Srbija bila najbolji tim na košarkaškom turniru na Olimpijskim igrama.

ZLATNI VATERPOLISTI

Apsolutni heroji ovih Olimpijskih igara bili su srpski vaterpolisti.

Poslije teških poraza u grupnoj fazi od Australije, Španije i Mađarske, ni najveći optimisti nisu vjerovali da tim trenera Uroša Stevanovića može do medalje u Parizu, ali uspjeli su da se podignu i naprave neviđeno čudo.

Poslije Grčke u četvrtfinalu, Amerike u polufinalu, potom su u velikom finalu popularni Delfini srušili aktuelnog šampiona svijeta, selekciju Hrvatske, i ispisali istoriju – treći put zaredom osvojivši olimpijsko zlato.